Spalarnia odpadów wileńskiej elektrociepłowni. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
UAB „Dzūkijos statyba” nie udowodniła, że podczas budowy elektrociepłowni w Wilnie transakcje jej głównego wykonawcy, restrukturyzowanej polskiej spółki „Rafako” i jej spółki zależnej „PBG”, były oszukańcze. Sąd nie zezwolił litewskiej spółce na przejęcie betonowego silosu ani na otrzymanie za niego odszkodowania.
Taką decyzję podjął litewski Sąd Apelacyjny, który utrzymał w mocy decyzję wydaną przez Wileński Sąd Rejonowy.
Sądy uznały, że „Dzūkijas statyba”, zawierając umowę z „PBG”, mógł i powinien był zrozumieć, że transakcja została zawarta nie z „Rafako”, ale z jego podwykonawcą.
„Spółki ustaliły w umowie, że „PBG” zobowiązuje się do zapłaty „Dzūkijos statyba” za wykonaną pracę. Tym samym ten ostatni nie udowodnił, że podwykonawstwo jest transakcją fikcyjną. „Sam fakt, że „PBG” nie uczestniczyło w wykonaniu umowy podwykonawstwa, a litewska spółka uzgodniła z „Rafako” aspekty techniczne, nie stanowi podstawy do uznania transakcji za oszukańczą” – czytamy w orzeczeniu sądu.
W innej, ale podobnej sprawie, w 2020 roku Sąd Rejonowy w Kownie, wydając wyrok zaoczny, zasądził Dzūkijos statybs dług w wysokości 343 666 euro za pracę PBG. Polska firma zwróciła się o ponowne rozpatrzenie tej decyzji.
Zdaniem litewskiego Sądu Apelacyjnego świadczy to o tym, że podwykonawca uznał i uwzględnił umowę podwykonawczą zawartą z „PBG”.
„Potwierdza to wniosek, że umowa podwykonawstwa nie jest transakcją fikcyjną” – czytamy w postanowieniu sądu.
Zgodnie z umową „Rafako” zobowiązało się ze swoją spółką zależną „PBG” do wybudowania 3 silosów betonowych, a ta ostatnia zatrudniła „Dzūkijas statyba” jako podwykonawcę. Wartość kontraktu z litewską firmą wynosiła 975 tys. euro, ale klient był mu winien 35% kwoty.
„Rafako” wybudowało część projektu Elektrociepłowni Wileńskiej, ale gdy popadło w kłopoty finansowe i zdecydowało się na restrukturyzację, kontrakt został zerwany.
Firmy Tilsta, Montuotojas, Axis Tech, Kaefer, Ulava i Elektrėnai energetikos remontas, które wcześniej pracowały przy instalacji, poinformowały, że po wyliczeniu Rafako, który wycofał się z projektu, jest im winien około 11 mln. EUR.
W 2022 roku, po nowych przetargach, w zakładzie zostaną zainstalowane urządzenia do spalania biopaliw za 39 mln. Eur jest instalowany przez firmy „Conresta”, „Elektros darbai” i „Axioma servisas”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”