Proponuje przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy rosyjsko-białoruskiej do 16 marca

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) proponuje przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy Rosji i Białorusi do 16 marca włącznie, w związku z wojną na Ukrainie i falą nielegalnej imigracji.

Podobna decyzja podjęta we wrześniu wygasa 16 grudnia.

Zgodnie z projektem zarejestrowanym w poniedziałek przez MSW stan wyjątkowy powinien utrzymać się na litewskich odcinkach granicy w pobliżu granicy państwowej z Białorusią, z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji oraz na przejściach granicznych znajdujących się poza terytorium granicy litewskiej. Sekcja.

W nim, podobnie jak w obecnie obowiązującej rezolucji Sejmu, proponuje się, aby obywatele rosyjscy, którzy nie spełniają kryteriów rządu, nie byli już wpuszczani na terytorium Litwy.

Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską, od września tylko rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transportowych, członkowie rodzin obywateli UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową z krajów Strefa Schengen może przekraczać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).

Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.

Nie proponuje się stosowania tych wymogów wobec Białorusinów.

Zgodnie z projektem pozostaliby oni, podobnie jak Rosjanie, poddani zaostrzeniu wiz, to znaczy, że wnioski wizowe od tych cudzoziemców nie będą już przyjmowane, z wyjątkiem przypadków, w których pośredniczy w nich Ministerstwo Spraw Zagranicznych. zagraniczny.

Proponuje się również pozostawienie przepisu określającego politykę zawracania migrantów, zgodnie z którym cudzoziemcy, którzy zamierzają przekroczyć lub przekroczyli zewnętrzną granicę UE w nieokreślonych miejscach, nie mogą być wpuszczani. Przepis ten nie miałby zastosowania do osób uciekających przed agresją wojskową lub prześladowaniami.

Narodowy stan wyjątkowy został wprowadzony 24 lutego po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą i był już dwukrotnie przedłużany.

We wrześniu został przedłużony, ale reżim ten ograniczono do granicy z Rosją i Białorusią oraz przejść granicznych.

W listopadzie ubiegłego roku na granicy z Białorusią ogłoszono stan wyjątkowy w związku z falą nielegalnej imigracji. Trwało to do połowy stycznia.

Decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego będzie musiała zostać jeszcze zatwierdzona przez rząd i Sejm.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *