Z Litwy do Polski wielka wyprawa na zakupy: kupuje się tańsze jedzenie, meble i paliwo

Po tym, jak polski rząd zdecydował o rozszerzeniu ulg podatkowych na przedsiębiorstwa, ceny produktów spożywczych oraz innych towarów i paliw bardzo różnią się od cen na Litwie. W ciągu sześciu miesięcy Litwini wydali już w Polsce blisko 130 mln euro.

Saulius, właściciel sklepu, który od wielu lat działa w Mariampolu, mówi, że w ostatnim czasie liczba klientów znacznie spadła. Biznesmen nie wyklucza, że ​​niektórzy klienci wyjeżdżają na zakupy do sąsiedniej Polski. Tam towary są tańsze.

„Mieliśmy własnych klientów, ci klienci zawodzą, zawodzą. Nie będę konkurować z Polską. Na to czekamy każdego dnia. Żyjesz tylko jeden dzień na raz. t dużo planować. Kto wie, co wydarzy się za tydzień”, mówi przedsiębiorca Saulius.

Statystyki z tego kraju pokazują, że Litwini chętniej szukają tańszych produktów w polskich sklepach. W ciągu sześciu miesięcy Litwini wydali w Polsce prawie 130 mln euro. To najwyższa kwota od dwóch lat. Prawdą jest, że z powodu pandemii Litwini rzadziej chodzili na zakupy.

Przepływy powracają teraz do poziomów sprzed pandemii. W 2019 roku osoby, które przekroczyły granicę litewsko-polską, wydawały w tym kraju ponad 300 mln euro rocznie.

„Jest wiele dobrych wiadomości i nie ma sposobu na zmianę tej sytuacji. Kurs złotego jest tani w porównaniu do euro. W tym miejscu motywacja do wyjazdu do Polski jest świetna. Inflacja w Polsce we wrześniu była blisko 18%, na Litwie – 22%. Ta różnica nie jest duża. Ale historycznie jedzenie jest tam tańsze. Te przepływy nigdzie nie znikną w najbliższej przyszłości – mówi ekonomista Tadas Povilauskas.

W Suwałkach, położonych przy granicy z Litwą, można spotkać rodaków zarówno w weekendy, jak i w dni powszednie. Vitalija i Arvyda pochodzili nawet z Kretyngi. Szuka mebli, ale jednocześnie kupuje też jedzenie.

„Przeważnie meble, ale okazuje się, że trzeba je też kupić. – Wybrałeś meble? – Wybraliśmy kuchnię. Rozejrzymy się, usiądziemy. Jak to będzie działać? Może taniej, może nie taniej, nie wiemy” – mówi Arvydas z Kretingi.

Z Kretingi do Suwałk – ponad 300 kilometrów. Ludzie nawet pokonują tę odległość po tańsze produkty.

„Przyjeżdżamy z daleka samochodem, ale wciąż przyjeżdżamy przynajmniej dwa lub trzy razy w roku. Ale kupujemy bagażnik, który jest już pełny. Ani tu sklepu. Wybieramy z kilku. To już trzeci. Czwarty” – mówi Vitalija z Kretyngi.

Ukraińcy przebywający na Litwie szybko poczuli, że Polska jest tańsza od Litwy. Małżonkowie Oksana i Valerijs, którzy uciekli przed wojną, często jeżdżą do Suwałk. Rodzina mieszka w Mariampolu. Suwałki oddalone są o 60 kilometrów.

„Drożej niż w Polsce. Wyczuwalnie odczuwalne. Pojechaliśmy zatankować. Mieszkamy w Mariampolu, jest bardzo blisko. Ciągle jeździmy do Polski na tankowanie – mówi Walery z Ukrainy.

„Kupowaliśmy artykuły spożywcze – mięso, warzywa, mrożonki, żywność dla dzieci. Nie wiem. Zabraliśmy wszystko, co potrzebne. Co jest potrzebne” – mówi Ukrainka Oksana.

W Polsce do końca tego miesiąca nie ma podatku VAT od produktów spożywczych, a akcyza na paliwo została obniżona z 23 do 8%. W ten sposób rząd kraju dąży do zmniejszenia obciążenia ludzi inflacją. Dainius Dundulis, właściciel firm handlowych „Norfos”, mówi, że obroty sklepów działających przy granicy z Polską znacznie się zmniejszyły.

„Oczywiście, gdyby w Polsce były równoważne podatki, na przykład tutaj w Łoździejach obrót byłby znacznie wyższy. A na całej południowej Litwie myślę, że byłby o mniej więcej 30% wyższy” – mówi Dainius Dundulis. właściciel sieci sklepów Norfa.

Zdaniem ekonomisty Tadasa Povilauskasa to, że pieniądze opuszczają Litwę, można ocenić po podatku paliwowym.

„Najważniejszy jest chyba olej napędowy. Gdzieś od marca na Litwie spadła akcyza na olej napędowy. Oczywiście są efekty uboczne ze strony polskiej. Tam obniżono stawki akcyzy i VAT” – zapewnia T. Povilauskas.

Według ekonomisty ceny żywności i innych towarów mogą dalej rosnąć do nowego roku. Po Nowym Roku sytuacja powinna się ustabilizować.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *