I. Udovickis, który nie kupił akcji BKT od „Belaruskalija”, podejmie decyzje bez Białorusinów

Terminal ładunków masowych. Zdjęcie autorstwa Algimantasa Kalvaitisa.

Igor Udovickis, główny akcjonariusz portowej firmy przeładunkowej Klaipėda Birių krovinių terminalas (BKT), która w wyniku zachodnich sankcji straciła miliony ton białoruskiego nawozu Belaruskalij, nie kupił jeszcze 30% akcji BKT posiadanych przez Belaruskalij w Belaruskalij, ale bezpieczne podejmowanie decyzji bez udziału Białorusinów.

Świadczą o tym dokumenty przesłane do centrum rejestracji.

I. Udovicki nie wypowiadał się ostatnio na temat swojej działalności. Jednak na grudniowym nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy BKT, będąc w zasadzie jedynym akcjonariuszem posiadającym pakiet 70 proc. głosów, zdecydował o zmianie statutu spółki – według nich wszystkie najważniejsze decyzje mogą teraz podejmować akcjonariusze większością dwóch trzecich głosów, zamiast trzech czwartych, jak to miało miejsce wcześniej.

Z protokołu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, który odbył się 23 grudnia, złożonego w centrum rejestracyjnym, wynika, że ​​spółka „Belaruskalij” podlega sankcjom, w wyniku których jej 30% udziałów w BKT zostaje zamrożone i nie może wykonywać prawa głosu, w związku z czym przedstawiciele spółki nie brali udziału w zgromadzeniu.

Służba Śledcza ds. Przestępstw Finansowych (FNTT) nie stwierdziła żadnych przeszkód prawnych ani innych i zezwoliła na rejestrację nowej wersji statutu BKT, zgodnie z wnioskiem FNTT złożonym na wniosek Centrum Rejestracji, w związku z czym statuty zostały zarejestrowany 23 stycznia.

„Nie planujemy komentować działalności spółek z naszej grupy” – powiedział I. Udovickis w odpowiedzi udzielonej BNS m.in. na pytanie o zmianę statutu.

W listopadzie ubiegłego roku I. Udovickis powiedział BNS, że otrzymano wszystkie niezbędne zezwolenia na transakcję wykupu akcji z „Belaruskalij”, ale nie skomentował jej szczegółów.

Pod koniec grudnia mówił, że wartość akcji BKT spadła po wstrzymaniu tranzytu nawozów potasowych.

„Nie rozumiem sztucznego zainteresowania wydarzeniem małej wagi, bo po wstrzymaniu tranzytu nawozów potasowych wartość akcji BKT znacząco spadła” – powiedział biznesmen w komentarzu do SNB 28 grudnia.

Białoruska firma 30% udziałów BKT za 30 mln. Dolary amerykańskie zakupione wiosną 2013 r.

Działalność została wstrzymana po ogłoszeniu sankcji

Aby odkupić te 30 proc. udziałów, I. Udovicki uzyskał zgodę na taką transakcję we wrześniu ubiegłego roku od Rady ds. Konkurencji, a w sierpniu 2021 r. od Rządowej Komisji Koordynacji Obiektów Ważnych dla Bezpieczeństwa Narodowego.

„Budowana przez dziesięciolecia struktura przedsiębiorstw transportu publicznego ulega zniszczeniu, pogarsza się infrastruktura transportowa i logistyczna. Litwa zakazuje przewozu towarów z powodzeniem przez Łotwę, Estonię, Polskę i Finlandię. W związku z tym, omawiając temat akcji BKT, w moim zdaniem, oznacza odwrócenie uwagi opinii publicznej od naprawdę ogromnych problemów związanych ze zniszczeniem całego sektora gospodarczego kraju”, BNS pytał, czy transakcja z Belaruskalij dotycząca kupna i sprzedaży pakietu akcji już się odbyła, napisał grudzień I. Udovicki na koniec.

„Nie ma potrzeby tego robić – musimy rozmawiać o prawdziwych problemach, a nie sztucznie wymyślonych informacyjnych wymówkach” – powiedział.

Około 11 milionów BKT, które ładowały tony produktów „Belaruskalij” na statki, wstrzymało tę działalność w lutym ze względu na sankcje ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych oraz decyzję rządu litewskiego, że umowa między „Belaruskalij” a „Lietuvos geležinkelių „stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju.

Doki BKT stoją puste od 10 lutego, kiedy to firma ogłosiła, że ​​do końca maja zwolni 142 pracowników, ale według danych „Sodrosu” w firmie pracuje już 41 osób.

I. Udovickis powiedział wcześniej BNS, że po odkupieniu akcji ma nadzieję na doładowanie około 10 mln do jesieni tego roku. ton ukraińskiego zboża, nieco później zapewnił, że ukraińskie zboże będzie mogło być transportowane przez Litwę dopiero po wznowieniu tranzytu przez Białoruś.

Dyrektor portu w Kłajpedzie, Algis Latakas, powiedział w zeszłym tygodniu, że BKT stopniowo wznawia pracę – terminal ładuje produkcję od kłajpedzkiego producenta nawozów „Granmax”, ale są to bardzo małe ładunki. Według A. Lataka duża część BKT jest już przystosowana do załadunku produktów rolnych, firma jest gotowa w każdej chwili do jej uruchomienia.

Przychody BKT w 2021 roku sięgnęły 95 mln. EUR – 5% więcej niż w 2020 roku, zarobił 16,1 mln. Zysk w euro. Za rok 2021 BKT zapłacił 4,7 mln. Dywidendy EUR.

I. Udovickis posiada bezpośrednio 5% udziałów w spółce, a 65% – pośrednio, poprzez szwajcarską firmę „Hasenberg”. 100% jej udziałów należy do łotewskiego Fortis Asset Management kontrolowanego przez I. Udovickisa.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.