Ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły w ciągu roku o 19,5%, usług o 13%.
Największy wpływ na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku miał wzrost kosztów mieszkania (28,7%), żywności i napojów bezalkoholowych (22%), transportu towarów i usług (17,3%) oraz wydatki publiczne. wzrost cen usług gastronomicznych i noclegowych (18,5%).
Tylko w ostatnim miesiącu konsumpcja w kraju wzrosła o 1,8%, ceny towarów wzrosły o 2,1%, a usług o 0,7%.
W ubiegłym miesiącu najbardziej wzrósł wskaźnik cen konsumpcyjnych najdroższej żywności i napojów bezalkoholowych (2,7%), towarów i usług transportowych (3,1%) oraz odzieży i obuwia (3,2%). W ciągu miesiąca ceny towarów i usług nie spadły dla żadnej grupy.
W ciągu 10 miesięcy br. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł o 15,6%.
Narodowy Bank Polski, który w zeszłym tygodniu zdecydował o pozostawieniu podstawowej stopy procentowej na poziomie 6,7 proc., prognozuje, że szczyt inflacji na rok zostanie osiągnięty prawdopodobnie w pierwszych miesiącach 2023 roku.
„Według naszych przewidywań, [metų] inflacja osiągnie najwyższy poziom w okresie styczeń-luty, a od marca zacznie spadać. Czy 20% zostanie przekroczone? limit? Trzymam się przewidywań naszego modelu analitycznego, który przewiduje nie 20%, a 19%. szczyt” – powiedział szef banku centralnego Adamas Glapinskis.
źródło: SNB
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.