WSJ: Niemcy nie przekażą Leoparda Ukrainie, dopóki USA nie przekażą czołgów produkcyjnych z Kijowa

Czołg lamparta. Zdjęcie: Philipp Schulze (dpa/Scanpix).

Berlin nie wyśle ​​swoich czołgów Leopard 2 na Ukrainę, dopóki Waszyngton nie dostarczy temu krajowi amerykańskich czołgów do obrony przed rosyjską agresją, poinformował Wall Street Journal (WSJ), powołując się na wysokiego rangą niemieckiego urzędnika, który rozmawiał z tą publikacją.

VŽ przypomina, że ​​kanclerz Niemiec Olaf Scholz znalazł się w ostatnich tygodniach pod ogromną presją w związku z przekazaniem Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak zaznaczono, Polska i Francja starają się go przekonać, Parlament Europejski również wystosował oficjalny apel, ale Niemcy powiedzieli, że sami nie chcą oddać czołgów.

Jednak ta wymówka została odrzucona przez Brytyjczyków, którzy postanowili przekazać Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Co więcej, sama Polska jest w trakcie budowania międzynarodowej koalicji, z którą mogłaby przekazać te czołgi Kijowowi. Andrzej Duda, prezydent kraju, powiedział podczas wizyty we Lwowie, że Warszawa potwierdziła już nawet liczbę Leopardów do przekazania, ale szuka partnerów, którzy mogą to zrobić wspólnie.

Pomysł ten popierają Finlandia i Dania, które zadeklarowały przekazanie czołgów Ukrainie, jeśli otrzymają wsparcie z Berlina. Ponieważ producentem Leoparda jest firma niemiecka, aby rządy innych krajów mogły przekazać te czołgi, wymagana jest niemiecka zgoda.

Jednak wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wielokrotnie wyrażał poparcie dla tego pomysłu i zapewniał, że jego kraj nie będzie przeszkadzał innym w udzielaniu wsparcia Ukraińcom.

Rzeczniczka niemieckiego rządu Christiane Hofmann powiedziała 13 stycznia polskiemu portalowi Wydarzenia Inertia, że ​​Berlin nie zakazał transferu czołgów Leopard 2 na Ukrainę, ponieważ nie otrzymał takiej oficjalnej prośby.

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w tym tygodniu przywódcy z Ukrainy, Europy i NATO wielokrotnie powtarzali, że Kijów potrzebuje najnowocześniejszej broni. Powtórzyli to zarówno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, A. Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, jak i minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Powiedział także agencji informacyjnej Reuters, że widzi pozytywne oznaki, że „cięższa broń” może otrzymać zielone światło.

Sam O. Scholz, przemawiając w Davos, nie powiedział ani słowa o czołgach, chociaż Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, ponownie zaapelował do krajów o dostarczenie wszelkiej niezbędnej broni, aby Ukraina mogła jak najszybciej pokonać Rosję.

W piątek odbędzie się spotkanie Ramstein Group, na którym zachodni sojusznicy będą dyskutować o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Według nieoficjalnych danych kilku ukraińskich urzędników Berlin mógłby wtedy ogłosić zamiar przekazania Leopardów 2.

Według londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, kraje NATO dysponują ponad 2000 czołgów Leopard, które są uważane za jedne z najnowocześniejszych na świecie.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.