Prezydent Ukrainy W. Zełenski został nominowany do Nagrody Wolności 2022 – Respublika.lt

1 zdjęcie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdjęcie EPA-Elta.

We wtorek 113 parlamentarzystów jednogłośnie opowiedziało się za taką uchwałą, przedstawioną przez przewodniczącą Sejmu Viktoriję Čmilytė-Nielsen. Dokument został przyjęty w trybie pilnym.

„Dzisiaj Ukraina jest europejskim państwem demokratycznym, zobowiązanym do walki o przetrwanie swojego terytorium, swojej kultury i narodu, a także o wolność nas wszystkich. (…) Dlatego Komisja Nagrody Wolności proponuje, aby przyznać tę Nagrodę Wolności Roku Prezydentowi Ukrainy za jego zasługi i wszystkie zasługi narodu ukraińskiego w walce o niepodległość, wolność i demokrację w obliczu rosyjskiej agresji zbrojnej. Jako prezydent Ukrainy stoi na czele tej walki o wolność, inspirując swoim osobistym przywództwem i przykładem miliony zarówno na Ukrainie, jak i za granicą” – przedstawiła projekt rezolucji, powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.

Vytautas Mitalas, lider frakcji Wolność w Sejmie, oświadcza, że ​​Nagroda Wolności dla W. Zełenskiego jest symbolicznym aktem, który zobowiązuje nas do nieustannego wytężania wysiłków w walce z rosyjską agresją, o wolność i demokrację, prawa człowieka i godność.

Według niego frakcja Wolność podkreśla, że ​​W. Zełenski budził i podnosi ducha walki na Ukrainie, nie idzie na kompromis z wrogiem, wspiera zachodnie kierownictwo Ukrainy i sam stał się symbolem, wokół którego skupiło się całe ukraińskie społeczeństwo.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu V. Mitalo decyzja o przyznaniu Prezydentowi Ukrainy tegorocznej Nagrody Wolności jest jak najbardziej słuszna.

Sejm zdecydował o przyznaniu Nagrody Wolności W. Zełenskiemu po przemówieniu przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka na mównicy Sejmu Litwy. W sesji plenarnej uczestniczyła również ukraińska delegacja parlamentarna, która odwiedziła Litwę.

Nagroda Wolności 2022 powinna zostać wręczona W. Zełenskiemu w Dzień Obrońcy Wolności – 2023. 13 stycznia.

Sejm przyjął decyzję w sprawie ceny wolności 2022 zgodnie z ustawą o cenie wolności i decyzją komisji ceny wolności.

Nagroda Wolności jest przyznawana corocznie w celu oceny osiągnięć i wkładu osób i organizacji w ochronę praw człowieka, rozwój demokracji, wspieranie współpracy transgranicznej oraz walkę o wolne samostanowienie i suwerenność narodów Europy Środkowej. i Europy Wschodniej. Nagroda tradycyjnie wręczana jest w Dniu Obrońcy Wolności – 13 stycznia – przypomina ELTA.

Nagroda Wolności 2011 poświęcona rosyjskiemu bojownikowi o wolność, prawa człowieka i demokrację Siergiejowi Kowalowowi, 2012 – Założycielowi Litewskiej Ligi Wolności, inicjatorowi „45 Bałtyckiego Memorandum”, więźniowi politycznemu Antanasowi Terleckasowi, w 2013 r. – bojownikowi o wolność Litwy i prawa człowieka, aktywny uczestnik litewskiego bezbronnego ruchu oporu, więzień polityczny, założyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma prasowego „Kronika Kościoła Katolickiego Litwy”, członek Katolickiego Komitetu Ochrony Praw Wierzących, bp Sigitus Juoz Tamkevičiis, w 2014 r. – Adamowi Michnikowi, polskiej osobie publicznej, dysydentowi, jednemu z przywódców „Solidarności”, dziennikarzowi, eseiście i publicyście politycznemu, redaktorowi naczelnemu „Gazety” Wyborcza”, 2016. – Do Przewodniczącego Rady Najwyższej-Sejmu Odszkodowawczego, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy Vytautasa Landsbergiisa i Prezydenta dent Valdas Adamkas, 2017 – obrońcy wolności, więzień polityczny Felicia Nijole Sadūnaita, 2018 – dla grupy partyzanckiej: Jonas Čeponis, Juozs Mociis, Bronislaus Juospaičius, Jonas Kadžionis, Vytautas Balsiis, Juozas Jakavonis, Jonas Abukauskas, 2019. – U uczestnika w walce o wolność, kawaler Orderu Krzyża Pogoni, Albinus Kentra, 2020 r. – demokratycznej opozycji Białorusi.

w 2021 roku Nagrodę Wolności otrzymali redaktor naczelny podziemnego wydawnictwa prasowego „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika”, emerytowany biskup Telszów Jonas Borutas oraz współpracownicy pisma Bernadeta Mališkaitė i Elena Šiuliauskaita.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *