Chińscy naukowcy po raz pierwszy sklonowali wilka arktycznego: po 100 dniach pokazali światu, jak wyglądał

Wilczyca polarna o imieniu Maja urodziła się 10 czerwca w Pekinie. Na konferencji w zeszłym tygodniu firma Sinogene Biotechnologies pokazała światu swoje dzieło i zaprezentowała je w filmie.

Maya została „stworzona” z DNA pobranego z próbki skóry wilka arktycznego żyjącego w kontrowersyjnym parku rozrywki Polarland w Harbinie. Materiał genetyczny został wprowadzony do jaja samicy „w rui”. Pies został wybrany na zastępczą matkę wilka (samicy, która rozwinęła zarodek w swoim łonie aż do narodzin.



Sklonowany wilk. fot. sinogene.com.cn

Proces ten nazywany jest przeniesieniem jądra komórki somatycznej. Zasadniczo jest to ta sama metoda, którą w 1996 roku po raz pierwszy zastosowano na owcy Dolly. Ten przełom doprowadził do klonowania gatunków ssaków, w tym kotów, jeleni, psów, koni, mułów, wołów, królików i szczurów.

Firma biotechnologiczna czekała 100 dni po narodzinach Mayi, zanim ujawniła, jak wyglądał sklonowany wilk. Według naukowców Maya jest całkowicie zdrowa i żywa.

„To jest […] przełom w dziedzinie ochrony i hodowli dzikich i zagrożonych zwierząt, powiedział na konferencji prasowej Mi Jidong, dyrektor generalny Sinogene Biotechnologies. – Od rozpoczęcia projektu w 2020 roku pokonaliśmy wiele trudności, aż do narodzin zdrowego malucha w czerwcu tego roku. Patrząc wstecz, zdecydowanie warto było to zrobić”.


Sklonowany wilk.  fot. sinogene.com.cn

Sklonowany wilk. fot. sinogene.com.cn

Arktyczny Wilk (Canis lupus arctosposłuchaj) to podgatunek wilka szarego występujący w tundrze arktycznej w północnej Kanadzie. Od innych gatunków wilków różni się nieco mniejszą budową, węższą czaszką i białym futrem, idealnym do kamuflażu na zaśnieżonych terenach.

Źródła:

http://www.sinogene.com.cn/news_info/1220.html

https://www.iflscience.com/china-reveals-world-s-first-cloned-arctic-wolf-pup-65484

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ece3.9299

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *