Przedstawiciel Telia Lietuva dyskryminował kandydatkę zaproszoną na rozmowę kwalifikacyjną ze względu na jej narodowość, język, pochodzenie i obywatelstwo

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Telia Lietuva podczas selekcji dopuściła się dyskryminacji kandydatki o białoruskiej skórze – poinformowało w poniedziałek Biuro Inspektora ds. Równych Szans.

Uzupełnienia w całym tekście.

Latem do Biura Kontrolera ds. Równych Szans zgłosi się kobieta, która zaprosi specjalistę z Telia Lietuva na wybór managera(ów) SEO.

Potrzebujesz konta LinkedIn w sieci społecznościowej, aby otrzymać wiadomość od naszego specjalisty ds. rekrutacji z zaproszeniem do ubiegania się o to stanowisko. Podczas rozmowy telefonicznej kandydat odpowie na pytania dotyczące jego doświadczenia, kwalifikacji oraz poinformuje, że litewski nie jest jego językiem ojczystym, mówi po polsku.

Kandydatka została zaproszona na drugą rozmowę, ale została usunięta po tym, jak usłyszała, że ​​chociaż ma odpowiednie kwalifikacje, Białorusini i Rosjanie nie zostali przyjęci ze względu na sytuację geopolityczną.

W trakcie sprawdzania wnioskodawcy dowiedział się, że kobieta urodzona na Białorusi ma podwójne obywatelstwo, czyli polsko-białoruskie.

Twoje doświadczenie oczywiście spełnia wymagania i jest adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy, jednak dla wszystkich zatrudnionych kandydatów kontekst (w wyd. po) kontrole, których niestety wnioskodawcy z Rosji i Białorusi nie mogą przejść ze względu na sytuację geopolityczną, dlatego w tej chwili nie możemy kontynuować rozpatrywania Twojego wniosku. To naprawdę przykre ze względu na sytuację, ale osobiście uważam, że w innych okolicznościach byłbyś idealnym kandydatem do zespołu ze swoim wieloletnim doświadczeniem.

[{„title”:”Pamoka i Litexpo: koki klausim darbuotoj atrankose geriau neuduoti”,”url”:”https://vz.lt/verslo-valdymas/2021/07/19/pamoka-is-litexpo-kokiu-klausimu-darbuotoju-atrankose-geriau-neuzduoti”,”category”:”PREMIUM”,”profiles”:[1026,1029,1067,1653,1873]},{„title”:”Zmiany w Kodeksie pracy od 1 listopada, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dla menedżerów”,”url”:”https://vz.lt/verslo-valdymas/2022/10/ 12 /darbo-kodekso-changes-since-november-1st–answers-to-managers-frequently-asked-questions”,”category”:”PREMIUM”,”profile”:[1026,1029,1032,1067,1653]}]

Nieetyczny i nielegalny motyw

Po szczegółowej analizie sytuacji Kontroler ds. Równych Szans stwierdził, że Telia Lietuva przestrzegała Ustawy o Równych Szansach. Obowiązek nauczania języka urzędowego jest uzasadniony i zrozumiały, ale nasze argumenty nie przekonują.

Zdaniem kontrolera Birutsa Sabatauskaitsa powód niezapraszania kandydatów do kolejnego etapu selekcji jest nie tylko nieetyczny, ale i nieuzasadniony.

Ponieważ sytuacja geopolityczna w naszym regionie jest bardzo napięta, przy doborze pracowników należy kierować się zasadami krytycznego myślenia, niedyskryminacji i profesjonalizmu. Wnioskodawca jest obywatelem Unii Europejskiej posiadającym prawo do zamieszkania i pracy na Litwie. Niedemokratyczne przywództwo Białorusi stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju, ale ludzie o białoruskiej skórze nie muszą być z natury gorsi lub mniej godni godnych warunków pracy ze względu na swoje pochodzenie, mówi B. Sabatauskait.

Podczas pierwszej rozmowy wymagana znajomość języka litewskiego oraz płynność ustna wystarczyły, aby została zaproszona do kolejnego etapu. Ponadto w sposób jasny i jednoznaczny napisany został wybór specjalistów, wskazujący, że głównym powodem była narodowość, pochodzenie i obywatelstwo.

Administrator pozwał kierownictwo Telia Lietuva za naruszenie równych szans. Zaleciła również, aby firma zapewniła wszystkim pracownikom politykę równych szans, która będzie przestrzegana podczas procesu zatrudniania.

Zgodnie z oświadczeniem Telii, od 2020 roku firma przyjęła Wytyczne Równych Szans, wszyscy menedżerowie i specjaliści ds. Selekcji muszą przejść szkolenie rekrutacyjne Nealika.

Telia: wystąpił błąd

W trakcie dochodzenia przedstawiciele firmy wyjaśnili, że mógł dojść do błędu w komunikacji z klientem.

Według niego specjalista ds. selekcji, niezaznajomiony z procesem firmy, błędnie zinterpretował decyzję i błędnie przekazał wymagania informacyjne.

według naszej administracji Telia Lietuva nie zbiera danych na temat narodowości lub obywatelstwa wnioskodawcy, powodem odmowy zaproszenia do kolejnego etapu selekcji jest niedostateczna znajomość języka litewskiego, ponieważ jednym z warunków przyjęcia jest to, że Litwini mówić i pisać płynnie.

Według firmy kandydat nie został zaproszony do drugiego etapu, również ze względu na to, że oczekiwania wyrażone podczas pierwszej rozmowy były zbyt wysokie w stosunku do oferowanego stanowiska.

Według Ramnosa Bagdona, dyrektora ds. zasobów ludzkich firmy Telia, zespół firmy liczy ponad 2000 pracowników. Część z nich to obywatele Białorusi, Ukrainy, Egiptu, Islandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Polski, Nowej Zelandii, Szwecji, Szwecji, Niemiec i Turcji.

Jednym z wymagań dotyczących tej pracy było płynne mówienie i pisanie po litewsku i angielsku. Kandydata przepraszamy za otrzymanie błędnych informacji o procesie selekcji i jej wynikach – napisał w komunikacie firmy R. Bagdonas.

Według niego przywództwo i poszanowanie praw każdego człowieka, bez względu na płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, wiek, orientację seksualną czy niepełnosprawność, są podstawą wartości Telia.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.