Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
We wtorek, w związku z wojną Rosji w pobliżu Ukrainy, Sejm ogłosi stan wyjątkowy na granicy z Rosją i Białorusią do 16 marca włącznie.
70 głosami, przy 21 głosach i 29 wstrzymujących się Parlament przyjął uchwałę wprowadzającą stan wyjątkowy od północy 17 grudnia do północy 16 marca.
Stan wyjątkowy, podobnie jak poprzednio, będzie obowiązywał na obszarach przygranicznych Litwy w pobliżu granicy państwowej z Białorusią i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, a także na przejściach granicznych poza terytorium litewskiej strefy przygranicznej.
Podobna decyzja przyjęta we wrześniu wygasa 16 grudnia.
Według dokumentu stan wyjątkowy spowodowany jest bezprecedensową mobilizacją sił rosyjskich i białoruskich, które przeprowadzają agresję militarną przeciwko sąsiedniemu państwu ukraińskiemu i spowodowały kryzys humanitarny i uchodźczy.
Stwierdza, że rosyjska agresja zagraża bezpieczeństwu NATO, państw członkowskich Unii Europejskiej i innych państw europejskich oraz stanowi zagrożenie dla podstawowych interesów bezpieczeństwa narodowego Litwy.
Agnirinskien, przedstawicielka frakcji opozycyjnej regionu litewskiego, która opowiedziała się za tą decyzją, przekonywała, że w normalnym stanie nie ma stanu wyjątkowego, a rząd zapewnia go, jej zdaniem, po to, by łatwiej było korzystać z rezerw fundusze.
Nie wskazał Pan żadnego realnego środka zadeklarowania pomocy nadzwyczajnej, jeśli nie jedynej koniecznej, czyli wykorzystania rezerwy państwowej. Może przyjdą z poprawkami, ułatwią korzystanie z rezerwy, nie będą mnie torturować na granicy specjalnym stanem wyjątkowym – powiedział A. irinskien.
W swojej odpowiedzi premier Ingrida Imonyt odpowiedziała, że im bardziej fakty przeczą pani Iriskins, tym gorsze są fakty.
Premier zwróciła uwagę, że sytuacja w sąsiedztwie Litwy nie uległa zmianie, agresja Rosji na Ukrainę trwa, a także stwierdziła, że nie ma pojęcia, że pogranicznicy mieszkańców w jakikolwiek sposób ucierpi w wyniku sytuacji nadzwyczajnej.
Staramy się pomagać, bo nic się nie zmieniło, nic się nie poprawiło, tylko się pogorszyło, na terytorium Białorusi pojawiły się dodatkowe siły rosyjskie i naprawdę nie ma powodu, by mówić, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jakoś się poprawiła, premier powiedział minister.
Podobnie jak w obecnie obowiązującej rezolucji Sejmu, w wiadomościach planuje się dalsze zakazanie rządowym kryteriom niewpuszczania rosyjskiego zamku na terytorium Litwy.
Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską, od września mogą przekraczać granicę wyłącznie rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transferowych, obywatele UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową krajów engen zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).
Wymogi te nie dotyczą Białorusinów. Dla nich, podobnie jak dla Rosjan, wiza przyspieszona pozostaje ważna, to znaczy nie są już przyjmowani do wydawania wiz za granicą, z wyjątkiem przypadków, w których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia mediację.
Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.
W decyzji pozostawiono również zapis potwierdzający politykę kryzysu migracyjnego, że cudzoziemcy zamierzający przekroczyć lub przekroczyć zewnętrzne granice UE w nieokreślonych miejscach nie mogą być upoważnieni. Postanowienia i nie stosuje się do osób uciekających przed agresją wojskową i prześladowaniami.
W ciągu sześciu miesięcy przedstawiciele opozycji w Seimasie podjęli próbę powołania specjalnej komisji do nadzorowania stanu wyjątkowego. Wcześniej taka inicjatywa została odrzucona w parlamencie.
Stan wyjątkowy został wprowadzony w całym kraju 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę i został już ogłoszony dwukrotnie. Od września reżim ograniczono już nie na całej Litwie, ale na granicy z Rosją i Białorusią oraz na przejściach granicznych.
W listopadzie ubiegłego roku, w związku z falą nielegalnej imigracji, na granicy z Białorusią ogłoszono stan wyjątkowy. Trwało to do połowy stycznia.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”