WHO: Epidemia małpiej ospy pozostaje międzynarodowym zagrożeniem zdrowotnym

Eksperci, którzy spotkali się 20 października, aby omówić wirusa, który nagle zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie w maju, „zgodzili się, że wybuch nadal spełnia kryteria zagrożenia zdrowia publicznego o dużym zasięgu międzynarodowym” – powiedziała WHO.

Wybuch ospy małpiej został uznany przez WHO za międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego 23 lipca.

To najwyższy poziom alarmu, jaki może wydać ta agencja ONZ.

Eksperci stwierdzili, że chociaż poczyniono pewne postępy w powstrzymywaniu ospy małpiej, jest zbyt wcześnie, aby ogłosić, że choroba nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

W oświadczeniu napisano, że szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zaakceptował zalecenia ekspertów i zatwierdził je.

Według WHO ponad 77 000 przypadków ospy małpiej zgłoszono w 109 krajach, odkąd ospa małpia nagle zaczęła się rozprzestrzeniać poza kraje Afryki Zachodniej, gdzie choroba od dawna jest endemiczna. Z powodu choroby zmarło 36 osób.

Jednak wzrost liczby nowych przypadków ospy małpiej zwolnił od lipca, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej, które zostały najbardziej dotknięte na początku globalnej epidemii.

Według WHO w ciągu siedmiu dni do poniedziałku, w porównaniu z poprzednim tygodniem, liczba nowych infekcji na całym świecie spadła o 41%.

Komitet Stanu Kryzysowego WHO podkreślił jednak, że nadal istnieje szereg obaw.

Eksperci powołali się na ciągłe rozprzestrzenianie się wirusa w niektórych regionach, nierówną gotowość i reakcję między krajami oraz potencjalny większy wpływ na zdrowie w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród najbardziej narażonych populacji.

Zwrócili również uwagę na utrzymujące się ryzyko stygmatyzacji i dyskryminacji, słabe systemy opieki zdrowotnej w niektórych krajach rozwijających się, które uniemożliwiają zgłaszanie wszystkich przypadków infekcji do WHO oraz brak równego traktowania, dostępu do diagnostyki, leków przeciwwirusowych i szczepionek.

Ospa małpia jest bardzo podobna do ospy prawdziwej, która każdego roku zabijała miliony ludzi na całym świecie, aż do wyeliminowania choroby w 1980 r. Jednak objawy ospy małpiej są znacznie łagodniejsze.

Osoby z ospą małpią mają gorączkę, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze, wyczerpanie i wysypkę przypominającą ospę wietrzną na dłoniach i twarzy.

Wirus może być przenoszony przez uszkodzoną skórę, unoszące się w powietrzu kropelki i wspólne przedmioty, takie jak pościel i ręczniki. Małpią ospą można zarazić się również podczas stosunku płciowego.

Nie ma swoistego leczenia ospy małpiej, ale wykazano, że szczepienie przeciwko ospie prawdziwej jest skuteczne w około 85% przypadków. skuteczna ochrona przed ospą małpią.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *