Zaktualizowane opisy, we współpracy Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu (ŠMSM), Ministerstwo Zdrowia (SAM), uczelnie – Uniwersytet Wileński (VU) i Litewski Uniwersytet Nauk o Zdrowiu (LSMU), instytucje i organizacje reprezentujące specjalistów zdrowia publicznego i personel medyczny.
minister zdrowia Arūnas Dulkys stwierdza, że zmiany są bardzo spóźnione iw dłuższej perspektywie pomogą rozwiązać wiele problemów systemu ochrony zdrowia – od lepszego klimatu psychologicznego w miejscu pracy po bardziej harmonijne relacje między personelem medycznym a pacjentami. Przy świadczeniu usług zdrowia publicznego w gminach zmiany te wzmocnią specjalistów, motywując i edukując mieszkańców w różnym wieku do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.
„Zmiany są długo oczekiwane i fundamentalne, wpływając na przyszłość opieki zdrowotnej na całej Litwie. Podczas studiów przyszli lekarze i specjaliści ds. zdrowia publicznego będą musieli rozwijać nie tylko swoje umiejętności zawodowe, ale także odporność psychiczną i umiejętność pozytywnego komunikowania się z ludnością korzystającą ze świadczeń. Wierzę, że zmiany na studiach będą pozytywnym impulsem do zmian w placówkach medycznych. Dziękuję Ministrowi Edukacji, Nauki i Sportu oraz Rektorom za zaangażowanie i wsparcie we właściwym czasie zmian” mówi A. Dulkys.
Prezentując zaktualizowane opisy opracowań, Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgita Šiugždinienė mówi, że korekty zostały zainicjowane w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby – potrzebę pogłębiania umiejętności osobistych i społecznych pracowników sektora ochrony zdrowia odczuwano już od jakiegoś czasu.
„System szkolnictwa wyższego musi być elastyczny, aby dostosowywać się i reagować na umiejętności potrzebne na rynku pracy. Jesteśmy dumni z kształcenia lekarzy na Litwie, ale to nie znaczy, że nie ma miejsca na poprawę.Lekarz nie tylko potrzebuje specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dla lekarza bardzo ważna jest umiejętność komunikowania się z pacjentami, pracy w zespole i silna psychicznie brak tzw. umiejętności miękkich, we współpracy z uczelniami i SAM, opisy zostały zaktualizowane”, mówi J. Šiugždinienė.
Oczekuje się, że w trakcie studiów rozwijane będą nie tylko umiejętności zawodowe, ale także społeczne i emocjonalne, takie jak przywództwo, samoświadomość, samokontrola, pozytywna komunikacja z personelem, pacjentami i ich bliskimi. Studenci nauczą się również udzielania pierwszej pomocy psychologicznej, radzenia sobie ze stresem i konfliktami. Dla specjalistów zdrowia publicznego poruszane tematy są niezwykle ważne – zarówno przy prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia populacji, jak i podczas pracy w środowisku szkolnym z nauczycielami, uczniami czy ich rodzicami. Podnoszenie świadomości i rozpoznawanie trudności psychicznych i behawioralnych powinno zwiększyć poszukiwanie pomocy i zmniejszyć wypalenie, które jest powszechne w środowisku medycznym.
W trakcie studiów zwrócona zostanie również uwaga na etykę zawodową i przejrzystość działań, nauczą się rozpoznawać i prawidłowo reagować na zjawiska korupcji. Obecnie postrzegana korupcja w sektorze ochrony zdrowia należy do najwyższych ze wszystkich obszarów.
Wraz z opisem kierunku studiów medycznych zmienia się pojęcie i zakres kierunku studiów medycznych. Obejmie nie tylko medycynę, ale także genetykę medyczną i biologię medyczną.
„Po pojawieniu się studiów z genetyki medycznej i biologii medycznej na uniwersytetach, LSMU i VU zażądały ustanowienia nowego kierunku – biomedycyny. Można było zdać sobie sprawę, że pojęcie kierunku medycznego może obejmować kształcenie nie tylko lekarzy, ale także genetyków medycznych i biologów medycznych. Oczywiście opisy dotyczą studiów, a faktyczne umiejętności kształtują się w praktyce, dlatego ważne jest, aby ich kształcenie było kontynuowane w trakcie rezydencji (w przypadku lekarzy) i po rozpoczęciu pracy – mówi minister edukacji , Nauka i sport J Šiugždinienė.
W 2022 r. wszedł w życie opis kierunku studiów zdrowie publiczne. 14 września w 2023 r. wejdzie w życie opis kierunku studiów medycznych. 1 stycznia Uczelnie będą musiały ujednolicić dotychczasowe programy studiów z zapisami opisu przez 2023. 1 września Pierwsze opisy kierunków studiów na kierunku medycyna i zdrowie publiczne zostały zatwierdzone w 2015 roku.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”