Specjaliści z Polski i Włoch pomogli Federacji Latającego Dysku szerzyć idee lacrosse na Litwie

Głównymi problemami, które projekt miał rozwiązać, są niezaktualizowane treści wychowania fizycznego, nierozwinięty model umiejętności korzystania z aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w różnym wieku.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej trenerów piłki ręcznej, ale brakuje im wiedzy, bardziej konkretnych przykładów dobrych praktyk.

Innym problemem są niewystarczające kwalifikacje specjalistów aktywności fizycznej w zakresie edukacyjnej aktywności fizycznej, nowoczesne metodyki, zastosowanie doświadczeń.

Lēkškasvydis (Ultimeit) promuje osobistą odpowiedzialność za swoje zachowanie, ponieważ wszystkie naruszenia i spory są zgłaszane osobiście: dyskusje i rozwiązywanie sporów rozwijają charakter, umiejętności komunikacyjne i zdolności przywódcze.

Na całym świecie istnieją szkoły, które rozwijają wyżej wymienione cechy i uczą technik rozwiązywania konfliktów poprzez ten sport. Jest to zespołowa gra sportowa z latającym dyskiem, która łączy w sobie najlepsze cechy różnych sportów (koszykówka, rugby, piłka nożna).

Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji specjalistów aktywności fizycznej w zakresie edukacyjnej aktywności fizycznej, nowoczesnych metodyk i zastosowania doświadczeń.

W ramach projektu zorganizowano szkolenie wykładowców z Międzynarodowej Federacji.

Prowadzili je doświadczeni trenerzy: Davide Morri – ekspert dyscypliny Ultimate, specjalizujący się w opracowywaniu systemów treningowych, członek organizacji „Train the Trainer” oraz Andrea Mastroianni – wielokrotny kapitan drużyny, która zdobyła Klubowe Mistrzostwa Europy, członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Włoch U-24, która zdobyła srebro na Mistrzostwach Świata, członek i konsultant organizacji Train the Trainer. Polska trenerki Ewa Bańbuła-Dyda i Olga Jaksch.

Podczas pierwszych dni szkolenia uczestnicy poznali podstawy teoretyczne, a ostatniego dnia zastosowali zdobytą wiedzę w terenie.

Następnie litewscy specjaliści, którzy uczestniczyli w kursach, odbyli 3 seminaria teoretyczne i praktyczne w Druskiennikach, Szawlach i Poniewieżu.

Pedagodzy sportu, specjaliści od aktywności fizycznej, opanowali nową dyscyplinę sportu, którą można wykorzystać i zastosować zarówno w działalności zajęć wychowania fizycznego czy klubów sportowych, angażując dzieci i zachęcając je do aktywności fizycznej, jak i w zajęciach ruchowych dorosłych.

We wspomnianych zajęciach wzięło udział blisko 70 specjalistów sportowych, którzy już teraz aktywnie wykorzystują zdobytą wiedzę w swojej codziennej pracy.

Ponadto w trakcie projektu wydano 9 podcastów pod nazwą „UltiMotion”. W nich omawiano istotne tematy związane ze zdrowiem fizycznym/emocjonalnym, spostrzeżeniami iw miarę możliwości przeprowadzano wywiady z kompetentnymi, autorytatywnymi młodymi sportowcami dyskowców.

Wszystkie informacje są prezentowane przez pryzmat lacrosse jako sportowych wartości „fair play”. Podcast jest dostępny na YouTube i Spotify. Odcinki zostały obejrzane prawie 2000 razy na samym kanale YouTube.

Litewska Federacja Latających Dysków będzie nadal starała się organizować podobne działania. Będą starali się przyciągnąć dzieci i młodzież oraz dalej z sukcesem popularyzować sport piłki ręcznej.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *