Poinformował o tym premier w tym tygodniu Borisa Johnsonacytowany przez Reutera.
Zauważył, że Londyn bada obecnie sposoby zaopatrzenia Ukrainy w pociski przeciwokrętowe, w tym Brimstone.
„Jednym z systemów rakietowych, które zamierzamy przetestować, będą pociski Brimstone na dachach pojazdów i zobaczymy, czy to zadziała” – powiedział Johnson.
Siły brytyjskie w Libii i Syrii używały tych pocisków, które zwykle były wystrzeliwane z samolotów odrzutowych.
Siarka z tandemową głowicą waży 49 kg, ma 1,8 m długości i 18,8 cm średnicy.
Po pierwsze rakiety zostały zaprojektowane z myślą o użytkowaniu zgodnie z zasadą „graj – zapomnij”. W tym celu zostały wyposażone w samonaprowadzające głowice z radarem fal milimetrowych, pisze „Defense Express”.
Doświadczenia z wojny w Afganistanie doprowadziły do dodania do Brimstone sterowania laserowego, ponieważ zasady walki wymagały obecności operatora podczas wystrzeliwania pocisku.
Najnowsza „podwójna” wersja Brimstone może kierować się do celu za pomocą radaru lub być kontrolowana przez operatora broni w powietrzu lub na ziemi za pomocą laserowego kanału komunikacyjnego.
Kilka pocisków może jednocześnie znajdować się w powietrzu i niszczyć określone cele, lecąc po różnych trajektoriach, w optymalnej kolejności iw najbardziej wrażliwych miejscach.
Zasięg startu „Brimstone I” – z helikoptera – 12 km, z samolotu – 20 km.
Wersje Brimstone II – z helikoptera – 40 km, z samolotu – 60 km.
Zasięgi te są jednak deklarowane przy wystrzeliwaniu pocisków z platform powietrznych, gdzie ważna jest również prędkość samej platformy (samolotu) w momencie startu.
Źródło:
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”