Kraje bałtyckie i Polska blokują nowe sankcje wobec Rosji w związku ze zwolnieniami w eksporcie żywności

Jego zdaniem proponowane zwolnienia mogą stać się okazją do obejścia sankcji.

„Pół godziny temu Litwa i Polska przestały przyjmować pakiet i niewykluczone, że dyskusja przeniesie się na posiedzenie Rady Przywódców Europy” – powiedział w czwartek dziennikarzom w Seimasie G. Landsbergis.

„Gdyby osiągnięto porozumienie polityczne na taką skalę, na które zgodzą się wszystkie państwa UE, to myślę, że posłużyłoby to nie tylko do rozwiązania tych konkretnych spraw, ale także prawdopodobnie nawet do zdecydowanego obejścia sankcji” – stwierdził szef dyplomacji litewskiej.

Zdaniem G. Landsbergisa Litwa i Polska wstrzymały przyjęcie dziewiątego pakietu, stanowisko to popierają też inne kraje bałtyckie.

„Koordynowaliśmy, zawsze wszystkim tłumaczyłem swoje racje, wsparcie bezpośrednie w zasadzie ze względu na stanowisko, to były kraje bałtyckie i Polska” – powiedział szef MSZ.

Mówią, że zwolnienia osłabiają pakiet sankcji

„Financial Times” poinformował, że Niemcy, Francja i Holandia zaproponowały wyjątki od sankcji, a poparcie dla inicjatywy wyraziły także niektóre inne kraje Europy Zachodniej.

Zdaniem ministra proponowane zwolnienia osłabiają dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji, wprowadzony w związku z trwającą inwazją Moskwy na Ukrainę.

„Naszym zdaniem przewidziane wyjątki w rzeczywistości znacznie zmniejszają znaczenie dziewiątego pakietu” – powiedział G. Landsbergis.

Prezydent Gitanas Nausėda, który obiecuje poruszyć kwestię zwolnień z sankcji w czwartek na EVT, powiedział, że bezpieczeństwo żywnościowe nie powinno być przykrywką dla osłabienia sankcji wobec Rosji.

„Dziewiąty pakiet sankcji jest w drodze. Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być wykorzystywane jako przykrywka do osłabienia naszych sankcji! Sankcjonowani rosyjscy oligarchowie nie powinni mieć dostępu do swoich zamrożonych funduszy i dalszego gromadzenia bogactwa, podczas gdy ukraińscy cywile giną pod rosyjskimi bombami” — napisał na Twitterze prezydent.

Dziewiąty pakiet sankcji jest w przygotowaniu. Nie wolno wykorzystywać bezpieczeństwa żywnościowego jako przykrywki dla osłabienia naszych sankcji!

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, przewodnicząca Komisji do Spraw Europejskich Sejmu, twierdzi, że mandat udzielony przewodniczącemu to EVT, aby trzymać się stanowiska „wyjątków nie można stosować do (…) niektórych podmiotów, które przewożą jeden lub drugi towarów, w tym przypadku mówimy o nawozach”.

„Nie wycofamy się z naszych wstępnych propozycji, z tego, co ustaliliśmy z krajami bałtyckimi i Polską” – powiedział BNS poseł.

„Jeśli przyjmiemy pryncypialny pogląd na reżim Kremla i ludzi bliskich temu reżimowi, personel, to nie możemy po prostu polegać na kwestiach bezpieczeństwa żywności, aby pojawiły się pewne luki, aby pewne osoby, ten personel wypadły z regionu regulacyjnego ,” powiedziała.

Przewodniczący komisji stwierdził, że indywidualne sytuacje, w których w unijnych portach przebywa nieautoryzowany ładunek, powinny być regulowane wytycznymi Komisji Europejskiej.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych, początkowo zwolnieniem objęto 1,5 tys. rosyjskich osób i firm, później listę skrócono.

„Początkowo była to lista półtora tysiąca osób i firm, teraz zawęziła się do kilku, dla których zostałyby uwolnione prywatne środki, gdyby państwa ustaliły powiązania tych funduszy z bezpieczeństwem żywnościowym. Trudno powiedzieć dokładnie, w jaki sposób prywatne fundusze oligarchów są związane z bezpieczeństwem żywnościowym, poruszyliśmy tę kwestię” – powiedział G. Landsbergis.

Proponuje się rozwiązanie problemów za pomocą wytycznych

Premier Ingrida Šimonytė powiedziała, że ​​Rosja próbuje wykorzystać narrację, że sankcje UE wstrzymują produkcję rolną z krajami Trzeciego Świata.

„Istnieje na świecie forsowana przez Rosję narracja, że ​​sankcje Unii Europejskiej są w jakiś sposób odpowiedzialne za wzrost cen żywności, szczególnie w krajach trzeciego świata, chociaż wszyscy doskonale wiedzą, że żadna produkcja rolna nie jest sankcjonowana i że nie jest to w żaden sposób powiązane Sankcjonowani są niektórzy oligarchowie i firmy związane z handlem nawozami” – powiedziała w czwartek dziennikarzom Seimasu.

Premier powiedziała, że ​​według jej wiedzy między zablokowanymi przesyłkami istniały praktyczne problemy i niektórzy usługodawcy mogą nie podejmować ryzyka ich rozwiązania w obawie przed sankcjami. Dlatego, zdaniem I. Šimonytė, konieczne jest rozwiązywanie konkretnych problemów, a nie umieszczanie w rozporządzeniu szeroko rozumianych klauzul, które „nie bardzo jasno wskazują, dokąd mogą doprowadzić”.

„Naszym zdaniem te sprawy należy rozwiązywać wytycznymi, a już na pewno nie próbą wstawiania do regulaminów klauzul, które, szczerze mówiąc, uważamy za bardzo szeroko interpretowane, bo nie do końca jest jasne, dlaczego środki osobiste poszczególnych oligarchów, mienie osobiste oligarchów powinna być w jakiś sposób wyłączona z sankcji związanych z zaopatrzeniem w żywność” – powiedziała I. Šimonytė.

„I będzie to wyglądało na osłabienie sankcji wobec osób, które są fundamentalnie związane z reżimem Putina. Dlatego też stoi na stanowisku, że trzeba (nad nimi – BNS) więcej pracować” – dodał szef rządu.

A będzie to wyglądało na złagodzenie sankcji wobec osób fundamentalnie związanych z reżimem Putina.

Zachodnie kraje UE obawiają się, że ostatnie sankcje wobec Rosji utrudnią handel zbożem i nawozami. Proponuje się stosowanie wyjątków dla tych transakcji, jednak G. Landsbergis wskazuje, że w konkretnych przypadkach można by skorzystać z wyjaśnień Komisji Europejskiej. , jak to miało miejsce w przypadku tranzytu z Kaliningradu przez Litwę.

„Rozumiemy obawy europejskich partnerów w niektórych konkretnych przypadkach, w których mogą wystąpić pewne problemy, w których banki odmawiają dokonywania płatności lub tranzytu lub innych rzeczy. Jednak zdaniem naszego rządu takie konkretne przypadki można rozwiązać poprzez wyjaśnienie od Komisji Europejskiej, jak to miało miejsce na Litwie – powiedział G. Landsbergis.

Financial Times donosi, że Hiszpania, Belgia i Portugalia również wnoszą swój wkład w dokument proponujący zwolnienie. Według I. Šimonytė takich państw jest około 10.

Dokument mówi, że ładunek jest obecnie przetrzymywany w europejskich portach dłużej niż to konieczne, ponieważ firmy obawiają się zawierania umów z rosyjskimi firmami należącymi do osób objętych sankcjami, zakłócając łańcuchy dostaw nawozów i żywności.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *