Na Białorusi rozpoczął się proces polskiego i białoruskiego dziennikarza

Proces polsko-białoruskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta rozpoczął się w poniedziałek na Białorusi, gdzie grozi mu do 12 lat więzienia za krytykę reżimu autorytarnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Warszawa potępiła tę sprawę.

Korespondent polskiej „Gazety Wyborczej” i przedstawiciel mniejszości polskiej na Białorusi A. Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku.

Jest oskarżony o „podżeganie do działań mających na celu podważenie bezpieczeństwa narodowego” i nawoływanie do nienawiści. Za te zarzuty grozi kara od 5 do 12 lat więzienia.

49-letni Poczobut pozostał na Białorusi po stłumieniu przez Łukaszenkę masowych protestów przeciwko jego rządom latem 2020 roku. Po protestach nastąpiła masowa rozprawa z pozostałymi dysydentami.

Jest sądzony w zachodnim miasteczku Gardin niedaleko polskiej granicy.

Organizacja praw człowieka Wiasna, która dodała Poczobuta do swojej listy 1440 więźniów politycznych na Białorusi, opublikowała jego zdjęcie, na którym wygląda na wściekłego, gdy siedzi w doku za szklaną przegrodą.

Polski MSZ powiedział, że jego dyplomata nie został wpuszczony na salę sądową.

„Chargé d’affaires w Mińsku Marcin Wojciechowski nie został wpuszczony na salę sądową” – napisał na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

Polska zażądała uwolnienia A. Poczobuta.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu, że pan Poczobut „nie popełnił żadnego przestępstwa, a stawiane mu zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”.

A. Łukaszenka rządzi Białorusią od 1994 roku.

Oderwane państwo i sojusznik Rosji od lat jest w konflikcie z Zachodem, a sąsiadująca z UE Polska jest często postrzegana jako zagrożenie dla Zachodu.

Stosunki sąsiedzkie pogorszyły się po wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy pod koniec 2021 r., za który Warszawa obwiniła Mińsk, oraz po tym, jak Białoruś pozwoliła Rosji wykorzystać swoje terytorium do ataków na Ukrainę.

Wielu Białorusinów, którzy opuścili swój kraj po protestach w latach 20. XX wieku, osiedliło się w Polsce.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *