„Obraz meteoru został uchwycony przez domową kamerę wideo” – powiedziała Laima Eidukienė, która udostępniła wideo portalowi Delfi.
W piątek wieczorem na niebie nad Litwą, w powiecie Kretynga, zarejestrowano rozbłysk meteorytu. Zdjęcie L. Eidukienė.
Meteor wchodzący w atmosferę został schwytany 21 października o godzinie 21:00. 43 minuty, piątek. Kamera wideo skierowana jest na północ. Błysk kuli ognia na niebie trwał około 5 sekund.
„Kiedy upadła, upadła” – napisała Laima, która schwytała samochód. Wyjaśnił jednak, że chociaż błysk był jasny, nie było dźwięku eksplozji.
Według Laimy, kiedyś ta domowa kamera wideo uchwyciła nawet zorzę polarną.
Jest prawdopodobne, że przechwycony meteor należy do Orionidów deszcz meteorytówktóry osiągnął szczyt 21 października.
Każdego roku pod koniec października Ziemia przechodzi przez pole szczątków pozostawione przez kometę Halleya. Kiedy te kawałki zderzają się z atmosferą naszej planety, tarcie powoduje ich zapłon i powodują spektakularne błyski na niebie. Nawet mały kawałek szczątków komety wielkości ziarnka grochu może zapalić się i eksplodować, by być widocznym z odległości 100 km, pisze space.com.
Jak napisano w języku litewskim uniwersalnym w encyklopediimeteor to krótkotrwały błysk na niebie nocą.
Według astrofizyka Aloyza Pučinskasa, meteoryt jest spowodowany przez małe stałe ciało kosmiczne zwane meteoroidem, które wpada w atmosferę Ziemi (planety) z bardzo dużą prędkością.
Meteor widoczny gołym okiem tworzy cząstka milimetra i więcej, ciało o masie około kilograma lub więcej tworzy już niezwykle jasny meteor, czasem widoczny nawet w ciągu dnia – bolid.
Pozostałość meteoroidu, która nie zdążyła się rozpaść, nadal spada bez blasku. Upadłe ciało kosmiczne dowolnej wielkości nazywane jest meteorytem, ale najmniejsze – wielkości pyłu – mikrometeorytem. Znalezione meteoryty noszą nazwę obszaru, na który spadły. Największe ważą dziesiątki ton, najmniejsze – gramów.
świecący samochód na niebie nad Litwą obserwatorzy uchwycili także ciała niebieskie 23 sierpnia br.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”