Wyjazd na Eurobasket 2022: Dziennikarze zaskoczeni cenami paliw w Polsce i Niemczech | Spółka

Być może słowo „autobus” jest tu za słabe – Mercedes Vito doskonale sprawdzi się nie tylko dla czteroosobowej drużyny koszykarskich dziennikarzy, ale i dla całego studia telewizyjnego! Jednak o podróżniczych przygodach opowiemy więcej w kolejnym artykule. Tym razem to temat cen paliw, który fascynuje wszystkich kierowców.

Czy paliwo rzeczywiście jest tańsze w Polsce?

Jeśli wybierasz się do ośrodków narciarskich w Niemczech, Austrii, Francji czy Włoszech i będziesz podróżować autobusem o podobnej wielkości, bardzo łatwo jest obliczyć koszt przejazdu. W trybie mieszanym Mercedes Vito 116 d, poruszając się zwinnie po autostradach i krętych drogach, spalał 7,5-8 litrów oleju napędowego. A za jaką cenę można tankować w sąsiednich krajach?

Zróbmy matematykę. Obecnie średnia cena oleju napędowego na Litwie wynosi 1,82 euro. W Polsce – 7,74 zł lub 1,64 euro. W Niemczech ceny są wyższe przy autostradach (2,16-2,37 euro, w zależności od dodatków do paliwa), aw mniejszych miejscowościach, oddalonych o zaledwie 5 km, dziesięć centów bardziej przyjaznych.

Licząc więc odległość przebytą do Kolonii, a następnie do Berlina, byłoby to 2300 km. Trochę więcej niż podczas jazdy na nartach w słynnym kurorcie Ischgl w Austrii czy Madonna di Campiglio we Włoszech. Jeśli Mercedesem Vito na pełnym baku można przejechać do 800 km, to po zatankowaniu oleju napędowego w Wilnie odległość do Łodzi można przejechać bez większych oszczędności. 600 km to koszt 88 EUR (oczywiście można podjechać do polskiej granicy z pustym bakiem i tam zatankować).

Kolejne 700 km (Łódź-Hanower) kosztowałoby 92 EUR, gdybyś naciskał na „autostrady”.

Dalsza część podróży do Kolonii (300 km) i dalej do Berlina (573 km) – po niemieckich cenach uszczupli portfel o kolejne 160 EUR. W sumie podróż dziennikarzy kosztowała więc średnio 340 euro. Nie liczmy kosztów wyjazdu na Litwę po porażce z reprezentacją Hiszpanii: nieważne ile, i tak jest za drogo.

A także dla ciekawości porównajmy ile kosztowałoby przejechanie tych samych 2300 km po zatankowaniu w różnych krajach (średnie spalanie 8 l/100 km):

Na Litwie – 334,82 euro, w Polsce – 301,76 euro. W Niemczech – 423,2 euro.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *