myśliwiec MIG-29. Zdjęcie: Stoyan Nenov (Reuters/Scanpix).
Przedstawiciele polskich władz, po konsultacjach z prezydentem i rządem, poinformowali, że są gotowi przerzucić wszystkie dostępne myśliwce MIG-29 do bazy wojskowej w mieście Ramstein w Niemczech i przekazać je wszystkim Stanom Zjednoczonym.
W zamian kraj prosi o myśliwce o podobnych możliwościach – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).
„Polski rząd zwraca się również do innych krajów NATO, które posiadają myśliwce MIG, o podjęcie podobnego kroku” – poinformowało polskie MSZ.
sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział niedzielaże Stany Zjednoczone „aktywnie pracują” nad umową z Polską na dostawy myśliwców na Ukrainę.
Stany Zjednoczone starały się o porozumienie z Polską, na mocy którego Polska wyśle na Ukrainę sowieckie samoloty bojowe, ponieważ ich piloci są do tego wyszkoleni, a Warszawa otrzyma w zamian amerykańskie myśliwce F-16.
Nie jest określona liczba myśliwców MIG-29, które Polska zamierza przekazać Stanom Zjednoczonym.
Już w poniedziałek przedstawiciele polskiego rządu ogłosili, że ich myśliwce nie będą walczyć na Ukrainie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w ostatnich dniach swoich zachodnich partnerów do przekazania jego krajowi myśliwców, aby ukraińscy piloci mogli latać, gdy Rosja intensyfikuje naloty.
Państwa zachodnie wysyłają w tej sprawie mieszane sygnały, obawiając się eskalacji konfliktu i wplątania w niego NATO.
Polski kanał informacyjny TVN24 zacytował premiera Polski Mateusza Moraweckiego, który powtórzył we wtorek, że Polska nie jest stroną wojny na Ukrainie.
„Zawsze podkreślaliśmy, że Polska nie jest częścią tej wojny, NATO nie jest częścią tej wojny, więc jakakolwiek decyzja o dostawach broni ofensywnej musi być podjęta przez cały Sojusz jednogłośnie, dlatego jesteśmy gotowi przekazać całą naszą floty myśliwców do bazy Ramstein, ale sami nie jesteśmy gotowi do działania, bo jak już powiedziałem, nie uczestniczymy w tej wojnie” – powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii Jonasem Gahru. .
Niektórzy w Waszyngtonie obawiają się, że przeniesienie myśliwców do Kijowa może wystarczyć do konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Moskwą, nawet jeśli nie zmieni znacząco układu sił w ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
Podczas gdy pojawiały się wezwania do większego zaangażowania Zachodu, zwłaszcza gdy coraz bardziej szokujące obrazy wojny ujawniają cierpienia ludności cywilnej, przywódcy amerykańscy starali się zachować ostrożną równowagę, aby uniknąć prowokowania konfliktu między mocarstwami nuklearnymi.
Liczą na zwiększenie presji na Kreml poprzez sankcje, które ostatecznie zmuszą prezydenta Rosji Władimira Putina do wniosku, że kontynuacja wojny będzie bardziej kosztowna niż wycofanie się.
Będzie to jednak wymagało utrzymania otwartych kanałów dyplomatycznych, aby dać szefowi Kremla „opt-out”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”