Omówiono działania zwiększające bezpieczeństwo ratowników medycznych

„Głośne wydarzenia ostatnich dni – śmierć ratownika medycznego w wyniku poparzeń i przemocy fizycznej – zmuszają nas do ponownego przeanalizowania obowiązujących regulacji prawnych i procedur organizacji pracy. Sytuacje niebezpieczne są nieuniknioną częścią pracy lekarzy, ale możemy i musimy pomóc strukturom ratownictwa medycznego w zarządzaniu ryzykiem oraz ochronie zdrowia i życia pracowników” – mówi wiceminister zdrowia Danguole Jankauskiene.



Danguole Jankauskiene

© DELFI (fot. G. Armalyte)

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele instytucji GMP, policji oraz straży pożarnej i ratowniczej powiedzieli, że zostały już opracowane skuteczne i praktyczne algorytmy działania, które mają nieść pomoc w nagłych przypadkach. Jednak algorytmy współpracy międzyinstytucjonalnej mogłyby również zapewnić lepszą interakcję między służbami ratunkowymi na miejscu zdarzenia, dla których z inicjatywy MON zostanie powołana specjalna grupa robocza. Te algorytmy współpracy mają być testowane podczas ćwiczeń i doskonalone podczas wspólnych treningów.

Należy zauważyć, że zobowiązanie pracodawców do łagodzenia szkodliwych i niebezpiecznych warunków pracy poprzez ocenę ryzyka i zapewnienie bezpieczeństwa pracy jest również zawarte w układzie zbiorowym oddziału litewskiego krajowego systemu opieki zdrowotnej, który SAM podpisał z dziewięcioma organizacjami zawodowymi. reprezentujących lekarzy. Dla pracowników pracujących w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach umowa gwarantuje wyższe płace, ubezpieczenie i inne gwarancje socjalne.

SAM konsekwentnie realizuje programy profilaktyki przemocy zarówno dla społeczeństwa, jak i dla środowiska medycznego. Zapraszamy do bardziej aktywnego i szerszego korzystania z nich. W strukturach służby zdrowia odbywają się konsultacje i szkolenia z zakresu zarządzania konfliktami i kryzysami psychicznymi. Programy studiów medycznych obejmują rozwój umiejętności w zakresie zdrowia psychicznego, odporności psychicznej i umiejętności komunikacyjnych.


karetka pogotowia

karetka pogotowia

© DELFI / Nerijus Povilaitis

Bardzo ważna jest również umiejętność czytania i pisania ludności w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego. W tym celu szereg działań zostało uwzględnionych w działaniach SAM w zakresie promocji zdrowia.

SAM opowiada się za zaproponowanym przez Przewodniczącego Sejmu dodaniem Kodeksu wykroczeń administracyjnych, który przewidywałby odpowiedzialność administracyjną za uszczerbek na czci i godności osób świadczących usługi publiczne, a także pracowników służby zdrowia, wyrażoną pisemnie, ustnie, gesty, obraźliwe, zuchwałe, prowokacyjne lub inne.

W celu ograniczenia przejawów przemocy w placówkach medycznych finalizowane jest opracowanie opisu profilaktyki i interwencji przemocy psychicznej, która zapewni bezpieczne środowisko i adekwatną reakcję na zjawiska przemocy. Planowane jest również zorganizowanie szkoleń po wejściu w życie niniejszego opisu.

Mimo to SAM apeluje do szefów wszystkich placówek medycznych, przede wszystkim GMP, o zwrócenie większej uwagi nie tylko na bezpieczeństwo pacjentów, ale także lekarzy.

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *