Otwarcie centrum technologicznego „Teltonika” w Molėtai: chce zatrudnić 500 osób, obiecuje płacić „jak w Wilnie” | Spółka

W nowym centrum w Molėtai Teltonika będzie rozwijać i wytwarzać produkty Internetu rzeczy – profesjonalny sprzęt sieciowy, stacje ładowania samochodów elektrycznych, nowoczesne urządzenia telemedyczne, w tym urządzenia do sztucznej wentylacji płuc i inteligentne bransoletki rozpoznające migotanie przedsionków.

W centrum technologiczne „Teltonika” zainwestowano 34 mln. euro. W nowym budynku o powierzchni 10 800 m2 mieszczą się biura administracyjne, projektowe produktów, laboratoria oraz linie produkcyjne.

Lukas Balandis/BNS photo/Technology center „Teltonika” zostało zainaugurowane w Molėtai

Przedstawiciele biznesu mają nadzieję, że dla małych Molėti i okolicznych dzielnic inwestycje te powinny stać się znaczącym impulsem. w 2022 r. w samym mieście mieszkało 5716 osób, nieco ponad 17 tys. w gminie Molėtai. populacja.

A. Paukštys mówi, że specjaliści tych samych zawodów, co w Wilnie i Moletach, również otrzymają takie same pensje – dla wykwalifikowanych specjalistów w stolicy wynoszą one około 4 tys. euro na rękę.

„Jeśli chodzi o Molėti, gdyby to była praca produkcyjna, wynagrodzenie wyniosłoby około 2700 euro. Jeśli praca kierownicza i administracyjna, biura są na drugim piętrze, ma się nadzieję, że przyciągnie projektantów, menedżerów, aw tym przypadku wynagrodzenia powinny również sięgać taki sam stosunek jak w Wilnie” – powiedział A. Paukštys.

Dyrektor powiedział, że ma nadzieję, że personel centrum będzie składał się głównie z ludzi z Moleti. Obecnie kadra kierownicza pochodzi z Wilna, a nad produkcją pracują ludzie z Molėtai, Uteny i okolicznych miejscowości. Kierownik nowego ośrodka Paulius Rutkauskas również przeniósł się do Molėt z Wilna.

Lukas Balandis/BNS foto/Ingrida Šimonytė, Arvydas Paukštys, Aušrinė Armonaitė

Lukas Balandis/BNS foto/Ingrida Šimonytė, Arvydas Paukštys, Aušrinė Armonaitė

A. Paukštys ma nadzieję, że cel zatrudnienia 500 osób w Molėtai zostanie osiągnięty po ukończeniu dwukrotnie większego projektu Teltonika w Wilnie, w powiecie Liepkalnis.

Przyznaje jednak, że taki plan może być nie lada wyzwaniem.

Biznesmen zdecydował się na budowę zakładu w Molėtai, ponieważ w obecnie realizowanym projekcie w Liepkalnis nie było miejsca na rozbudowę. Jednak pierwsze myśli biznesmena o możliwych inwestycjach w jego rodzinnym mieście pojawiły się po śmierci rodziców, kiedy przyjechał do Molėti „po raz ostatni” i rozmawiał z byłym kolegą klasowym, redaktorem lokalnej gazety.

Pyta, dlaczego A. Paukštys nie inwestuje w Moletai. Później przedstawiciele gminy Molėtai zwrócili się do biznesmena z propozycjami, wzmacniając w ten sposób pomysł inwestowania tutaj.

„Myśleliśmy, że może uda nam się zwolnić około 500 miejsc pracy w Liepkalnis i przenieść ich do Molėti. Myślałem, że to bardzo duże ryzyko, ponieważ tutaj jest wielka przygoda – przyjazd do wioski w poszukiwaniu inżynierów elektroników” – powiedział. .

Lukas Balandis/BNS foto/Ingrida Šimonytė, Arvydas Paukštys, Aušrinė Armonaitė

Lukas Balandis/BNS foto/Ingrida Šimonytė, Arvydas Paukštys, Aušrinė Armonaitė

Początkowo lokale przeznaczone były pod wynajem, jednak popyt w mieście nie odpowiadał wymaganiom Teltoniki. Wtedy zapadła decyzja o budowie własnego budynku.

„Czy zbierzemy 500 pracowników – czas pokaże.” W poniedziałek do pracy przyjdzie 130 pracowników. Mam nadzieję, że z czasem będą rosły” – powiedział biznesmen.

w 2021 roku przychody grupy spółek „Teltonika” wyniosły 215 mln. EUR, sprzedano około 5 milionów. niektóre produkty. W ciągu roku do spółek grupy dołączyło 800 pracowników.

Chcą dostarczać prąd

Na wiosnę zakład planuje również budowę elektrowni słonecznej o mocy około 500 kW, która powinna zaspokoić wszystkie lub prawie wszystkie potrzeby zakładu.

A. Paukštys powiedział, że łączne zapotrzebowanie wszystkich obiektów „Teltonika” w Wilnie, Moletach i Kownie wyniesie około 50 MW, ale na razie projekty elektrowni słonecznych w kraju zostały wstrzymane z powodu rewizji procedury wydawania pozwoleń.

Biznesmen mówi, że rozmawiał na ten temat z ministrem energii Dainiusem Kreivasem. „Nasze zapotrzebowanie wynosi 50 MW i potrzebowalibyśmy 50 MW elektrowni słonecznych, aby zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich projektów ze źródeł odnawialnych. Ale obecnie istnieją ograniczenia. Może będzie jakiś wyjątek dla producentów, więc możemy się wstrzymać” – powiedział szef Teltoniki.

I. Šimonytė: Zakład Molėtai jest również znakiem rozpoznawczym dla zagranicznych inwestorów

W wydarzeniu otwarcia wzięli również udział premier Ingrida Šimonytė oraz minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė.

W przemówieniu gratulacyjnym premier powiedziała, że ​​„Teltonika” jest przykładem nie tylko dla Litwinów, ale także dla inwestorów zagranicznych, którzy po rosyjskiej wojnie na Ukrainie bali się szerzej inwestować na Litwie.

Lukas Balandis/BNS photo/Ingrida Simonytė

Lukas Balandis/BNS photo/Ingrida Simonytė

„Mówimy o wysokiej wartości dodanej, mówimy o Litwie przyszłości. Niezmiernie istotne jest też to, że spółka ma kapitał litewski i że ta spółka z kapitałem litewskim również daje przykład inwestorom zagranicznym. <...> „Teltonika” szerzy mity, że brutalna inwazja Rosji na Ukrainę może jakoś wpłynąć na klimat inwestycyjny i bezpieczeństwo w naszym regionie” – powiedział premier.

Powiedziała, że ​​otwarcie tego centrum i inne projekty planowane przez Teltonikę po raz kolejny potwierdzają, że Litwa jest bezpiecznym krajem do inwestowania.

A. Armonaitė powiedziała, że ​​Litwa wkracza w nowy etap rozwoju – produkuje i sprzedaje produkty mikroelektroniczne na całym świecie. Wskazała, że ​​do powstania tego centrum w Molėtai częściowo przyczynił się też rząd, ponieważ rok temu zalegalizowano procedurę tzw. „zielonego korytarza” dla dużych inwestycji.

Lukas Balandis/BNS foto/Aušrinė Armonaitė

Lukas Balandis/BNS foto/Aušrinė Armonaitė

„Projekt może uzyskać szybsze decyzje biurokratyczne, ulgi podatkowe dla firm. Cieszę się, że ten projekt jest jednym z pierwszych dużych projektów inwestycyjnych tego typu na Litwie. Ta regulacja czyni Litwę wolną gospodarką wielkoobszarową (LEZ) – oznacza to, że możemy się rozwijać [projektus] nie tylko w istniejących SSE, ale także w Molėtai” – powiedział minister.

Dodała, że ​​choć nowa procedura została przyjęta w 2021 r., to już zrealizowano 0,5 mld inwestycji w „zielony korytarz”. euro.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *