Rzeźbiarz Martynas Gaubos (na zdjęciu) stworzony na potrzeby edyktów Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina dla Wilna i Litwy. Zdjęcie Vytautasa Abramauskasa.
25 stycznia, w rocznicę Wilna, odsłonięto pomnik na dziedzińcu Wielkim Pałacu Królewskiego, przypominający, że w tym dniu, z okazji 700-lecia, wielki książę litewski Giedymin skierował do świata orędzie o Wilnie.
Pomnik wykonany przez rzeźbiarza Martynasa Gaubasa dla dekretów Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina w Wilnie i mieście Litwy został ufundowany przez Klub Wileński, jego patronów Inę i Dariusza Zubajów.
Idea upamiętnienia przykazań Giedymina łączących przeszłość z przyszłością inspirowana jest tradycją klubu wileńskiego, z okazji jubileuszu miasta, co roku poprzez czytanie czasu, w którym wybitni pisarze i osobistości poświęcają się do stolicy i jej mieszkańców.
Ponieważ oryginał nigdy nie zostanie, a my na Litwie nie mamy ani jednego zdjęcia, chcemy, żeby pamiętali i pamiętali. Aby każdy przechodzień mógł dotknąć czasów Giedymina, które są już częścią historii i architektury miasta. XIV-wieczny wielki książę Giedymin był bardzo postępowym władcą, a Wilno było wolnym i liberalnym miastem. Chcemy upamiętnić Litwę i świat oraz upamiętnić patronów pomnika, I. i D. Zubai, w pomniku podarowanym przez klub wileński.
Przykazania Giedmina są umieszczone w symbolicznym miejscu u zachodniego podnóża Wzgórza Zamkowego, gdzie poprzednicy Giedymina w XIII wieku pod koniec roku wznieśli go jako pierwszy i wówczas jedyny zamek na Litwie, a wielki książę Giedymin przebudował ją, wzmocnił, zbudował potężny donon mieszkalny, który jest prawdziwą wieżą Giedymina.
Ale w tym zamku w 1323-1324 wielki książę litewski Giedymin podyktował sławne czasy papieżowi Janowi XXII, miastom hanzeatyckim oraz klasztorom franciszkańskim i dominikańskim. Badając teren Wałdowa, archeolodzy odkryli fundamenty wieży, w której mieszkał władca, a także wyżynę.
Obecnie są one eksponowane w muzeum Valdov rm, a pomnik jest przymocowany do granitowej ściany, która przykrywa pozostałą część Łuku Giedymina.
Dodatkowa wystawa stała
Z okazji 700-lecia Wilna do stałej ekspozycji Muzeum Valdov rm zostanie dodana wirtualna historia XIV wieku. XV wpne Dzieje zamku i pałacu wielkich książąt litewskich, życie codzienne władców i innych mieszkańców dobra od czasów Giedymina do panowania Augusta.
Zwiedzający będą mogli przenieść się wirtualnie do XIII wieku. Pod koniec Wilna, kiedy władcy przybyli do Giedymina dzięki nowatorskiemu duchowi władców, na terenie zamku zbudowano Okrągłą Wieżę, jedyny wczesnowojenny zamek marynarki wojennej na Litwie w tym czasie.
irowianie odkryją, jak kiedy Wilno stało się stolicą Litwy, Okrągła Wieża została przebudowana na jeszcze przedgotycką Wieżę Atuonkamp, reprezentacyjną rezydencję. Giedymin mógł tam dyktować swój czas, później rezydowali tam Witold i Kazimierz Jagiełłojcowie.
Podczas podróży w czasie od późnego średniowiecza i gotyku do renesansu i wczesnego baroku, Irovans zobaczą, jak miejsce starożytnej wieży zostało przekształcone w XVI i XVII wieku. kuchnia pierwszej połowy izby i jakie są losy przedpokoju w XVIII wieku. i początek XIX wieku.
25 stycznia Otwarcie wystawy w Muzeum Fundacji Giedymina Bokto, gdzie zwiedzający poznają Wilno sprzed jego panowania. Archeolodzy i konserwatorzy muzeum odkrywają ostatni okres historyczny, tło narodzin Wilna i zanurzają je w najbardziej unikatowych zachowanych obiektach, a nawet w drewnianym domu zbudowanym w XIII wieku. na końcu
Wielki książę litewski Giedymin (ur. ok. 1275 r., panował w latach 1316–1341) w kronikach duńskich nazywany jest Litwinem i królem wielu Rusów. Kontynuując politykę przyłączania się do Rosji, zapraszając Litwinów do Europy Środkowej i Zachodniej, stała się członkiem mocarstwa europejskiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli Cesarstwa Niezgłoszonego.
W Giedyminie Litwa stała się domem dla ludów szlachetnych i ludów wiary, w których żyły tradycje kulturowe bizantyjskiego Wschodu i łacińskiego Zachodu. To pod jego rządami Litwa stała się echem europejskiej polityki.
Nowa dynastia panująca na Litwie, Giedyminowie, również nosi imię Giedymina. Jego przedstawiciele (Jagiełło) rządzili później nie tylko Litwą, ale także królestwami Polski, Węgier i Europy. Wilno stało się kolebką Giedymina i jego dynastii, a najważniejszy jest zamek w stolicy Litwy, rezydencja rodzimej dynastii Giedymina-Jagiełło, gdzie jej przedstawiciele zasiadali na tronach europejskich monarchów.
Opracowano na podstawie informacji z Muzeum Valdov rm.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”