Film „Mariupolis 2” zamordowanego w ukraińskim Mariupolu Mantasa Kvedaravičiusa został uznany za najlepszy europejski dokument tego roku.
Komunikat uzupełnia kontekst.
Doniesienia o sukcesie pana Kvedaravičiusa potwierdził litewski minister kultury Simonas Kairys.
„Mariupolis 2” Mantosa Kvedaravičiusa uznany najlepszym dokumentem podczas Europejskich Nagród Filmowych! Niestety wojna kosztowała najwięcej – życie reżysera. „Mariupolis 2” to film z misją. Film, który daje świadectwo prawdzie, uświadamia, jak okrutny potrafi być świat bez pokoju i jak jeszcze nie byliśmy skłonni w to uwierzyć” – napisał minister na swoim koncie na Facebooku.
Podczas ceremonii rozdania Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się w Islandii, nagrodę odebrała córka pana Kvedaravičiusa.
„Mój ojciec stracił życie, dostarczając ludziom lekarstwa. Jestem bardzo dumna, że miałam taką osobę w swoim życiu” – powiedziała Tėja Kvedaravičiūtė.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa, a Kwedarawicz zginął w Mariupolu na początku kwietnia tego roku podczas pracy nad kontynuacją swojego debiutanckiego filmu.
Film dokończyła montażystka Dounia Sichov, która pracowała z reżyserem przy jego poprzednich filmach „Mariupolis”, „Partenon”, oraz narzeczona reżysera Hanna Bilobrova.
Zdaniem jury oceniającego film „Mariupolis 2” było w stanie odsłonić światu codzienne życie mieszkańców Ukrainy.
„Mariupolis 2 to bardzo radykalne, odważne, artystyczne i egzystencjalne dzieło” – zachwycało się jury podczas ceremonii wręczenia nagród.
„Wiesz, co było absolutnie niesamowite w Mariupolu? Nikt nie bał się śmierci, chociaż tak im się wydawało. Śmierć już tu była i każdy chciał umrzeć w znaczący sposób. Ludzie pomagali sobie nawzajem nawet z narażeniem życia. Palili na zewnątrz i rozmawiali nawet wtedy, gdy spadały bomby. <...> Tak wyglądało tam życie” – czytamy we wstępie do filmu.
W kategorii filmów dokumentalnych film Kvedaravičiusa rywalizował z czterema innymi filmami: „Domy z kawałków” (Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina), „Panů guja” (Szwajcaria), „Film balkonowy” (Polska) i „ Spacer po Rzymie” (Włochy).
Kino litewskie zostało również ocenione w kategorii filmów krótkometrażowych: film „Techno, mama” w reżyserii Sauliusa Baradinskasa (prod. Viktorija Seniut) znalazł się wśród pozostałych czterech uczestników ubiegających się o tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego.
Ostatni raz litewski dokument zabłysnął na Europejskich Nagrodach Filmowych w 1992 roku, kiedy pierwszą nagrodę w tej kategorii zdobył film „Kraina niewidzialna” Audriusa Stonisa.
Światowa premiera „Mariupolis 2” odbyła się na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie film zdobył specjalną nagrodę dokumentalną.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”