Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych RP, Bogdan Aurescu, Minister Spraw Zagranicznych Rumunii, Mevlut Cavusoglu, Minister Spraw Zagranicznych Turcji. Zdjęcie autorstwa Umita Bektasa (Reuters/Scanpix).
Rumunia i Polska mają nadzieję, że Szwecja i Finlandia będą mogły przystąpić do NATO, pomimo sprzeciwu Turcji, poinformowali w piątek ministrowie spraw zagranicznych wizytujący w Stambule.
W zeszłym tygodniu Szwecja i Finlandia złożyły jednomyślne wnioski o członkostwo w NATO, porzucając trwającą od dziesięcioleci politykę nieprzystąpienia do żadnego sojuszu wojskowego, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, znacznie wzrosło poparcie fińskiej ludności i polityków dla członkostwa.
Wszystkie wnioski o członkostwo muszą zostać zatwierdzone przez wszystkich członków NATO, ale Turcja ma zastrzeżenia. Skarży się na rzekome wspieranie bojowników kurdyjskich, których Ankara uważa za terrorystów, oraz ograniczenia w sprzedaży broni do Turcji.
W przeciwieństwie do wielu jestem optymistą… Jestem przekonany, że te nieporozumienia zostaną rozwiązane w najlepszy możliwy sposób, w duchu solidarności NATO – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas wspólnej konferencji prasowej z kolegami z Rumunii i Turcji.
Wejście Szwecji i Finlandii do NATO jest konieczne, byśmy stali się silniejsi – powiedział minister.
Dodał, że jego przyjęcie byłoby korzystne dla wszystkich sojuszników z NATO, w tym dla Turcji.
Poparł go minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu, mówiąc, że członkowie wzmocnią zbiorową obronę i nasze bezpieczeństwo. Zaznaczył też, że opowiada się za konstruktywnym dialogiem.
Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy dobre wieści ze Szwecji i Finlandii – powiedział.
Ankara oskarża inne kraje, w tym Sztokholm, o udzielenie azylu zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Turcja i jej zachodni sojusznik uważają PKK za organizację terrorystyczną.
Oskarża również męża o ukrywanie amerykańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Ankara poszukiwała F. Gulena w związku z nieudaną próbą zamachu stanu w 2016 roku.
Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego partia ma uzasadnione żądania wobec Szwecji i Finlandii.
popiera terroryzm. Muszą przestać nas wspierać i znieść ograniczenia w sprzedaży produktów przemysłu obronnego nałożone na nas w związku z operacją armii tureckiej w Syrii w 2019 roku – powiedział.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”