Do Przewodniczącego Izby Lordów prof. V. Dolinskas otrzymał prestiżową Nagrodę Kultury Polskiej

dr Vydas Dolinskas oraz ubiegłoroczny laureat prof. Jerzego Hausera. Jarosław Jaworski/Fundacja Leopolda Kronenberga Citi Handlowy fot.

Prestiżowa nagroda kulturalna, prof. Nagroda im. Aleksandra Gieysztora, przyznana dyrektorowi Muzeum Pałacu Narodowego Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego, historykowi dr. Vydas Doliński.

Nagroda „Citi Handlowy” Polskiej Fundacji im. Leopolda Kronenberga dla prof. Przyznany V. Dolinskasowi za wybitną działalność, zachęcanie społeczeństwa litewskiego do zaangażowania się w rozwój i popularyzację polskiego i litewskiego dziedzictwa kulturowego. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie – czytamy w komunikacie prasowym.

Zdaniem Elżbiety Czetwertyńskiej, prezesa Citi Handlowy, prof. Nagroda im. Aleksandra Gieysztora to „istniejąca od kilkudziesięciu lat polska inicjatywa, która tworzy wspólnotę, łączy i dzieli tych, którzy dbając o dziedzictwo kulturowe wspólnie wzmacniają tożsamość społeczeństwa”.

Nauczyciel. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Kapituły Nagrody im. A. Gieysztora, mówi: „Dr V. Dolinskas został doceniony za wybitną pracę na rzecz promocji polskiego i litewskiego dziedzictwa kulturowego, działalność na rzecz zachowania i upowszechniania wartości kulturowych na Litwie. Wystawy, wykłady naukowe oraz własna współpraca V. Dolińskiej z polskimi i ukraińskimi historykami i pracownikami muzeów, przygotowywane przez Pałacowe Muzeum Władców pod kierownictwem V. Dolińskiej wzbogacają historię kultury całego regionu, angażują i interesują społeczeństwo litewskie. „

Andrzej Duda, patron Nagrody im. A. Gieysztora, Prezydent RP, w liście gratulacyjnym pisze: „Dr jest wybitnym badaczem stosunków polsko-litewskich w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. jednej z najważniejszych instytucji kultury na Litwie, przybliża Litwinom dynastię Jagiełły, historię państw sąsiednich, która jest integralną częścią dziedzictwa polskiego i litewskiego.

Zorganizowane przez dyrektora wystawy i wydarzenia poświęcone twórczości Adama Mickiewicza „Pan Tadas”, gloryfikującej polskość i litewskość, Konstytucję 3 Maja i Prawo Ślubów Wzajemnych, a także najnowsza wystawa prezentująca zbroje dzieci Zygmunta Augusta, potwierdź moje słowa. Rozumiejąc, jak ważne dla obecnych i przyszłych stosunków między dwoma narodami jest pełne zrozumienie naszej wspólnej historii, chciałbym podziękować Panu V. Dolinskasowi za wszystko, co czynicie, aby lepiej się poznać i zacieśnić nasze wzajemne więzi.

„Najważniejszym słowem w stosunkach między narodami, a tym bardziej między narodami o wspólnej historii, kulturze i dziedzictwie, jest „wspólny”. Słowo to jednoczyło w czasach historycznych narody Rzeczypospolitej i jednoczy, a także spadkobierców tradycji dawnego państwa polskiego i litewskiego łączy lub może łączyć także dzisiaj. I to nie tylko Polacy czy Litwini, ale także Ukraińcy czy Białorusini. Słowo „wspólny” eliminuje możliwość konfliktu o własność dziedzictwa historycznego i stwarza warunki do współpracy i wzajemnego zrozumienia” – powiedział po odebraniu zaszczytnej nagrody sam laureat 23. Nagrody im. A. Gieysztore’a.

Zwykle przyznawana jest jedna Nagroda im. Gieysztora rocznie, ale w zeszłym roku obchody zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Kolejna została więc przyznana Warszawie – na rok 2020. prace zakończone. Została ona przyznana prof. Jerzego Hausera. Nagrodę przyznano mu za zasługi w zakresie wykorzystania i (re)interpretacji dziedzictwa kulturowego, umacniania idei ekonomii wartości.

Najsłynniejsi polscy historycy i muzealnicy zgromadzili się na uroczystym wieczorze na Zamku Królewskim w Warszawie. Hołd wybitnemu historykowi litewskiemu przybyli potomkowie rodów z Wielkiego Księstwa Litewskiego: Radziwiłłowie, Sapiehowie, Czewertyńscy, Kosakowscy i Gieysztori.

Cena Gieysztor przyznawany osobom i instytucjom za wybitne zasługi w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego od 1999 r. przyznawany przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Nagroda ta jest jedną z wielu inicjatyw, poprzez które Citi Handlowy kontynuuje dzieło swojego założyciela Leopolda Kronenberga, finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa, który swoją działalnością wspierał wiele dziedzin życia społecznego i kulturalnego.

Fundacja Citi Handlowy we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP od 2012r. uruchomiła program „Przywróć Dzieła Sztuki”, którego celem jest odzyskanie utraconych w czasie II wojny światowej wartości kulturowych Polski.

Fundacja Leopolda Kronenberga we współpracy z Fundacją Communi Hereditate stworzyła dostępną inteligentną aplikację ArtSherlock, która publikuje bazę dzieł sztuki zaginionych (63 tys. obiektów) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to pierwsza tego rodzaju decyzja, która całkowicie zmienia sposób identyfikacji dzieł sztuki pochodzących z łupów wojennych.

Opracowano na podstawie informacji z Muzeum Izby Lordów i Fundacji L. Kronenberga.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *