D. Kreivys: zwrócimy się do KE z prośbą o mediację w negocjacjach z operatorem w sprawie niespodziewanych dochodów producenta energii elektrycznej

Dainius Kreivys, minister energii. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Podczas gdy Litwa negocjuje z rządem podział nieoczekiwanych dochodów od producenta energii elektrycznej, Wilno i Sztokholm zwrócą się do Komisji Europejskiej (KE) o pośrednictwo w negocjacjach – powiedział Dainius Kreivys, minister energii.

Dodano, że KE będzie aplikowała i prowadziła

Według ministra ostatnio zwracano się do Brukseli.

Moim zdaniem CE zwróciła się, po uzgodnieniu z osobą odpowiedzialną. będzie w przyszłym tygodniu, nie tak dawno temu. Wiceminister energii odwiedził wczoraj Brukselę (wtorek, BNS) i rozmawiał z osobami odpowiedzialnymi za negocjacje w Ministerstwie Energii – powiedział w czwartek radiu D. Kreivys.

Nie będę komentował negocjacji, bo negocjacji nie ma w mediach. Im bardziej szczegółowy jest negocjator prowadzący te negocjacje, tym lepiej może się wypowiedzieć – dodał minister.

Później wyjaśnił dziennikarzom, że EC Litwa będzie aplikować z liderem.

D. Kreivys powiedział w grudniu, że Litwa prawdopodobnie potrzebowałaby mediacji KE, gdyby nie zgadzała się z Vedią. Alys nie zgadza się z pojęciem głównego eksportera, które zdaniem D. Kreivisa nie jest jasno zdefiniowane w dokumentach UE.

Premier Ingrida Imonyt powiedziała, że ​​negocjacje Litwy z Vedia mogą zająć dużo czasu. Zdaniem szefa rządu umowa musi być podpisana przez obie strony, tak jak przewidują przepisy Unii Europejskiej.

Asta Skaisgiryt, główny doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej, powiedziała, że ​​Litwa prowadzi negocjacje bez pomocy KE. Dodaje, że jest przekonana, że ​​porozumienie zostanie osiągnięte. Doradca mówi, że prawie połowa energii elektrycznej zużywanej na Litwie jest importowana do elektrowni i ma ona kontrolować zarówno przepływy energii elektrycznej do niej wpływającej, jak i zyski producenta ropy.

Pod koniec września unijni ministrowie energii podjęli decyzję o redystrybucji nadwyżek dochodów od firm produkujących tanią energię wiatrową, słoneczną, jądrową lub wodną oraz węgiel brunatny, ustalając maksymalną cenę 180 euro za MWh.

Rozporządzenie przewiduje, że między 100% uzależnieniem od importu energii elektrycznej a eksportem do niej głównej ropy naftowej do 2022 r. 1 grudnia z pomocą KE musi zostać podpisana umowa o podziale nadzwyczajnych dochodów od producenta energii elektrycznej.

Przedstawiciele rządu powiedzieli wcześniej, że Litwa będzie musiała najpierw negocjować z firmą energetyczną, która importuje najwięcej energii elektrycznej, i to nie tylko bezpośrednio przez kabel podmorski, ale także w kółko przez Łotwę, w sprawie podziału nieoczekiwanych dochodów.

Litwa importuje energię elektryczną za pośrednictwem podmorskiego kabla NordBalt o mocy 700 megawatów (MW). W związku z tym energia elektryczna wpływa również połączeniami z Łotwą i Polską.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *