Rolandas Maskoliūnas zaprasza na XIX wyprawę w świat nauki: rozpocznie się festiwal „Statek Kosmiczny Ziemia”

Rozwój technologii druku 3D, robotyki i blockchain. Omówiona zostanie przyszłość energetyki, która jest bardzo ważna dla każdego mieszkańca. Również o wirusach i jak chronić się przed nowymi pandemiami. Z drugiej strony naukowcy próbują rozwiązać fundamentalne tajemnice świata. Badają kosmos i Układ Słoneczny, próbują zrozumieć mechanizmy starzenia się komórek i funkcjonowania świata kwantowego, zasady działania mózgu. Najnowsze odpowiedzi na te pytania znajdziesz również w programie Science Fair.

Echa wojny na Ukrainie nie pozostawiają nikogo obojętnym. Organizatorzy „Spacecraft Earth” również zamierzają to uwzględnić w programie. Dla ukraińskich dzieci, które interesują się nauką i rozumieją ten język, przygotowany został wykład „Розвиток привятлен про будову та еволюцию Вевелисту (Tworzenie koncepcji budowy i ewolucji wszechświata) fizyk dr Jurij Chornij. Naukowiec urodził się i wychował się we Lwowie na Ukrainie. Po przeprowadzce na Litwę w 2005 roku rozpoczął karierę naukową w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie z powodzeniem pracuje do tej pory.

Zacznijmy od wydarzeń w Wilnie. Naukowcy z Wydziału Przemysłów Kreatywnych Techniki Wileńskiej odkryją tajniki „kuchni” produkcji filmowej i dowiedzą się, jak tworzyć atrakcyjne programy telewizyjne. Na Wydziale Mechanicznym poznasz biomechanikę, urządzenia rejestrujące ruch oraz produkcję szyn na rękę i nogę; Na Wydziale Inżynierii Transportu nauczysz się obsługi nowoczesnych pociągów.

Na Wydziale Zarządzania Biznesem usłyszysz, jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na rynkach finansowych: przewiduje ceny, symuluje zachowania graczy rynkowych. Dowiecie się też, czy na Litwie są już samojezdne samochody, pokierujecie samolotem w komputerowym symulatorze, a w symulatorze jazdy wyścigowej E-sport doświadczycie tego, co czują zawodnicy Formuły 1.

W laboratoriach Uniwersytetu Wileńskiego (VU) można zmierzyć puls Ziemi, zrozumieć, jak superkomputery symulują zjawiska kwantowe zachodzące w naszych komórkach. Będziesz badać ryzyko urazów sportowych uczestników przy użyciu najnowszych metod oceny ryzyka urazów. Specjaliści z Wydziału Lekarskiego VU wyjaśnią, w jaki sposób szybki rozwój nauk i technologii genetycznych pomaga zidentyfikować czynniki genetyczne związane z różnymi cechami naszego organizmu i naszymi chorobami: wskaźnikiem masy ciała, otyłością, schizofrenią.

Profesor opowie o procesach zachodzących w starzejącym się mózgu. O. Rukšėnas. W Life Science Center VU – wprowadzenie do wirusów bakteryjnych, które są wykorzystywane w walce z bakteriami atakującymi człowieka. Naukowcy lepiej rozumieją, jak czują się rośliny, jak badają środowisko i jak się ze sobą komunikują. Specjaliści z Instytutu Stomatologii VU opowiedzą o zaletach druku 3D w chirurgii szczękowej. Gorącym tematem są NFT, czyli niezamienne tokeny. Matematycy VU opowiedzą o tej technologii i przyszłych trendach. I oczywiście dowiesz się, jak tworzyć tokeny NFT.

Na Wydziale Komunikacji VU dowiesz się, jak działa propaganda w sieciach społecznościowych i Internecie, usłyszysz o wojnach informacyjnych i jak odróżnić prawdziwe wiadomości od fałszywych wiadomości.
Naukowcy z Narodowego Centrum Nauki i Technologii Fizycznej (FTMC) ujawnią, czego dowiedzieli się o Słońcu i czego jeszcze nie wiedzą; jakie procesy zachodzą w atmosferach planet Układu Słonecznego. O energii przyszłości usłyszysz w laboratoriach Ekspla UAB i FTMC, gdzie nauka i biznes współpracują, zobaczysz innowacje i udoskonalone technologie opracowane przez naukowców z dziedziny technologii laserowej i nanoinżynierii: osiągnięcia inżynierii tkankowej i druku 3D .

Twórcy biologii syntetycznej — członkowie zespołu iGEM wyjaśnią, kiedy kot może świecić na zielono. Nauka biologii syntetycznej, która łączy inżynierię i biologię, pomaga osiągnąć ten cel. W Wilnie pro-gimnastyka Jonasa Basanavičiusa, prof. Rimantas Stukas omówi kwestie wyboru żywności i żywienia z dziećmi ze szkół podstawowych. Na wykładzie, związanym z bohaterami bajek, będziecie recytować zagadki na tematy związane z jedzeniem i żywieniem. Po wizycie w warsztatach teatru kreatywnego Kolegium Wileńskiego poznasz zasady komunikacji organizacyjnej, nauczysz się programować roboty i chronić tożsamość elektroniczną.

Wydarzenia w Kownie. Kaunas College przygotował niezwykle bogaty program. Weźmiesz udział w sesji burzy mózgów, która pomoże Ci zrozumieć świat startupów, jednorożców i istotę innowacyjnych firm. Doświadczysz interaktywnej rehabilitacji z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i innych technologii, sprzętu do fizjoterapii oraz testów, które pomogą zapobiegać bólom pleców lub szyi. Poznasz metody diagnostyki skóry, które pomogą Ci pozbyć się trądziku. Dowiesz się, jak wybierać żywność, czytając etykiety i jak gotować zdrową pizzę.

Kowieńska Wyższa Szkoła Techniczna odpowie na pytanie – dlaczego Góra Giedymina się porusza i jaki jest tu grunt? Naukowcy z Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu (LSMU) zaproszą na wycieczki do Akademii Weterynaryjnej w Muzeum Anatomii Zwierząt, a także do Ogrodu Botanicznego VMU, gdzie zobaczycie lubczyk, czyli anon, guawy, tamaryndowce i wiele innych tropikalnych i subtropikalnych drzew owocowych oraz ich owoce. Pracownicy Litewskiego Muzeum Historii Medycyny i Farmacji LSMU opowiedzą o znachorach w medycynie i zagrożeniach, jakie stwarzają dla naszego zdrowia. A jakie „fantomy” stosuje się w radioterapii. Więcej o bakteriach w żywności dowiesz się z burzy mózgów mikroorganizmów.

Biblioteka Uniwersytetu Technicznego w Kownie (KTU) zaprosi Cię do escape roomu, w którym uciekniesz od wiedzy z zakresu matematyki i historii. Na Wydziale Nauk Społecznych, Humanistycznych i Artystycznych KTU przekonasz się, że muzyka pomaga redukować stres. I jakich przydatnych rzeczy można się nauczyć z książek o Harrym Potterze. Dowiesz się, jak zmieniło się społeczeństwo litewskie w ciągu 30 lat. Na Wydziale Technologii Chemicznej KTU dowiesz się, jak pozyskiwać przeciwutleniacze z upraw leczniczych, dowiesz się, co łączy Elona Muska, papieża Franciszka i chemię. I jak przywołać dżina. Stworzysz sztuczną żywność i mięso przyszłości.

Amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej w Centrum Sportu i Odnowy Biologicznej KTU. Na Wydziale Elektryczności i Elektroniki KTU to świetna okazja, aby zrozumieć, jak powstaje oprogramowanie wykorzystywane w wizji komputerowej, systemach sztucznej inteligencji, robotach czy sterowaniu bioprocesami. Na Wydziale Budownictwa i Architektury KTU dowiesz się, jak ze wzorów matematycznych rodzą się światowe arcydzieła nowoczesnej architektury. Na Wydziale Mechaniki i Projektowania KTU spróbujesz oprzeć się prędkości 120 km/h w tunelu aerodynamicznym. prędkość na porywisty huragan.

Imprezy w innych miastach. W Poniewieżu aktywnie działa centrum robotów „Robolabas”, którego zespół będzie oferował dzieciom w wieku 7-10 lat. przygoda dla dzieci „Robonauci” – weź udział w kosmicznej misji „Odkrywcy Marsa”. Ponadto zaprosi Cię do warsztatu inżynierów z przekłuwającymi głowami. Stworzysz krótką grę kosmiczną (bitwę) w Poniewieżskim Regionalnym Otwartym Centrum Dostępu STEAM. W Państwowej Wyższej Szkole w Kłajpedzie nauczysz się, jak rozwijać swoją inteligencję emocjonalną.

Podczas bitwy na rozum dowiesz się wiele o krajach europejskich, ich tradycjach, języku i kulturze. Na Uniwersytecie w Kłajpedzie – jak oceany lub morza Ziemi są badane za pomocą satelitów. W Liceum Didždvaris w Szawlach będziecie robić organiczne modeliny dla dzieci ze szkół podstawowych, aw Akademii VU Šiauliai będziecie budować roboty i wytwarzać dodatki smakowe do żywności. W Centrum Kreatywności Technicznej w Szawlach nie tylko nauczysz się, jak wyglądają roboty 2D, ale także je wykonasz. Będziesz obserwować niebo przez teleskop.

W Kupiszkach, Mariampolu, Ucianie i Kiejdanach – lekcje z humanoidalnym robotem Ėuolus, który będzie uczył zasad ruchu drogowego i ćwiczył z gośćmi. W Gimnazjum Molėtai pracownicy litewskiego ogrodu zoologicznego zademonstrują niezwykłe procesy zachodzące w jajach różnych zwierząt.

Naukowcy KTU będą rozmawiać o nauce i technologii pod zabytkowym dębem słynnego naukowca – fizykochemika Teodorosa Grotusa w Lesie Gedučiai. Do Gimnazjum im. Jonavasa Senamiestisa przyjedzie mobilna bioklasa – wspólny projekt Uniwersytetu Wileńskiego i firmy Thermo Fisher Scientific Baltics. Laboratorium zapewni każdemu, kto chce zostać naukowcem.

W sumie Fête des sciences obejmuje prawie 370 wydarzeń, z których wszystkie są bezpłatne. Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować się na stronie. www.mokslofestivalis.eu. Do zobaczenia wkrótce w świecie nauki i technologii!



Festiwal Nauki o Ziemskim Statku Kosmicznym

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *