Już 4 grudnia na scenie Teatru Tańca Państwowej Szkoły Artystycznej im. MK Čiurlionisa siedmioro bardzo różnych dzieci i młodzieży sprawdzi swoje siły pod względem doświadczenia, wizerunku i sposobu wykonywania tańca. Tańce ludowe studia Poniewieża, Plungė, Kuršėnai, Joniškis, Šiauliai, Šilalė i Możejkiai.
Widzowie zobaczą występy najlepszych zespołów, które przygotowały najbardziej oryginalne programy artystyczne.
Po trzech latach trudów i ograniczeń konkurs tańca ludowego dla dzieci i młodzieży szkolnej „Aguonėlė”, który z radością i entuzjazmem powrócił na sceny dzielnic i miast, zaprosił ponad 3000 uczestników z Litwy i Polski.
Regionalne wycieczki z okazji obchodów z udziałem litewskich uczniów odbywały się przez cały listopad – w Kelmė, Możejkach, Zarasai i Vilkaviškach rywalizowało ponad sto zespołów tańca ludowego.
Najlepsze zespoły są wybierane na trasę krajową.
Nauka tańca oceniana będzie w trzech kategoriach:
instytucje kulturalne i edukacyjne;
szkoły ogólnokształcące;
szkoły choreografii, muzyki i plastyki.
Podczas konkursu wybrany zostanie najbardziej kreatywny lider grup tanecznych, najbardziej wyrazisty lub najbardziej oryginalny taniec.
10-11 grudnia w Ogólnopolskim Kręgu Zespołów Tanecznych, który odbędzie się w Centrum Kultury i Wypoczynku Prienai, do 61 zespołów tanecznych młodzieży, młodzieńców, młodzieńców, młodych dziewcząt i dziewcząt z litewskich miast, ośrodków okręgowych, rywalizować będą miasta i Puńsk (Polska).
Kolektywy będą oceniane na podstawie ich występów artystycznych, kultury scenicznej i wyjątkowości ich programów.
Wszyscy uczestnicy trasy krajowej zostaną nagrodzeni przez organizatora konkursu – Narodowego Centrum Kultury Litwy – dyplomami, a zwycięzcom konkursów – nagrodami pieniężnymi.
Od 1986 roku konkursowy festiwal „Aguonėlė” stał się najważniejszym i największym festiwalem zespołów tanecznych dla dzieci i młodzieży szkolnej na Litwie.
Uroczystościom organizowanym przez Litewskie Narodowe Centrum Kultury towarzyszą piękne i szlachetne cele – wspieranie litewskiego tańca ludowego, rozwijanie kultury tanecznej tancerzy, zwracanie uwagi na artystyczne zatrudnienie dzieci, zachęcanie do tworzenia nowych kolektywów i zaprosić ich do aktywnego przygotowania się w 2024r. do obchodów stulecia pieśni litewskich „Że las się zieleni”.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”