A. Duda: Europa musi się przedefiniować i przygotować na zmiany spowodowane wojną

Andrzus Duda, Prezydent RP. Zdjęcie: Imago/Scanpix.

Europa musi się przedefiniować i przygotować na skutki wojny na Ukrainie – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Uważam, że naszym działaniom i naszym celom musi przyświecać zasada, że ​​Europa musi na nowo zdefiniować nie tylko Unię Europejską, ale także potrzeby, możliwości i trudności, których wkrótce doświadczymy. Wojna na Ukrainie się skończy, a cena ropy nie będzie już spadać jak samochód – powiedział polski prezydent na konferencji w Kownie w piątek.

Zaznaczył, że pogorszenie standardu życia może wywołać niepokoje w Europie, dlatego Wspólnota musi zastanowić się, jak uniknąć problemu.

Według niego 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę, Europa zasadniczo się zmieniła, ponieważ wszystkie wspólne wartości, takie jak jedność, solidarność i praworządność, zostały wystawione na próbę.

Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja zostaje pokonana militarnie, gospodarczo i politycznie – powiedział polski prezydent.

Zdaniem litewskiego prezydenta Gitana Nausdasa Europa przeżywa obecnie wielką niepewność, podczas gdy Rosja aktywnie próbuje zniszczyć świat, który budujemy.

Powiedział też, że Europa stoi obecnie w obliczu wielu nowych zmian, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy.

Istnieje obawa przed międzynarodową polaryzacją

Według G. Nausdy, kiedy Rosja rozpoczyna wojnę, widzimy jej próby przywrócenia Związku Radzieckiego. Żałował, że Moskwa odrzuciła jego możliwość bycia częścią Europy.

Wszyscy przywódcy europejscy wykazali się silną wolą polityczną i taka była ocena prezydenta Rosji Władimira Putina. Miał nadzieję, że zrobią wielkie wysiłki i nic nie zrobią – zaznaczył prezydent Litwy.

Według niego tragiczna wojna na Ukrainie dała Europie pozytywną i produktywną jedność.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwrócił uwagę, że zjednoczenie Europy doprowadzi do wojny o jedność świata.

Wojna bez wątpienia dotknęła cały świat w swoim wpływie na żywność i bezpieczeństwo. (…) Musimy zrozumieć, że jeśli agresja Rosji zjednoczyła nas na poziomie europejskim i transatlantyckim, to grozi to polaryzacją społeczności międzynarodowej – przewidywał rumuński prezydent.

Zdaniem łotewskiego prezydenta Egilisa Levitsa Europę można definiować na trzy sposoby: pod względem wartości, kultury lub geografii. Zaznaczył jednak, że obecnie mają one inną wagę i wartości stają się najważniejszą definicją.

Europę definiują jej wartości bardziej niż jakakolwiek inna kategoria. Europa przyciąga inne kraje ze względu na swoje wartości i system polityczny – powiedział łotewski prezydent.

Podkreślił, że Ukrainę można obecnie uznać za część Europy, nawet w sensie wartości.

Projekt pokojowy i popełniane błędy

Podczas debaty prezydenckiej rumuński przywódca K. Iohannis podkreślił, że Unia Europejska (UE) to projekt pokojowy powstały po najkrwawszej wojnie, jaka regularnie wybuchała na Starym Mieście.

Uważamy, że to wszystko. Ale to nie tak. Nie mamy wojny, konfliktu ani chęci posiadania w UE, ale mamy wojnę w Europie, mamy wojnę, o Europę niepodległą i suwerenną – powiedział.

Nazwał społeczność projektem pokojowym i zapytał, jak taka organizacja powinna zareagować w następnym rogu.

Czy powinniśmy zadeklarować neutralność, usiąść i czekać na koniec? Nie sądzę. Musimy być aktywni. Dlatego w projekcie pokoju nie możemy i nie powinniśmy odpowiadać wojną. Nie musimy cofać się do tyłu. Dlatego też nie możemy zgodzić się na wojnę. Więc co powinniśmy zrobić? Robimy dokładnie to, co powinna robić UE, agresorom odpowiadamy bardzo surowymi sankcjami – powiedział K. Iohannis.

G. Nausda stwierdził jednak, że obecne sankcje nie przynoszą pożądanego rezultatu, dlatego KE musi interweniować i ocenić wpływ sankcji, aw razie potrzeby zmodyfikować sankcje.

Czy wyrządzą wystarczającą szkodę rosyjskiej gospodarce? To jest najważniejsze pytanie – powiedział prezydent Litwy.

Szef koncernu naftowego zwrócił uwagę, że Europa popełni błąd, próbując odwieść W. Putina od inwazji na Ukrainę.

Kilka razy dzwoniliśmy do Putina, prezydent bardzo długimi rozmowami telefonicznymi próbował go przekonać, żeby nie zaczynał wojny.

Według G. Nausdy Europa powinna była prowadzić aktywną politykę odstraszania, ale teraz musimy uczyć się na jej błędach.

W piątek w Kownie odbywa się międzynarodowe sympozjum poświęcone idei Europy, na którym prezydenci i eksperci omawiają wartości europejskie, koncepcję projektu pokojowego i inne kwestie.

Sympozjum jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Kowna.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.