politolodzy i historycy coraz częściej spoglądają w przeszłość, szukając czasem rosyjskich działań, których nie da się wytłumaczyć żadną logiką. Tym razem poszukiwane będą paralele w oparciu o wydarzenia, które miały miejsce bezpośrednio przed II wojną światową: jakie były plany Stalina wobec Polski po likwidacji jego państwa w 1939 roku; jesienią, jak funkcjonował rząd emigracyjny i jaki był jego wpływ na politykę Kremla, napisano w komunikacie prasowym.
Historycy pytają, czy są jakieś niewyjaśnione tajemnice sowieckiej masakry w Katyniu, próbują ocenić reakcję Zachodu na ówczesną politykę Stalina wobec Polski i krajów bałtyckich i przewidzieć, jak będzie dzisiaj, czego być może jeszcze nie zrobiliśmy, aby zapewnić bezpieczną przyszłość naszemu krajowi. Według niektórych historyków Rosja stosuje obecnie na Ukrainie podobną taktykę, jak w latach 1939-1945. Stalin zwrócił się do Polski.
Rozpoczął dyskusję nad tymi kwestiami Ambasada RP oraz Wileńskie Przedstawicielstwo Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Historyk i politolog dr. Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w Warszawie, wydał niedawno dwutomową publikację „Stosunki polsko-litewskie 1939-1945. Dokumenty historyczne”, inicjator i redaktor.
Pozostali uczestnicy dyskusji: prof. Šarūnas Liekis, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomatycznych VMU oraz prof. Algimantas Kasparavičius, starszy pracownik naukowy Litewskiego Instytutu Historycznego. Dyskusję poprowadzi dr Oleksandra Zviagina, specjalistka ds. polityki ukraińskiej w Centrum Studiów Europy Wschodniej.
„Colloquia Warszawsko-Wileńskie” IX cyklu w Muzeum Narodowym Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego dyskusja odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język litewski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Andrzej Pukšto jest kuratorem cyklu „Warszawsko-Wileńskie Kolokwia”.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez firmę DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.