Zbliża się imponujący widok na niebie nad Litwą – zaćmienie Słońca: obejmie ponad połowę dysku

na Litwie częściowe zaćmienie Słońca potrwa nieco ponad dwie godziny. W szczycie pokryte zostanie 59%. Słońce.

W Kłajpedzie zaćmienie Słońca rozpocznie się o godzinie 12:00. 11 min., szczyt nastąpi o godz. 20 minut, kiedy około 56% zostanie przykryte. Dysk słoneczny. Zaćmienie w Kłajpedzie zakończy się o godz. 30 minut

W Wilnie zaćmienie Słońca rozpocznie się o godzinie 12:00. 15 min., osiągnie maksimum o godz. 26 minut, kiedy 59% zostanie pokryte. Dysk słoneczny. Zaćmienie zakończy się o godz. 37 minut, donosi timeanddate.com.

Islandia jako pierwsza na świecie zobaczy zaćmienie Słońca. Na Islandii rozpocznie się rankiem 25 października o godzinie 08:00. 58 min. (UTC) (11:58 czasu litewskiego), zaćmienie osiągnie szczyt o godzinie 11:00. 00 min. (UTC) w Azji Zachodniej i Europie Wschodniej i zakończy się o godzinie 13:00. 02 min. (UTC) w Indiach (16:02 czasu litewskiego).



Zaćmienie Słońca.

Tak więc, przypadkowo, to częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na bardzo dużej części półkuli północnej.

Najbardziej spektakularny widok, gdy zaćmienie osiąga 82%. Dysk słoneczny będzie widoczny na równinach zachodniej Syberii, donosi skyandtelescope.org.

Co to jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca występuje, gdy dysk Słońca zostaje przykryty przez orbitującą Ziemię Księżyc. Zaćmienia Słońca nie trwają długo, ponieważ Księżyc, będąc znacznie bliżej Ziemi niż Słońce, swoim padającym cieniem blokuje światło słoneczne w niewielkiej części Ziemi. Według NASA zaćmienia Słońca są całkowite, gdy cały dysk Słońca jest zakryty, lub częściowe, gdy Księżyc zakrywa tylko część dysku Słońca.


Zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są idealnie wyrównane. Następnie możesz obserwować, jak czarny cień tworzy się na części powierzchni Słońca.

Podczas całkowitego zaćmienia Słońca, gdy Księżyc jest wystarczająco daleko od Ziemi, Księżyc wydaje się mniejszy niż Słońce na niebie. Kiedy Słońce nie jest całkowicie zablokowane, tworzy się wokół niego czarny dysk i „pierścień ognia”. To zaćmienie Słońca jest również nazywane „Gwiazdą Śmierci”, a zaćmienie częściowe występuje, gdy Księżyc przechodzi przed Słońcem na niebie, tworząc obraz podobny do „diabelskich rogów”, zwłaszcza gdy Słońce wstaje lub kładzie się spać.


Zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Eksperci ostrzegają, że obserwacja Słońca bez sprzętu ochronnego jest procesem niebezpiecznym dla oczu. Zaćmienia Słońca można obserwować tylko przy użyciu specjalnych narzędzi. Każda amatorska próba spojrzenia na Słońce może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty.

Nie bez powodu więc astronomowie żartują, że na Słońce można patrzeć dwa razy – raz lewym okiem, a raz prawym, dlatego dla zachowania wzroku konieczne jest odpowiednie przygotowanie i obserwacja Słońca wyłącznie przy użyciu profesjonalnych środków.

Jednym z profesjonalnych narzędzi jest teleskop lub lornetka ze specjalnymi filtrami.


Zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca.

Bez specjalnego sprzętu zaćmienia Słońca najlepiej oglądać w transmisjach internetowych lub w profesjonalnie wykonanych galeriach zdjęć.

Meteorolodzy nie mają jednak dobrych wiadomości, by przygotować się na kolejne zaćmienie Słońca. Według danych meteo.lt, przynajmniej na razie spodziewane jest zachmurzenie z deszczem. Oczywiście do zaćmienia Słońca pozostał jeszcze prawie tydzień, więc prognozy mogą ulec zmianie.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez firmę DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *