Tematyka zanieczyszczeń i możliwość zobaczenia wpływu decyzji na środowisko znajduje się na wystawie „Mokslo salos”.

W środę w Kownie podpisano umowę na stworzenie wystawy centrum popularyzacji nauki Mokslo Sala: porusza temat zanieczyszczeń, a odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak podejmowane przez nich decyzje wpływają na „środowisko”.

Wartą 5 mln euro umowę podpisały w środę Centrum Upowszechniania Nauki i Innowacji, które będzie zarządzać centrum, oraz polska firma „Trias Avi”.

Według Aistė Lukaševičiūtė, szefowej Centrum Upowszechniania Nauki i Innowacji, wystawa obejmie siedem tematów: energia, transport, ciało, zdrowie, przyroda, środowisko i zanieczyszczenie.

„To bardzo ważne, że na wystawie mamy odpady i zanieczyszczenia – te zagadnienia, które zwykle nie są badane w ośrodkach naukowych” – powiedział dziennikarzom dyrektor centrum.

Według niej ośrodki te zwykle skupiają się na kwestiach technologicznych – „dlaczego i jak coś działa”.

„Chcemy również odpowiedzieć na takie pytanie moralne, co robimy, aby stało się to w ten czy inny sposób i co nauka może zrobić, aby stało się lepiej” – powiedziała.

Zdjęcie: Aistė Lukaševičiūtė/Justina Lasauskaitė.

11,5 tys. mkw. na „Wyspie Nauki” będzie 3 tys. m² głównej powierzchni wystawienniczej, dla której polska firma stworzy 140 ekspozycji, a także przestrzeń wystaw czasowych, cztery laboratoria STEM, planetarium, pomieszczenia techniczne.

Według A. Lukaševičiūtė celem centrum jest to, aby ludzie „zakochali się w nauce” i nadal się nią interesowali oraz chcieli badać funkcjonowanie pewnych widocznych procesów. Skierowany jest głównie do dzieci w wieku szkolnym, ale znajdzie się w nim również miejsce dla małych gości do szóstego roku życia.

Wiceprezes Trias Avi Marcin Wojczynskis podkreślił, że to centrum będzie się różniło od muzeum tym, że będzie można „dotknąć i doświadczyć, a nie tylko obserwować”.

To bardzo ważne, że na wystawie mamy odpady i zanieczyszczenia.

Według niego zwiedzający będą mogli sprawdzić, jak trudno jest zapalić i utrzymać żarówkę, a także poznać zagadnienia naukowe związane z transportem, ludzkim ciałem i zdrowiem.

Odwiedzając eksponaty, zwiedzający będą mogli wziąć udział w grze decyzyjnej, w której Wojczyński odpowie na „różne interesujące pytania dotyczące zdrowia, przyrody, transportu i energii”.

W centrum ekspozycji zostanie wyświetlona abstrakcyjna figura, której kolorystykę zadecydują decyzje podejmowane przez zwiedzających centrum.

„Wszystkie nasze decyzje będą analizowane przez komputer i to, jak to będzie wyglądać, będzie zależało od naszych decyzji. Kiedy podejmiemy decyzje korzystne dla naszego środowiska, dla naszego stylu życia, wystawa zazieleni się, ale jeśli nasze decyzje będą błędne, zmieni kolor na czerwony” – powiedział przedsiębiorca.

Według niego Trias Avi ma 25 lat doświadczenia i stworzył 50 wystaw, większość z nich w Polsce. Będą pracować w Kownie przez 13 miesięcy.

„Science Island” jest obecnie ukończona w około 70%. Pracuje. Według zastępcy burmistrza Kowna, Andriausa Palionisa, wszystkie prace, w tym wystawa, mają się zakończyć do końca przyszłego roku.

Zdjęcie: Justina Lasauskaitė.

„Nie chcemy podawać konkretnej daty w kalendarzu, bo to naturalne, że budując i wyposażając taki obiekt, terminy te przesuwają się w tę i z powrotem, ale pod koniec przyszłego roku mamy nadzieję, że wszyscy będziemy mogli przetestować wystawy i inne przestrzenie” – powiedział.

W konkursie na stworzenie wystawy wzięło udział troje uczestników, z Polakami rywalizowały także firmy z Łotwy i Holandii.

Według A. Palionisa wartość samej wystawy to nieco ponad 5 mln. euro, całkowity koszt utworzenia centrum to 10 mln. euro. Wraz z umową na roboty będzie kosztować około 35 milionów. euro – kwota ta nie uległa zmianie w stosunku do pierwotnej kwoty.

„Projekt zaczął być realizowany, a większość najdroższych prac została wykonana przed tym całym rollercoasterem w sektorze budowlanym. To skłoniło nas do zarządzania tym projektem”, mówi A. Palionis.

Oczekuje się, że Mokslo sala będzie odwiedzać około 300 000 gości rocznie. goście.


Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *