Do Polski, Krakowa i Gdańska można szybko dojechać samochodem lub autobusem. Jeśli zdecydowałeś się podróżować z touroperatorem eurowycieczka – wszystko jest jeszcze prostsze. Siedzisz w wygodnym autobusie, słuchasz opowieści przewodnika, zwiedzasz atrakcje turystyczne i pełen wrażeń wracasz do domu. Czyż to nie wspaniały plan na weekend?
Autobusem do Krakowa: Kopalnie Velička
Wczesnym rankiem autobus opuszcza Litwę i kieruje się do Krakowa. Czas nie trwa długo w autobusie: co kilka godzin, jadąc z eurowycieczka touroperatora, organizowane są krótkie postoje, podczas których można wybrać się na kawę na lokalnej stacji benzynowej. Podczas wycieczki odbywają się również różne quizy na temat kraju, do którego się wybierasz. Turyści nawet nie zauważają upływu czasu, a wieczorem autobus dojechał do Veličkiej.
Kopalnia Soli Velička jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Europie, więc nie przegap okazji, aby przejść trasę podczas wycieczki, która przecina trzy poziomy korytarzy i pomieszczeń wykopanych na głębokość od 64 do 135 m.
Kopalnia Soli w Wieliczce w Polsce działa od XIII wieku i jest jedną z najstarszych kopalń soli w Europie.
Co ciekawe, wydobycie soli zostało wstrzymane w 1996 roku, stało się tak z powodu niskich cen soli w kraju.
Kopalnie Soli w Wieliczce wpisane są na listę pomników historii Polski i co roku są odwiedzane przez wielu turystów.
Spacer podziemnymi galeriami robi naprawdę duże wrażenie, choć może być męczący, bo długość trasy to około 2,5 km, a zaczyna się zejściem po 400 stopniach. Dla niektórych osób powoduje to pewien dyskomfort, ale szybko uspokajają ich, że nie trzeba już wchodzić po tych schodach – wjeżdżają windą.
Zwiedzana część kopalni to tylko niewielki fragment labiryntu podziemnych korytarzy, który rozciąga się na długości około 300 km na 9 poziomach. To jest nic nie warte.
Wzgórze Wavelskie i znajdujący się na nim pałac
Czy wiesz, że w Polsce na Wzgórzu Wawelskim znajduje się wspaniały pałac – rezydencja władców polsko-litewskich? Jeśli nie, warto nie tylko dowiedzieć się o nich więcej, ale także zobaczyć i tam zostać.
Katedra Wawelska słynąca z magicznego dzwonu króla Zygmunta, grobowców Jagiełły, jego żony Jadwigi, Zygmunta Augusta i innych królów sprawia, że wielu turystów zatrzymuje się tutaj i zostaje na dłużej.
Krakowskie Stare Miasto: Uniwersytet Jagiełły, Ołtarz Vito Stvoš i Sukienica
Krakowskie Stare Miasto jest warte odwiedzenia. Tutaj warto rozpocząć wycieczkę od Traktu Królewskiego, Kanoniczej i Grodzkiej i podążać nimi do Uniwersytetu Jagiełły – najstarszej uczelni wyższej w Polsce.
Następnie udaj się na główny plac Starego Miasta, odwiedź kościół św. W kościele Najświętszej Marii Panny, którego największą ozdobą jest wspaniały gotycki ołtarz wyrzeźbiony przez Vita Stvoša. Nie zapomnijcie przespacerować się po Sukienicy, renesansowym pasażu handlowym pełnym pamiątek, na pewno znajdziecie tam poczekalnię dla swoich bliskich.
Jeśli kierunek podróży to Gdańsk
W drodze do Gdańska warto odwiedzić Zamek w Malborku, zwany przez Krzyżaków Marienburgiem – „Twierdzą Maryi”, dawną siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Prawdopodobnie jeden z najbardziej imponujących zamków gotyckich i jeden z tych obowiązkowych punktów wycieczki do Polski.
Twierdza, znana jako arcydzieło gotyku ceglanego, składa się z trzech zamków połączonych wspólnym kompleksem obronnym. W stolicy zakonu krzyżackiego trwały plany zajęcia ziem bałtyckich i słowiańskich. Stamtąd pułki krzyżowców przystąpiły do decydującej bitwy pod Žalgirisem. Naprawdę trzeba odwiedzić ten zamek, to historia i okazja by zajrzeć do zamku, gdzie w średniowieczu miał swoją bazę największy wróg ówczesnego LDK – Krzyżacy – Krzyżacy.
Wieczorem dojeżdżamy do Sopotu, najpopularniejszego kurortu nad Bałtykiem, gdzie w budynku Opery Leśnej (wybudowanym w 1909 roku) odbywają się coroczne najsłynniejsze międzynarodowe festiwale polskiej piosenki. Przejdziemy się główną ulicą bohaterów Monte Cassino – miejscowi nazywają ją po prostu Monciakiem, po drodze widzimy krzywy dom, który wywołuje uśmiech na twarzy, podziwiamy wysokiej klasy hotel „Grand hotel” z jego imponującą architekturą. .
Gdańsk – miasto należące do Niemców, Polaków, Prusaków
Autobusy turystyczne w drodze do Gdańska często zatrzymują się przy ujściu Wisły, w pobliżu którego widzą Westerplatte – historyczne miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Tutaj ku czci obrońców Gdańska powstaje kamienny pomnik, wznoszący się z wielkiej zielonej kopuły przy wejściu do portu. Wygląda jak miecz wbity w ziemię.
Nie zapomnij odwiedzić przedmieścia Gdańska – Olivo, słynącego z parku z ogrodami alpejskimi, sadzonymi od 1920 roku, a także ogrodów zimowych, wodospadów, a także wspaniałej alei drzew, którą posadzono w XVII wieku.
Przy wejściu do parku katedra oliwska (XIII w.), najdłuższa w Polsce w stylu rokokowym, zaprasza do środka. Było to miejsce pochówku książąt wschodniopomorskich. Wzrok przyciągają wyraziste białe rzeźby – nagrobek rodziny Kosi oraz ambona w stylu barokowym. Najcenniejszym zabytkiem katedry są organy, uważane za najlepsze organy w Europie. Zostały zbudowane w latach 1763-1788. stylu rokoko i składa się z 7876 rur o różnych średnicach.
W Gdańsku warto przejść się Traktem Królewskim, który przebiega obok kompleksu Bramy Miejskiej. Są to Bramy Wysoka, Złota i Zielona. Istnieje wiele średniowiecznych budynków i pomników w stylu renesansowym – ze stromymi dachami w wąskich, wietrznych uliczkach.
Relacje podróżników po podróży do Polski: historie Aušry i Mindaugasa
Aušra i jej mąż wybrali się na weekend do Polski. Zapytaliśmy młodą rodzinę o wrażenia z podróży.
Aušra: „Lubię podróżować i dużo podróżuję. Jesteśmy tymi podróżnikami, którzy nie planują siebie, ale powierzają tę pracę touroperatorom. Musieliśmy podróżować z wieloma różnymi touroperatorami, ale tylko z eurowycieczka naprawdę czujemy się bezpieczni i spokojni, że wszystko będzie załatwione. Nawiasem mówiąc, wspaniale jest widzieć, jak poprawia się podróż autobusem. Mile zaskoczyła nas ostatnia wycieczka do Polski, do Krakowa, podczas której mogliśmy przez całą drogę korzystać z toalet w autobusie – to naprawdę bardzo duża zaleta podczas podróży autobusem. Widziałam też dużo rodzin z dziećmi, miały pluszaki, byłam zaskoczona, bo pomyślałam jak takie duże pluszaki z nimi podróżowały. Okazuje się, że rodzice nie muszą się o to martwić – pluszowe zabawki zapewnił organizator wycieczki eurowycieczka przedstawiciele. Dla nas, dorosłych, podczas wycieczki, wieczorem, gdy było trochę zimno, dali nam koce do okrycia – to takie wygodne, taka uwaga dla turysty zawsze bardzo się opłaca.” – Aušra podzielił się swoimi przemyśleniami na temat Ostatnia podróż do Polski.
Mąż Aušry, Mindaugas, był zadowolony z innych rzeczy podczas podróży: „Jako nieco rozkojarzony mężczyzna bardzo podobało mi się, że tuż przed podróżą otrzymałem na komórkę SMS-a od organizatora podróży. eurowycieczka w następną podróż. Takie przypomnienie jest naprawdę bardzo dobre dla osoby, która w dzisiejszych czasach zawsze się spieszy.
Kolejną korzyścią, na którą zwrócił uwagę Mindaugas, jest stała pomoc podczas całego wyjazdu: „Czuję się bardzo pewnie i bezpiecznie, gdy podczas wyjazdu całodobowo udzielane są porady i pomoc w różnych kwestiach związanych z podróżowaniem. Kiedy granice UE zostały otwarte po pandemii, mieliśmy dużo pytań o szczepienia w innych krajach, nie wszyscy touroperatorzy potrafili o tym rozmawiać, tłumaczyć, było spore zamieszanie, a wanderlust po kilkuletniej przerwie w zamknięciu w domu był ogromny. Dlatego teraz wybieramy tylko wycieczki operatorów, którzy dbają o swoich klientów i są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z podróżą.”
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”