W czasie adwentowego spokoju, kiedy chcesz pogrążyć się w zamyśleniu, po podsumowaniu kończącego się roku, poczekaj na Dzień Świętego Patryka. Lampki choinkowe, galeria „Aukso pjūvis” zaprasza do podziwiania medytacyjnej sztuki Laimy Dzigaitė.
„Gratuluję wejścia do ogrodów łaski i cudów” – chcemy powiedzieć każdemu, kto ogląda prace L. Dzigaitė. Na nich obrazy stworzone z delikatnych liści traw, kwiatów lub łodyg cicho opowiadają biblijne historie, dzielą się wrażeniami z natury i śpiewają pieśni o doświadczeniach. Zawsze dając coś wielkiego i ważnego, otwierając spektakl światła i pokoju przez wykusz, niemal oddając poczucie błogości wieczności.
W obrazach L. Dzigaitė zaskakuje niesamowita zbieżność form roślinnych z przedstawionym tematem i nastrojem, pożądana sylwetka postaci – jakby autor całymi dniami szukał odpowiednio uformowanego płatka lub liścia. Ale ona mówi: „Nigdy nie mam żadnych planów. To tylko ruchy moich rąk układają rośliny. Obrazy pojawiają się same, wędrują swobodnie, jak sen…”
Piosenka poranna. / Zdjęcie organizatorów.
Podobnie jak starożytni mistrzowie ikony, którzy zwracali wzrok nie na swoje kompetencje zawodowe, ale na temat i jego świętość, artystka nie używa roślin do wyrażania myśli, ale wsłuchuje się w naturalny język ziół, nie wyobraża sobie to palcami materii, ale palcami ducha – a nie ducha zapoczątkowanego przez człowieka, zapach unosi się w dziełach. Czuje się pełen szacunku stosunek do roślin zielnych – twórca nigdy nie wyrywa roślin kwitnących i zielonych, a zbiera ich części dopiero po zakończeniu ich aktywnego cyklu życiowego, zwykle jesienią. Skromna i otwarta postawa autora, harmonia i niezwykle delikatne proporcje tworzą wyjątkowe przestrzenie dialogu i harmonii.
Prace L. Dzigaitė są czyste, spokojne i doskonałe. I to jest tak piękne, że nie mogę się zmusić, żeby opowiedzieć o tym słowami. Kiedy podróżujesz od jednej pracy do drugiej, jesteś coraz bardziej zaskoczony – aż prawie zapiera ci dech w piersiach z zachwytu, z doświadczenia boskości. Ekstatyczne poczucie świętości każe nam powiedzieć, że artysta słyszy boskie pieśni natury i potrafi je przekazać. Widzi głębokie warstwy rzeczywistości i otwiera je naszym oczom.
Podobnie jak starożytni mistrzowie ikon, którzy skupiali się nie na swoich umiejętnościach zawodowych, ale na temacie i jego świętości, artysta nie używa roślin do wyrażania swoich myśli, ale wsłuchuje się w naturalny język ziół.
Kiedy dusza przejdzie przez te przejrzyste dzieła, naprawdę chce żyć, kochać i być bardzo spokojna. Dusza pogrążona w nieskończoności ciszy pogrąża się w błogosławionym uśmiechu i kontemplacji, doznaje doświadczenia Mysterium fascinosum – tajemnicy doświadczenia świętości pełnej nieskończonego zachwytu. Są dziełami – nauczycielami, którzy kłaniają się prawdzie, poznaniu lub odczuciu Boga lub temu, co już zostało powiedziane w naturze. Ucząc się od nich, warto zapamiętać jeszcze jedną radę autorki: „Nie wychylaj się ponad trawę. Wtedy podzieli się swoimi sekretami”.
L. Dzigaitė, która prezentowała grafiki Žólynai na wystawie „Pieśni przyrody”, urodziła się i wychowała w Wiłkomierzu. Od 1972 studiował w szkole artystycznej Antanasa Martinaitisa w Kownie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała w Wyższej Szkole Artystycznej Stepa Žukas w Kownie. w 1982 roku wrócił do rodzinnej Wiłkomierza, gdzie od ponad 30 lat rozwija unikalny kreatywny wszechświat.
Choć próbowała różnych technik i dziedzin artystycznych – projektowania graficznego, akwareli, batiku, rzeźby, najbardziej organicznym dla niej jest rodzaj graficznego zielnika z wykorzystaniem suszonych roślin i ziół (ta technika – oshibana – jest bardzo popularna w Japonii).
Twórczość L. Dzigaitė została doceniona nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą: zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych na Litwie i za granicą (Francja, Izrael, Szkocja), wystawiała swoje prace na wspólnych wystawach na Węgrzech, w Niemczech, w Polsce, itp. , przez dwanaście lat uczestniczyła w międzynarodowych wystawach w ramach nietradycyjnych sympozjów sztuki lnianej.
Co? Wystawa „Pieśni przyrody” L. Dzigaitė.
Gdzie? W galerii „Złota Sekcja”.
Gdy? Obowiązuje do 2023 r. 31 stycznia
Zdjęcie organizatorów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.