W sali koncertowej w Kłajpedzie trwa festiwal „Salve Musica”.
W czwartek 8 grudnia o godzinie 18:30 zapraszamy na audycję „Westside Story” przygotowaną przez Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną. Narratorami będą dyrygent Modestas Barkauskas i pianista solowy Onutė Gražinytė (Litwa-Niemcy) z zespołem pod dyrekcją Modestosa Pitrėnasa.
Kompozytor Leonard Bernstein tworzył nie tylko tzw. muzykę poważną, ale także musicale i piosenki popowe. W swoim przebojowym musicalu West Side Story przesunął granice gatunku, zbliżając go do muzycznego dramatu. Ten musical został po raz pierwszy wystawiony w 1957 roku. Winter Gardens na Broadwayu. Ta miejska historia Romea i Julii otworzyła nowy rozdział w historii teatru muzycznego. Często w salach koncertowych muzyka z musicalu wykonywana jest w formie „Tańce symfoniczne”, które są odrębnymi numerami z musicalu „West Side Story” połączonymi w suitę. Zagrają w drugiej części koncertu LNSO.
Muzyka Aleksandra Skriabina skomponowana na przełomie XIX i XX wieku odzwierciedla nurtujące kompozytora pytania, na które odpowiedzi szukał w filozofii. Twórca wiele uwagi poświęcił fortepianowi. W wieku 24 lat napisał Koncert na fortepian i orkiestrę. Skriabin szczególnie upodobał sobie to dzieło i sam często wcielał się w rolę solisty. Podczas koncertu wystąpią pianistka O. Gražinytė.
Podczas koncertu zabrzmi I Symfonia Rexa. Za to autor otrzymał Litewską Nagrodę Państwową. Kompozytor przywiązywał w tym utworze dużą wagę do barwy dźwięku, widać tutaj charakterystyczny dla jego stylu twórczego intuicyjny sposób komponowania.
Program wieczoru zakończy taniec „Conga del Fuego Nuevo” meksykańskiego kompozytora Arturo Márqueza. Jest to karnawałowo-rozrywkowy taniec kubański, który charakteryzuje się szybkim tempem, aktywnym rytmem, świąteczną atmosferą i charakterystycznymi układami perkusyjnymi.
Pochodząca z rodziny muzyków O. Gražinytė, zwyciężczyni ponad 10 krajowych i międzynarodowych konkursów, występuje na Litwie, w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Estonii, Włoszech, Holandii, Austrii, Danii, Szwecji i innych krajach. Występowała z takimi orkiestrami, jak MK Čiurlionis National School of Arts, Kowno, Państwo Litewskie, Alicante Philharmonic Youth, Salzburg Mozarteum, Orchestre symphonique national de Lyon, Kłajpeda oraz orkiestrami kameralnymi z Sankt Petersburga.
St. Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Orkiestry Kameralnej Krzysztofa. Dyrygent Modestas Barkauskas często organizuje programy z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Jako dyrygent występuje z Litewską Orkiestrą Kameralną, Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Kownie, Kłajpedzkim Teatrem Muzycznym, Kłajpedzką Orkiestrą Kameralną, Litewską Akademią Muzyczną i Teatralną Orkiestrą Symfoniczną oraz innymi orkiestrami. Występował także z zespołami zagranicznymi – m.in. „Camerata” z Hamburga, Tallina, słowackimi i belgijskimi zespołami kameralnymi, francuską „Orchestre de Picardie”, słoweńską RTV, bułgarską katowicką oraz białostocką polską młodzieżą „Juventus”. , BAO i inne orkiestry. Pan Barkauskas został laureatem w kategorii dyrygent na IX Międzynarodowym Konkursie Artystów w St. Petersburgu. Wkrótce w Katowicach na prestiżowym X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga pan Barkauskas zdobywa III nagrodę, brązową trampolinę, nagrodę pieniężną i zostaje uznany najlepszym dyrygentem Europy w konkursie.
Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna organizuje rocznie około 50 koncertów w Wielkiej Sali Filharmonii i na innych litewskich scenach, a także często koncertuje za granicą. Odwiedził wiele krajów Europy, Japonię, Amerykę Południową, Koreę Południową, występował w znanych miejscach. Orkiestra prowadzona przez postacie historyczne i światowej sławy mistrzów batuty występowała z wieloma wspaniałymi instrumentalistami i śpiewakami. Zgromadzony repertuar LNSO obejmuje utwory oratoryjno-symfoniczne z minionych epok oraz współczesną muzykę współczesną, na tle której wyróżniają się solidne partytury kompozytorów litewskich.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.