G. Nausėda: Rosyjskim żołnierzom może brakować celu i sensu walki

Wizyta prezydenta Gitanasa Nausėdy na Ukrainie do ostatniej chwili była utajniona. G. Nausėda odwiedza Ukrainę po raz trzeci, ale Wołodymyr Zełenski jest witany ciepło iz wdzięcznością, jakby po raz pierwszy, informuje LNK.

Przyjazd na żywo litewskich i polskich przywódców jest prawdopodobnie ważniejszy niż kiedykolwiek – zbliża się rocznica wojny i oblicze wojny może się zmienić.

„Doprawdy, wojna weszła w decydującą fazę. Ukraińcy czekają na duży rosyjski atak w lutym” – powiedział G. Nausėda.

Chociaż Rosja będzie próbowała przejąć inicjatywę, zdaniem G. Nausėdy, jej żołnierzom może brakować ducha i treści do walki.

„Nie ma takiej motywacji, bo tak naprawdę jest to walka o imperialne ambicje Putina” – kontynuował litewski prezydent.

Pełny raport LNK znajduje się w filmie:


To jednak znak, że Ukraińcy nie powinni czekać na ingerencję Rosjan. Minister obrony narodowej mówi, że wspólnicy też nie mogą nic zrobić.

„Potrzebujemy teraz dużo broni i amunicji do wysłania. Nie mówię, że może być za późno, ale zapotrzebowanie na amunicję jest ogromne” – podkreślił Arvydas Anušauskas.

Jak poinformował G. Nausėda, wkrótce na Ukrainę trafi kolejna dostawa broni z Litwy: amunicja i działa przeciwlotnicze krótkiego zasięgu.

„Litwa nie wysyła po raz pierwszy broni i amunicji na Ukrainę, ale po raz pierwszy wysyłane są działa L-70. To jest 40-milimetrowe działo przeciwlotnicze przeznaczone do zestrzeliwania celów powietrznych. To bardzo dobra pomoc dla Ukraińców w walce z irańskimi dronami” – zauważył ekspert wojskowy Darius Antanaitis.

Wkrótce z Litwy przyjedzie 100 agregatów prądotwórczych. Rosja nieustannie ingeruje w infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Antydrony dotrą jeszcze w tym roku do Ukraińców. Litwa planuje wydać w tym roku 40 mln na wsparcie wojskowe. euro. W razie potrzeby kwota zostanie zwiększona.

„Być może problem polega na tym, że wciąż musimy zwiększać nasze zdolności produkcyjne w zakresie zwalczania dronów, które na razie są dość ograniczone. Wymaga to jednak pewnych decyzji organizacyjnych i inwestycji. Mam nadzieję, że jeszcze nam się to uda”, miał nadzieję G. Nausėda .

Poważny sprzęt trafia na Ukrainę także z innych krajów NATO. Polska przekaże czternaście czołgów Leopard. Tłumy na ulicach Lwowa witały Prezydenta RP oklaskami.

„Zdecydowaliśmy się przekazać Ukrainie kompanię czołgów Leopard. Zostanie ona przekazana przez międzynarodową koalicję” – powiedział Andrzej Duda.

Aby przenieść zachodnie samoloty bojowe na Ukrainę, trzeba wykonać bardzo ważną i ogromną pracę.

Czołgi przekazane przez Polaków są produkowane w Niemczech. Niemiecki wicekanclerz powiedział, że Berlin nie powinien przeszkadzać innym krajom w udzielaniu wsparcia Ukraińcom.

Brytyjczycy już dyskutują, jak przekazać Ukrainie rewolucyjne czołgi. Francuzi obiecali działa samobieżne. Amerykanie – „Bradley” pojazdów bojowych.

„Na razie te liczby nie są w stanie przesądzić o losach bitwy, ale to dopiero początek” – podkreślił A. Anušauskas.

Choć czołgi przebiły się przez lód i powoli zmierzają w stronę Ukrainy, wciąż nie wiadomo, czy Ukraińcy otrzymają myśliwce NATO.

„Tartum ma polityczną wolę potwierdzenia takiego poparcia, ale jak już wielokrotnie wspominałem, szybkość podejmowania decyzji jest czasem nieco rozczarowująca” – zauważa G. Nausėda.

„Żeby zachodnie myśliwce zostały przekazane Ukrainie, trzeba wykonać bardzo dużą i ogromną pracę, bo myśliwiec to nie tylko samolot, ale także konserwacja, instrukcje techniczne, czyli szkolenie pilotów, amunicja „, mówi D. Antanaitis.

Aktywnie wspierając Ukrainę, Litwę i Polskę, wkrótce otrzymają amerykańskie czołgi Abrams i pojazdy opancerzone Bradley. Sprzęt został już wysłany do Holandii.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *