Materiały budowlane w Polsce są znacznie tańsze niż na Litwie: pokazały, jak bardzo różnią się ceny

Polsko-litewski Petras Černelis jest właścicielem jednego z największych działających w Suwałkach sklepów z materiałami budowlanymi. Litwini budują domy ze sklepu Piotra – praktycznie od fundamentu do wykończenia pod klucz.

„Klienci przyjeżdżają z projektem i zgodnie z projektem dostarczamy im wszystkie materiały, transportujemy wszystkie główne towary. Dostarczamy wszystko, wszystko przywozimy na Litwę” – powiedział P. Černelis.

Na przykład 30-kilogramowy worek tynku gipsowego potrzebnego do otynkowania ścian kosztuje w Polsce 6 euro, a na Litwie 6 euro 69 centów. Jeśli do budowy domu potrzeba 100 worków, oszczędza się 70 euro.

„Litwini dużo kupują i mam nadzieję, że nie przestaną kupować” – powiedział Petras, szczęśliwy i pełen nadziei.

Płyty gipsowo-kartonowe są również tańsze u sąsiadów. Różnica wynosi około 1 euro za każdy egzemplarz, zarówno standardowy, jak i droższy, odporny na wilgoć.

„Jednym z głównych materiałów do budowy ściany jest tynk, około 5 i pół euro za panel. Zielony jest droższy o około 10%, około 6 euro za panel” – wyjaśnił właściciel sklepu z materiałami budowlanymi.

A szczególnie dla budownictwa ostatnio Litwini kupili deficytowy produkt budowlany w Polsce – styropian, który służy do ocieplenia podłóg i dachów. Metr sześcienny na Litwie kosztuje około 78 euro. W Polsce – znacznie mniej.

„Staramy się go dostarczać i mamy już około 80% polistyrenu, cena około 70 euro za metr sześcienny” – powiedział P. Černelis.

Budowa domu czy remont mieszkania to przyjemność, która kosztuje dziesiątki i setki tysięcy euro, dlatego kupując materiały w Polsce w dużych ilościach, Litwini oszczędzają ogromne pieniądze.

„Jest taniej, trzeba myśleć, że jest taniej, bo Litwini przyjeżdżają, żeby porównać te ceny, więc klienci widzą, gdzie jest taniej” – powiedział Petras.

Žygymantas Mauricas w sprawie cen materiałów budowlanych:

W Polsce podatek od wartości dodanej na towary budowlane jest wyższy niż na Litwie, ale nawet przy wyższych podatkach Litwini mogą tam znaleźć towary po lepszych cenach.

„Całkowity VAT na te produkty jest wyższy niż na Litwie – 23% w Polsce i 21% na Litwie.

Głównym skutkiem jest ich słaba waluta, złoty, która niestety pozostaje słaba z powodu pewnych nieporozumień z Unią Europejską. Jest to główny i prawdopodobnie jedyny czynnik, dla którego Polska jest znacznie tańsza niż wszystkie sąsiednie krajes“, wyjaśnił ekonomista Žygymantas Maurics.

W Polsce produkuje się wiele materiałów budowlanych, więc to kolejny powód, dla którego ceny towarów są tam niższe.

„Ceny produktu, który jest na Litwie iw Polsce, mogą różnić się o 10-30%” – powiedział P. Černelis.

Ekonomista Ż. Mauric powiedział, że nie ma sensu konkurować z Polską.

„Konkurowanie z Polską ceną nie ma większego sensu. Z nimi na pewno nie będziemy konkurować” – ocenił ekonomista.

Žygymantas Mauricas w sprawie cen materiałów budowlanych:

Ponadto polska złotówka jest na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro, więc kupowanie od naszych sąsiadów może okazać się w niedalekiej przyszłości bardzo atrakcyjnym sposobem na zdobycie towarów po znacznie niższej cenie.

„Wszystkie drogi prowadzą do Polski. To ból głowy nie tylko dla nas, ale także dla Czech, Słowacji i Niemiec.

Wszyscy by chcieli, żeby polska waluta się umocniła, ale w czasie tego kryzysu osłabiła się jeszcze bardziej i dlatego w tym roku będziemy mieli rekordową lukę cenową – wyjaśnił Ž. Mauritius.

Zobacz pełną relację w filmie na początku artykułu.

Oglądaj program „Karštai su tv3.lt” w każdy poniedziałek o 19:30 w telewizji TV3.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM TUTAJ:

Artykuł został przygotowany na podstawie programu TV3 „Karštai su tv3.lt”.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *