Opozycja chce przejąć władzę – Respublika.lt

2 zdjęcia

Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė mówi, że przedłużenie stanu wyjątkowego jest konieczne. Zdjęcie autorstwa Elty.

W ubiegłym tygodniu Sejm zatwierdził przedłużenie stanu wyjątkowego po złożeniu, a dziś projekt zostanie omówiony i przyjęty. Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė powiedziała parlamentarzystom z trybuny Sejmu w zeszłym tygodniu, że konieczne jest przedłużenie stanu wyjątkowego.

„Rosyjska agresja wojskowa i zbrodnie wojenne na Ukrainie trwają, ich skala nie maleje. Nasilają się rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i krytyczną, trwa terroryzm energetyczny. Rosyjska retoryka coraz częściej mówi o możliwości użycia broni nuklearnej. sabotaż w elektrowni atomowej Ostrow” – powiedział minister, dodając, że niepokojące jest również to, że na Białorusi nadal gromadzą się rosyjskie wojska i broń.

Przewodniczący sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Laurynas Kasčiūnas podkreśla, że ​​przedłużenie stanu wyjątkowego jest ważne dla kontynuowania skutecznej polityki przeciwdziałania, choć przedstawiciele opozycji szydzili z takiego argumentu, twierdząc, że nawet po stan wyjątkowy został zniesiony, polityka środków zaradczych może i działa. .

Z kolei prawie cała opozycja (podpisana przez 51 posłów na Sejm) powołuje specjalną sejmową komisję kontroli stanu wyjątkowego złożoną z 13 posłów, którzy zgodnie z ustawą o tajemnicy państwowej i służbowej mają prawo do pracy lub dostępu do informacji niejawnych Informacja. informacji i zapewnić jej parlamentarny nadzór nad stanem wyjątkowym.

Projekt przewidujący to również powinien zostać przedstawiony na dzisiejszej sesji plenarnej, ale poseł Agnė Širinskienė, która opracowała tekst projektu, powiedziała „Vakaro žiniės”, że prezentacja odbędzie się prawdopodobnie dopiero w czwartek, ponieważ Rita Tamašunienė, inicjatorka z inicjatywą, który miał ją przedstawić, zachorował.

Zdaniem A. Širinskienė komisja miałaby prawo wglądu do informacji związanych z powierzoną jej kwestią kontroli parlamentarnej oraz otrzymywania dokumentów, danych lub wiedzy od wszystkich instytucji, instytucji i organizacji rządowych i kierowniczych. tajemnicy państwowej lub służbowej, a także otrzymania pierwotnych i innych dokumentów, w których utrwalono takie dane lub wiedzę.

W ramach sejmowej kontroli stanu wyjątkowego komisja miałaby prawo do otrzymywania wyjaśnień lub ustnych i pisemnych zaświadczeń dotyczących rozpatrywanych przez nią zagadnień, a także zaświadczeń o materiałach i dokumentach znajdujących się w posiadaniu instytucji państwa członkowskiego zapraszania na posiedzenia osób odpowiedzialnych i zwracania się do nich o przekazanie informacji lub danych dotyczących zagadnienia rozpatrywanego przez komisję na piśmie lub ustnie.

Komisja w porozumieniu z prokuraturą, Państwową Izbą Obrachunkową, Departamentem Bezpieczeństwa Państwa lub instytucją państwową prowadzącą przesłuchanie wstępne lub kwaterunkowe mogła nawet zapoznać się ze sprawą karną lub innymi elementami i dokumentami będącymi w ich posiadaniu, zgodnie z procedurą ustanowioną przez prawo. Oczekuje się, że komisja przedstawi swoje ustalenia Sejmowi do 1 maja przyszłego roku.

Zdjęcie autorstwa Elty.

„Stan wyjątkowy ogłasza się również w celu ułatwienia korzystania z rezerwy państwowej, wprowadzenia pewnych ograniczeń w reżimie wizowym, kontroli migracji itp. Dlatego uważamy, że komisja jest konieczna, aby zapobiec nadużyciom” – powiedział urzędnik . Širinskienė wyjaśniła w bardziej zrozumiały sposób.

Co prawda przyznała, że ​​komisja będzie tworzona według liczebności frakcji, tak aby partia rządząca stanowiła większość. Jednak nawet jeśli już z góry wiadomo, że wnioski komisji (jeśli Sejm zatwierdzi jej utworzenie) będą korzystne dla rządu, to i tak by się przydała. Ponieważ opozycjonista miałby prawo zapoznać się z różnymi danymi i po odkryciu faktu nadużycia upublicznić je. A reklama zawsze pomaga w walce z nadużyciami.

„Kiedy opozycja wielokrotnie prosiła o pewne dane, premier Ingrida Šimonytė powiedziała, że ​​powinniśmy sami ich poszukać. I należy je obowiązkowo przedstawić komisji. Oczywiście mam wrażenie, że ci, którzy są u władzy, zablokują tę komisję, bo to nie pierwsza próba jej stworzenia. Na ogół osoby sprawujące władzę unikają dzielenia się informacjami, zwłaszcza jeśli jest to związane z decyzjami finansowymi”, A. Širinskienė nie tchnie optymizmem.

Polityk nie ma wątpliwości co do jednego: przynajmniej stan wyjątkowy zostanie dziś definitywnie przedłużony.

„Gdyby powstała taka komisja, łatwiej byłoby zatwierdzić przedłużenie stanu wyjątkowego. Bo byłoby jaśniej, gdyby argumenty były ważne. Bo bardzo niewiele krajów wprowadziło stan wyjątkowy” Polska wprowadziła go na granicy , ale ma granicę z państwem wojującym. My takiego muru nie mamy. Głównym argumentem za wprowadzeniem stanu wyjątkowego jest ułatwienie korzystania z rezerwy państwowej.

Ale są na to inne sposoby, nie ma potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego i straszenia turystów. Nie zapominajmy, że nasz stan wyjątkowy jest również zapisywany za granicą, przepływy turystyczne są teraz naprawdę ograniczone. Firmy turystyczne zdają sobie sprawę, że wielu turystów obawia się nie tylko bliskości Rosji i Białorusi, ale także stanu wyjątkowego” – podsumowuje A. Širinskienė.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *