Wprowadzając stan wyjątkowy, Sejm będzie mógł ograniczyć świadczenie usług, transakcje, wnioski i decyzje dotyczące przyjęcia obywatelstwa litewskiego.
Przewidziano to w przyjętych w zeszłym tygodniu przez parlament poprawkach do ustawy o stanie wyjątkowym.
Jak poinformowało SNB Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, oznacza to, że parlament mógłby ograniczyć wydawanie elektronicznej karty pobytu, zakup udziałów, nieruchomości, „jeśli takie środki zostaną powszechnie wybrane jako konieczne w czasie stanu wyjątkowego”.
Ostatnie poprawki zainicjował Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu, uzupełniając projekt przygotowany przez MSW.
Według niego ograniczenie to mogłoby dotyczyć głównie obywateli Rosji i Białorusi.
„Oczywiście może to stwarzać różne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, więc przynajmniej w stanie wyjątkowym państwo musi mieć jak najwięcej instrumentów” – powiedział BNS poseł.
Lider NSGK stara się też uniemożliwić Rosjanom i Białorusinom posiadanie broni na Litwie.
W sytuacji nadzwyczajnej państwo musi dysponować jak największą liczbą instrumentów.
W tym tygodniu Sejm przedłużył stan wyjątkowy na granicy rosyjsko-białoruskiej o kolejne trzy miesiące, do 16 marca przyszłego roku włącznie.
Obecnie nie zawiera tych potencjalnych nowych ograniczeń.
Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na odcinkach granicy Litwy w pobliżu granicy państwowej z Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim Rosji, a także na przejściach granicznych poza terytorium odcinka granicy litewskiej.
Podobnie jak w obowiązującej wcześniej rezolucji Sejmu, nowa przewiduje, że obywatele Rosji, którzy nie spełnią rządowych kryteriów, nie będą już wpuszczani na terytorium Litwy.
Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską, od września tylko rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transportowych, członkowie rodzin obywateli UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową z krajów Strefa Schengen może przekraczać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).
Wymogi te nie dotyczą Białorusinów. Podobnie jak Rosjanie, podlegają oni surowszym wymogom wizowym, tj. wnioski wizowe od tych cudzoziemców nie są już przyjmowane, z wyjątkiem przypadków, w których pośredniczy w nich Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.
W wyroku utrzymano również zapis utrwalający politykę zawracania migrantów, zgodnie z którym cudzoziemcy zamierzający przekroczyć lub przekroczyli zewnętrzną granicę UE w nieokreślonych miejscach nie mogą być wpuszczani. Postanowienia tego nie stosuje się do osób uciekających przed agresją wojskową lub prześladowaniem.
Narodowy stan wyjątkowy został wprowadzony 24 lutego po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą i był już dwukrotnie przedłużany. Od września reżim ten obowiązuje już nie na całej Litwie, ale na granicy z Rosją i Białorusią oraz na przejściach granicznych.
W listopadzie ubiegłego roku na granicy z Białorusią ogłoszono stan wyjątkowy w związku z falą nielegalnej imigracji. Trwało to do połowy stycznia.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”