Marytė Marcinkevičiūtė
W 15. edycji pierwszego prezesa Litewskiej Federacji Sambo, dr. Zawodnicy z 14 krajów uczestniczyli w Międzynarodowym Turnieju Pamięci Pranciškasa Eigminsa.
Turniej od 2007 roku znajduje się w kalendarzu zawodów Międzynarodowej Federacji Sambo (FIAS).
O nagrody walczyło ponad 100 zapaśników sambo z USA, Holandii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Polski, Niemiec, Kazachstanu, Ukrainy, Hiszpanii, Sakartvel, Armenii, Tadżykistanu i Litwy.
Były konkurencje dla dorosłych i młodzieży. Mężczyźni rywalizowali w sambo bojowym (kategorie wagowe – 71 kg i 88 kg) oraz podobnie jak kobiety (72 kg) w kategorii wagowej bezwzględnej (+88 kg).
Ponieważ litewska legenda sambo P. Eigminas w młodości startował w kategorii ciężkiej, Litewska Federacja Sambo włączyła do programu zawodów dyscyplinę kategorii wagowej absolutnej.
Turniej wygrali litewscy wojownicy sambo, którzy zdobyli dziewięć pierwszych miejsc.
Wśród dziewcząt zwyciężyły Austėja Ustinavičiūtė z Wilna (kategoria wagowa 50 kg) i Deimantė Česlauskaitė (59 kg), Samanta Barzdaitytė z Jurbarki (72 kg) i Toma Einorytė z Biržii (+ 72 kg), które również zajęły pierwsze miejsce w absolutnej klasa wagowa.
W turnieju chłopców pierwsze miejsca zajęli Bagratian Babkenas z Armenii (58 kg), Pavel Voinicki z Wilna (64 kg), Amiryan Narek z Armenii (71 kg), Leco Cassius Terpstra z Holandii (79 kg), Matas Jaugelis z Szawli (88 kg) i Liutauras Gušauskas z Wilna (+88 kg).
W kategorii wagowej absolutnej (+88 kg) zwyciężył Viktoras Reško z Rygi.
Marius Kutauskas z Wilna (71 kg) i Lukašas Ciesla (88 kg) z Polski zajęli czołowe lokaty w sambo bojowym.
W przyszłym roku poprzeczka zostanie podniesiona
Według prezesa Litewskiej Federacji Sambo, Eduarda Rudasa z Wilna, w przyszłym roku na Międzynarodowym Turnieju im. P. Eigminsa Międzynarodowego Turnieju im. P. Eigminsa planowana jest jeszcze wyższa poprzeczka – odbędą się zawody dla dorosłych.
„W tym roku po raz pierwszy w zawodach nie było stałych rosyjskich i białoruskich zawodników sambo. Ukraińska Federacja Sambo zaapelowała do wszystkich federacji, aby nie zapraszały sportowców z Rosji i Białorusi na turnieje mistrzostw międzynarodowych, świata i Europy.
Wspieraliśmy ten ruch, w tym roku nasi zawodnicy sambo oraz ci z wielu innych krajów nie brali udziału w mistrzostwach świata i Europy. Turniej Pamięci Franciscusa Eigminsa był pierwszym w tym sezonie dla naszych sportowców.
Trzeba brać udział w zawodach, sprawdzać swoje siły w walkach kontrolnych, sam trening nie wystarczy. Ten sezon był porażką, zastanowimy się, co dalej, postaramy się, aby doskonałość naszych sportowców nie ucierpiała” – powiedział E. Rudas.
Turniej obsługiwało piętnastu sędziów wysokiej rangi. Za zawody odpowiada sędzia Feliksas Jankauskas z Kowna, sędzia międzynarodowy kategorii ekstraklasy.
W skład kierowanego przez niego zespołu wchodzą oprócz sędziów litewskich kierowana przez senior sędziego kategorii międzynarodowej Diana Arlauskaitė z Jurbarki, a także sędziowie z Łotwy, Polski, Holandii i Ukrainy.
Mieszkańcy Krastiny dziękowali za zachowanie pamięci o wybitnej osobowości
Piętnasty turniej był bardzo dobrze przygotowany: wykonano pamiątkowe medale z portretem pana Eigmina i momentem rzutu oraz medale dla zawodników, a zwycięzcom wręczono puchary.
Asta Vasiliauskaitė, która od 35 lat pracuje jako rzeźbiarka, obserwowała zawody i swoimi pracowitymi rękami tworzyła medale turniejowe: wyrzeźbiła portret P. Eigminsa i akcję rzucania i wszystko zamieniła w medale.
Muzeum Regionu Rakiszki we współpracy z Litewską Federacją Sambo, współpracownikami i krewnymi P. Eigmina zgromadziło ogromne archiwum fotografii, które szerzą pamięć o tej postaci.
„Na prezentowanych zdjęciach pan Eigminas wyłania się jakby w pośpiechu – znajoma, bliska mu osobowość, jego własna osobowość. Społeczność regionu Rakiszki gratuluje XV Międzynarodowego Memoriału dr M. Eigmin przedstawił uczestników, gości oraz organizatorom turnieju. Serdecznie dziękujemy za zachowanie pamięci o mieszkańcu gminy – wybitnej osobowości” – napisano w oficjalnym powitaniu Rakiszki Muzeum Regionalnego i Muzeum Historii Walk Wolnościowych w Obeliach.
Valius Kazlauskas, dyrektor Muzeum Historii Walki o Wolność w Obélii, gdzie znajduje się muzeum P. Eigmina, udekorował arenę lekkoatletyczną podczas turnieju niepublikowanymi zdjęciami ich słynnego rodaka, które zostały przekazane do muzeum przez żonę zmarłego Valdarezę.
Na otwarciu uroczystych zawodów sportowcom gratulacje złożyli litewski wiceminister edukacji, nauki i sportu Linas Obcarskas oraz prezes Litewskiej Federacji Sambo Eduardas Rudas. W turnieju wzięli udział prezesi federacji sambo z Holandii, Polski, Łotwy i Litwy.
Na macie jest też medalista igrzysk paraolimpijskich
Zawody uświetnił Osvaldas Bareikis, brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w judo, który startował w kategorii wagowej absolutnej, wielokrotny mistrz Litwy w sambo.
Ten wychowanek trenera Algisa Mečkovskisa dotarł do finału, ale odmówił udziału.
Czekał bowiem wielokrotny wicemistrz świata w kategorii wagowej absolutnej, zwycięzca ostatniego turnieju, ważący znacznie więcej Łotysz Viktoras Reško.
Na starcie eliminacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu O. Bareikis postanowił się zabezpieczyć i nie rywalizować z trudniejszym przeciwnikiem, zadowalając się drugim miejscem.
Przyszły prawnik obronił swój tytuł
Podobnie jak w zeszłym roku, Liutauras Gušauskas, student II roku prawa Uniwersytetu Wileńskiego, który w kategorii wagowej +88 kg w grupie młodzieżowej został zwycięzcą, przyznał, że w tym roku walka na macie była dla niego o wiele trudniejsza. . , zarówno moralnie, jak i psychicznie.
„Czułem presję, aby w tym roku powtórzyć sukces z zeszłego roku. Ale teraz skupiam się na studiach, dużo się uczę, chcę w przyszłości zostać dobrym prawnikiem. , więc brakuje mi czas na więcej treningów. Pomimo tego, że moje obciążenia treningowe były w tym roku znacznie mniejsze, starałem się utrzymać formę atletyczną.
Często przychodziłem na siłownię podnosić ciężary, ale nie zapominałem też o zapasach. Po pierwszej walce poczułem niezwykły ból w ręce, a po drugiej już normalnie” – podzielił się swoimi wrażeniami o 20-letnim zawodniku.
L. Gušauskas przyznał, że w ubiegłym roku jego kondycja fizyczna była lepsza, lepiej czuł dywan i rywali.
„Turniej Pranciškaus Eigmins jest najważniejszym turniejem odbywającym się na Litwie. Od wielu lat reprezentuję litewskie drużyny młodzieżowe, młodzieżowe i dorosłe, uczestnicząc w mistrzostwach świata i Europy. Podczas mistrzostw świata juniorów dwukrotnie zajmowałem piąte miejsce, a liczba zawodników, którzy tam rywalizowali, teraz rywalizowała także w Wilnie, to pokazuje, że poziom naszych zawodów jest wysoki, gromadzą się silni zapaśnicy sambo” – powiedział L. Gušauskas.
W tym roku ma nadzieję wystartować w Vilnius Open Sambo Championship i na tym zakończy tegoroczny sezon.
Zespół wsparcia Birzietė to rodzina
Prezes Litewskiej Federacji Sambo, E. Rudas, nazwał zwycięzcę kategorii dziewcząt i kategorii wagowej absolutnej, 15-letniego Tomasa Einorytė z Birzei, zawodnikiem przyszłości.
Ta uczennica Technologicznego i Biznesowego Centrum Szkoleniowego Biržai z imponującymi danymi (wzrost 1,87 m, waga – ponad 100 kg) uczęszcza na zajęcia judo, ale jej trener Sigitas Mitrochins nie przeszkadza jej w uczestnictwie w zawodach sambo.
„Po wygranej w grupie młodzieżowej zwycięstwa zachęciły do pogoni za tytułem absolutnego zwycięzcy kategorii wagowej. Biorę udział w turnieju po raz drugi, w zeszłym roku byłem drugi. Gdybym miał wybrać jednego z moich ulubionych sport, nie wiedziałbym, który wybrać. Lubię judo i sambo. Różnią się tylko strojem, a działania bojowe są mniej więcej podobne – mówi T. Einorytė.
Była jedyną reprezentantką Biržas, przyjechała z mamą, siostrą i bratem, którzy byli jej największymi fanami. Tata też by przyjechał, ale pracuje za granicą.
Zwycięzcy turnieju byli pod ogromnym wrażeniem uroczystego składu drużyn, który odbył się przed zawodami.
„Bardzo podobały mi się też same zawody, panowała szczególnie przyjazna atmosfera, zdobyłam dużo doświadczenia na macie” – powiedziała T. Einorytė.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”