na Litwie podczas obecnego zaćmienia Słońca zasłonięte zostanie do 59%. Dysk słoneczny. Tymczasem w zachodniej części Azji nawet nieco ponad 80 proc.
Zaćmienie na Litwie rozpoczęło się tuż po południu. Niestety niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają nam na płynne obserwowanie zaćmienia Słońca w naszym kraju – prawie całe niebo nad Litwą przykryte jest grubą warstwą chmur. Jednak niektórym mieszkańcom Litwy udało się uchwycić zaćmienie słońca przez dziury w chmurach, donosi Weather and Climate in Lithuania.
Zaćmienie Słońca zostało już zarejestrowane w wielu krajach północnej Europy.
Choć niebo na Litwie przykryte jest grubą warstwą chmur, zaćmienie Słońca można obserwować bezpośrednio na kilku platformach:
Na Litwie częściowe zaćmienie Słońca trwało nieco ponad dwie godziny. Na górze pokryto 59%. Słońce.
W Kłajpedzie zaćmienie Słońca rozpoczęło się o godzinie 12:00. 11 min., szczyt o godz. 20 min., kiedy przykryte było około 56%. Dysk słoneczny.
Zaćmienie w Kłajpedzie zakończyło się o godzinie 14:00. 30 minut
W Wilnie zaćmienie Słońca rozpoczęło się o godzinie 12:00. 15 min., szczyt o godz. 26 min., kiedy pokryto 59%. Dysk słoneczny. Zaćmienie zakończyło się o godzinie 14:00. 37 minut, donosi timeanddate.com.
Islandczycy jako pierwsi na świecie widzieli zaćmienie Słońca. Na Islandii rozpoczął się rankiem 25 października o godzinie 08:00. 58 min. (UTC) (11:58 czasu litewskiego), zaćmienie osiągnęło szczyt o godzinie 11:00. 00 min. (UTC) w Azji Zachodniej i Europie Wschodniej, a zakończyło się o godzinie 13:00. 02 min. (UTC) w Indiach (16:02 czasu litewskiego).
Co to jest zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca występuje, gdy tarcza słoneczna jest pokryta przez Księżyc krążący wokół Ziemi. Zaćmienia Słońca nie trwają długo, ponieważ Księżyc, będąc znacznie bliżej Ziemi niż Słońce, swoim padającym cieniem blokuje światło słoneczne w niewielkiej części Ziemi. Według NASA zaćmienia Słońca są całkowite, gdy cały dysk Słońca jest zakryty, lub częściowe, gdy Księżyc zakrywa tylko część dysku Słońca.
Częściowe zaćmienie Słońca występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są idealnie wyrównane. Następnie możesz obserwować, jak czarny cień tworzy się na części powierzchni Słońca. Podczas całkowitego zaćmienia Słońca, gdy Księżyc jest wystarczająco daleko od Ziemi, Księżyc wydaje się mniejszy niż Słońce na niebie. Kiedy Słońce nie jest całkowicie zablokowane, tworzy się wokół niego czarny dysk i „pierścień ognia”. To zaćmienie Słońca jest również nazywane „Gwiazdą Śmierci”, a zaćmienie częściowe występuje, gdy Księżyc przechodzi przed Słońcem na niebie, tworząc obraz podobny do „diabelskich rogów”, zwłaszcza gdy Słońce wstaje lub kładzie się spać .
Jeśli jednak w Twojej okolicy zachmurzenie się rozpadło i możesz obserwować zaćmienie Słońca na własne oczy, konieczne jest podjęcie środków ostrożności.
Jak stwierdził Delfi, astrofizyk Uniwersytetu Wileńskiego dr. Aby wykopać Zubowa, możesz patrzeć na Słońce tylko za pomocą specjalnej optyki, filtrów i innych profesjonalnych narzędzi.
„Ważne jest, aby nie patrzeć przez okulary przeciwsłoneczne lub przydymione szkła, poczerniałe od dymu, ponieważ nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed promieniami ultrafioletowymi. Istnieją specjalne okulary lub filtry do obserwacji zaćmienia, które usuwają >99% światła. „kamera otworkowa” – weź kartkę papieru, wywierć otwór i przepuść przez niego promienie słoneczne na powierzchniowy obraz Słońca, na którym będzie również widoczne zaćmienie.
Zaćmienie Słońca można również obserwować przez teleskopy, monokle lub lornetki, ale tylko ze specjalnymi filtrami. Ale w żadnym wypadku nie filtry własnej produkcji. Jeśli masz lornetkę lub teleskop, możesz ustawić ostrość obrazu na ekranie (nawet na kartce papieru) i obserwować zaćmienie w ten sposób. Sam kiedyś tego spróbowałem, widać wtedy nawet plamy na Słońcu” – wyjaśnił astrofizyk dr K. Zubov.
A co by się stało, gdybyśmy spojrzeli na Słońce przez niefiltrowaną optykę? Wypalić nasze oczy, żebyśmy stali się ślepi? ” Najprawdopodobniej. Może nie byłby całkowicie ślepy, ale zostałby uszkodzony kawałek siatkówki. Nie tego chcesz w życiu” – powiedział dr K. Zubov.
Eksperci ostrzegają jednak, że bez specjalnego sprzętu zaćmienia Słońca najlepiej oglądać w transmisjach internetowych lub w profesjonalnie wykonanych galeriach zdjęć. W ten sposób zarówno będziesz cieszyć się tym zjawiskiem, jak i zachować swój wzrok.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”