W ubiegłym roku kraje bałtyckie podwoiły import gazu płynnego z Rosji: Litwa – 8,5 razy

W ubiegłym roku rosyjscy eksporterzy skroplonego gazu ziemnego ponad dwukrotnie zwiększyli dostawy do krajów bałtyckich, z których część odsprzedali Ukrainie, donosi Reuters, powołując się na własne źródła.

Skok importu skroplonego gazu ropopochodnego z Rosji nastąpił pomimo zdecydowanego potępienia działań Moskwy na Ukrainie przez trzy kraje bałtyckie oraz wszystkich członków NATO i Unii Europejskiej, a także w sytuacji, gdy Europa walczy o znalezienie nowych źródeł dostaw węglowodorów na ciasnym globalnym rynku, zauważa agencja. .

Z kolei skroplony gaz ropopochodny, wykorzystywany głównie jako paliwo do samochodów, ogrzewania i przemysłu petrochemicznego, nie został dotknięty zachodnimi sankcjami nałożonymi i przedłużonymi po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według wyliczeń Reutersa, które opierają się na danych dostarczonych przez dostawców, rosyjski eksport gazu skroplonego do krajów bałtyckich w 2022 roku w porównaniu z 2021 rokiem wzrósł z 159 tys. do 331 tys. ton, z czego 77 proc. trafiło na Łotwę. do 232 tys., na Litwie – 8,5 razy do 72 tys., w Estonii – 42%. do 27 tysięcy ton.

Część została sprzedana na Ukrainę. Tylko w ostatnim miesiącu ubiegłego roku ten reeksport wyniósł ok. 15 tys. ton i stanowił ok. 15 proc. całego skroplonego gazu ropopochodnego importowanego przez Ukrainę w tym miesiącu.

Według źródeł Reutersa rosyjski gaz płynny jest znacznie tańszy niż oferowany przez inne kraje, jak Polska czy Rumunia, dlatego ukraińscy importerzy nie zwracają większej uwagi na pochodzenie tego paliwa.

Agencja zwraca też uwagę, że Ukraina kupuje również gaz płynny bezpośrednio od spółki rafineryjnej litewskich zakładów, zarządzanej przez polską firmę „Orlen”.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *