Po inwazji Rosji na Ukrainę podniosły się głosy, że współczesne wojny różnią się od tych z przeszłości. Rakiety dalekiego zasięgu i artyleria rozwiążą w nich wszystko, żołnierze i pojazdy opancerzone będą używane rzadziej. Najnowsze trendy podają w wątpliwość te założenia.
Podczas gdy Rosjanie wykorzystują więźniów do budowy czołgów, Stany Zjednoczone coraz częściej przekazują Europie sprzęt wojskowy. Zdjęcie EPA-Elta.
Stany Zjednoczone masowo przemieszczają czołgi do Europy Wschodniej
Zaniepokojone wzmocnieniem wschodnich granic NATO Stany Zjednoczone masowo przekazują broń Polsce i Litwie, informuje Reuters.
W środę w holenderskim porcie Flissingen zauważono amerykańskie czołgi i pojazdy bojowe. Stamtąd cały napływający sprzęt wojskowy będzie kierowany do miejsc rozmieszczenia w Polsce i na Litwie.
Amerykański pułkownik Robert Kellam, który nadzoruje operację dla agencji, powiedział, że do holenderskiego portu ma przybyć około 1250 jednostek sprzętu wojskowego. Wśród nich znajdą się czołgi M-1 Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley 2 należące do Zespołu Bojowego 2 Brygady 1 Dywizji Kawalerii Fort Hood (Teksas).
W tej operacji uczestniczą również holenderskie siły zbrojne – holenderscy żołnierze będą chronić dostarczony materiał, dopóki nie zostanie on przetransportowany dalej.
W grudniu Stany Zjednoczone przekazały Polsce już około 700 wozów bojowych, w tym czołgi Abrams, w ramach uruchomionego w 2014 roku programu „Atlantic Resolve”, który ma na celu wzmocnienie amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Według niej niektóre jednostki armii amerykańskiej są przerzucane i instalowane w krajach wschodniej flanki NATO.
W Rosji sprzęt wojskowy robią więźniowie?
Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosja będzie wykorzystywać siłę roboczą więźniów do produkcji sprzętu wojskowego.
Według najnowszego zestawienia wywiadu opublikowanego przez resort, oskarżeni stali się wyjątkowym źródłem zasobów ludzkich dla Moskwy, ponieważ w kraju brakuje ludzi chętnych do dobrowolnego udziału w trudnej technicznie wojnie na Ukrainie.
Według resortu w Rosji tradycja pracy więźniów istnieje od jakiegoś czasu, ale w 2017 roku kara pracy przymusowej wróciła do krajowych przepisów prawnych. Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) nadzoruje krajowy system penitencjarny, w którym obecnie przebywa ponad 400 000 osadzonych. skazany.
W podsumowaniu zauważono, że w kraju prawdopodobnie utrzyma się popyt na pracę więźniów. Zwłaszcza wśród firm zbrojeniowych low-tech, ponieważ Moskwa wywiera ogromną presję na producentów niektórych urządzeń, takich jak czołgi, aby zwiększali wolumeny produkcji. w listopadzie 2022 r. po spotkaniu z przedstawicielami FSIN największa rosyjska firma produkująca czołgi Uralvagonzavod (UVZ) poinformowała, że zatrudni 250 więźniów.
Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale niegrzeczne komentarze będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy wulgarnych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych cudzym nazwiskiem, sprzecznych z prawem, propagujących spam lub nawołujących do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie jak wróbel zamienić się w byka o wadze tony – na żądanie udostępnimy Twoje dane służbom specjalnym Litwy.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”