Międzynarodowa wystawa „Ką pasėsi… 2023” – innowacje przełamujące stereotypy dla nowoczesnego rolnictwa – Możejki, aktualności, aktualności

Od 30 marca do 1 kwietnia w Akademii Rolniczej Uniwersytetu Witolda Wielkiego (VDU ŽŪA) już po raz 27. odbędzie się tradycyjna międzynarodowa wystawa rolnicza „Ką pasėsi… 2023”. W tym okresie format imprezy kilkakrotnie się rozszerzał, poprawiała się infrastruktura, unowocześniane są ekspozycje usprawniające działalność rolniczą i co roku zaskakują, ale główne cele wystawy pozostają niezmienione: impreza ma na celu zademonstrowanie efektów współpracy nauki i agrobiznesu, zapewnienia obopólnych korzyści rolnikom i agrobiznesom służącym rolnictwu, utrzymania statusu największej wystawy tego typu w krajach bałtyckich oraz – co nie mniej ważne – zmiany stereotypów dotyczących rolnictwa, przedstawiania go jako jednego z najszybciej zrobotyzowanych i zdigitalizowanych sektorów, otwartych na młodych specjalistów, którzy nabyli interdyscyplinarne umiejętności.

Trzydniowa impreza jest liczniejsza i bardziej międzynarodowa

Oczekuje się, że wystawa „Ką pasėsi… 2023”, która potrwa trzy dni w Akademii Rolniczej VMU, która stanie się ośrodkiem upowszechniania wiedzy i innowacji, będzie liczniejsza i bardziej międzynarodowa uczestników niż poprzednio, do targów wracają firmy, które zrobiły sobie przerwę w okresie postpandemicznym, rejestrują się nowi uczestnicy. Oczekiwane są również firmy reprezentujące sektor rolniczy z Belgii, Łotwy, Polski, Estonii, Turcji i Niemiec. Wyłączne warunki udziału w wystawie zostały stworzone dla ukraińskich producentów maszyn rolniczych, którzy będą mieli własną ekspozycję.

Oczekuje się, że na wystawie „Ką pasėsi…2023” swoje eksponaty zaprezentuje około 200 firm litewskich i zagranicznych oraz tyle samo drobnych handlowców, a imprezę odwiedzą dziesiątki tysięcy zwiedzających z całego kraju Litwa.

Rita Petlickaitė, dyrektor Centrum Biznesu i Partnerstwa Społecznego VDU ​​ŽŪA, które stoi na czele zespołu organizatorów wystawy „Ką pasėsi… 2023”, zdradza, że ​​targi maszyn rolniczych będą jak zwykle najważniejszym segmentem wystawy ze względu na jej wielkość i liczbę wystaw. „W tym roku firmy produkujące maszyny rolnicze bardzo odpowiedzialnie iz wyprzedzeniem planują swoje wystawy i obiecują zaprezentować innowacje, które nie zostały jeszcze wdrożone na Litwie. Na obfitość wystaw przygotowują się producenci i sprzedawcy nawozów, firmy oferujące nasiona, środki fitosanitarne i różne inne produkty związane z rolnictwem, a także nauka, instytucje finansowe, ubezpieczyciele – mówi dyrektor VDU ®A Biznes i Centrum Partnerstwa Społecznego.

VDU ®A Dyrektor Centrum Biznesu i Partnerstwa Społecznego Rita Petlickaitė

Odwiedzający wystawę będą również mile widziani na stoisku VDU ®A, gdzie będą mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z naukowcami. Trzeciego dnia wystawy Akademia Rolnicza VMU otworzy swoje podwoje dla tych, którzy chcą się uczyć. Na zainteresowanych studiami czeka „Dzień Otwarty VDU ®A”, podczas którego zwiedzający będą mieli okazję poznać możliwości studiów licencjackich, magisterskich i innych, zapoznać się ze środowiskiem studiów i wydziałami VDU ®A. 1 kwietnia Zainteresowane osoby będą przyjmowane od godz. i 11.00 Na Wydziale Rolniczym – pok. 303 w budynku centralnym VMU ®A, na Wydziale Rozwoju Bioekonomicznego – pok. 428 bud. III WUM ®A, na Wydziale Inżynierskim – pok. Wydział Leśnictwa i Ekologii – pokój 428 budynku centralnego VMU ŽŪA.

Podczas wystawy na zwiedzających czekać będzie również nowa strefa demonstracyjna prototypów, która będzie odzwierciedlać efekty współpracy naukowo-handlowej. Taka przestrzeń powstała po raz pierwszy na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w celu udostępnienia publiczności prototypów tworzonych przez społeczność akademicką i pozaakademicką uniwersytetu wraz z partnerami.

Tydzień przed otwarciem wystawy „Ką pasėsi…2023” tradycyjnie 10 najcenniejszych eksponatów zostanie nagrodzonych medalami i dyplomami wystawy. Wystawowy medal „Co zasiałeś…” jest wyjątkowy pod kilkoma względami. To znak, że wystawa, która ją wygrała, jest wyjątkowa pod względem przyjazności dla użytkownika i innowacyjności oraz że jest autorskim dziełem słynnego narodowego rzeźbiarza Marijausa Petrauskasa, które ma wartość zrównoważoną.

Integralną częścią jest kompleksowy program edukacyjny

R. Petlickaitė podkreśla, że ​​zwiedzający wystawę oczekują bogatego programu edukacyjnego, bez którego wystawy w VDU ®A byłyby nie do pomyślenia. Seminaria odbywające się podczas wystawy zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających, ponieważ każdy może znaleźć w programie odpowiedni temat. To nie przypadek, że kilka lat temu program edukacyjny wystawy „Ką pasėsi…” znalazł się wśród zwycięzców konkursu na narzędzia promocji nauki ogłoszonego przez Akademię Nauk na Litwie.

VDU ®A Centrum Biznesu i Partnerstwa Społecznego, kierownik działu organizacji wystaw dr. Rima Pranaitienne

„Obecnie zebraliśmy zespół ekspertów ze wszystkich wydziałów VMU ®A, który identyfikuje najpilniejsze problemy dla rolników i tworzy treść programu edukacyjnego. Przewiduje się, że odbędą się nie tylko seminaria dla rolników, ale także otwarte dyskusje między rolnikami, naukowcami i przedstawicielami firm. Wierzymy, że pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania rolników, będą przydatne przy wyborze konkretnych technologii czy nawet przy podejmowaniu decyzji dotyczących strategii rolnictwa” – komentuje dyrektor Centrum Biznesu i Partnerstwa Społecznego VDU ​​®A w sprawie treści programu edukacyjnego, zwracając uwagę, że podczas seminariów najnowsze informacje dotyczące możliwości wykorzystania przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa Republiki Litewskiej zapewnią wsparcie zgodnie ze środkami Litewskiego Urzędu ds. Program Rozwoju i g zarządzania tym wsparciem.

Nie zabraknie pożytecznych i atrakcyjnych wydarzeń

VDU ®Centrum Biznesu i Partnerstwa Społecznego, Kierownik Działu Organizacji Targów, dr. Według Rimy Pranaitienė na wystawę rolniczą „Ką pasėsi…2023” czekają na zwiedzających różne intrygujące wydarzenia. Obok pawilonów wystawienniczych, na polach gospodarstwa edukacyjnego VDU ​​®A pokazany zostanie proces nawożenia rozsiewaczami różnych producentów. Po raz pierwszy na targach odbędzie się ogólnopolski konkurs doskonałości zawodowej „Najlepszy młody mechanik samochodowy 2023”. Odwiedzający wystawę będą mieli również okazję spróbować swoich sił na torze czterokołowym. W ekskluzywnej przestrzeni VDU ®A – Arboretum, gdzie rośnie imponująca kolekcja różnych gatunków drzew i krzewów, każdego dnia wystawy odbywać się będą Międzynarodowe Mistrzostwa Snycerzy Piłami Łańcuchowymi. Na aukcjach będzie można kupić dzieła mistrzów litewskich i zagranicznych.

We współpracy z Litewskim Centrum Innowacji po raz pierwszy na targach powstanie przestrzeń spotkań biznesowych i B2B, czyli miejsce, w którym przedstawiciele firm i ich klienci będą mogli swobodnie komunikować się i zawierać transakcje. Osoby chcące zarezerwować czas na spotkania B2B będą musiały dokonać wstępnej rejestracji na wystawie na stronie internetowej (kliknij link rejestracyjny B2B).

Każdego dnia wystawy odbywać się będzie tradycyjny kiermasz drobnego rękodzieła i sadzonki.

Głównym sponsorem wystawy rolniczej „Ką pasėsi…2023” jest UAB „Audrokesta”.
Godziny otwarcia wystawy 9:00 – 17:00
Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Dla wygody gości z całej Litwy bezpłatne autobusy będą kursować co pół godziny z centrum handlowo-rozrywkowego „Mega” (Islandijos pl. 32, Kowno) i wracać tam każdego dnia wystawy.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *