W tym roku mija 89. rocznica transatlantyckiego lotu pilotów Steponasa Dariusa i Stasiosa Girėnasa. Z tej okazji tradycyjnie w Polsce i Kownie zorganizowano uroczystość uhonorowania pilotów.
W obchodach wzięli udział członkowie Rady Miejskiej Rejonu Kowna Rasa Kazakevičienė i Jonas Mykolaitis, ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, poseł do Parlamentu Europejskiego, polski minister ds. rodziny, polityki społecznej i pracy Elżbieta Rafalska, lokalna wspólnotajest napisane w komunikacie prasowym okręgu kowieńskiego.
„Steponas Darius i Stasys Girėnas są symbolem determinacji naszego narodu, odwagi i miłości do ojczyzny. Tak jak skrzydła Lituanicy łączą dwa brzegi, łączą szczerą współpracę obu państw. Dziękuję za przykład przyjaznego sąsiedztwa Spokój i spokój w twoim domu i naszym!” – powiedziała podczas wydarzenia Rasa Kazakavičienė, członek Rady Miejskiej Rejonu Kowna.
Miejscowość Myślibuż litewska gmina Myślibuż sprawuje pieczę nad miejscem, w którym zginęli lotnicy miastomiejsca mieszkańcy. Przedstawiciele Autonomicznego Rządu Pakaunė dziękowali wszystkim za nadanie znaczenia temu szczególnemu miejscu Litwy i opiekę nad nim.
Pamięć uczczono także w Kownie
W piątek przedstawiciele gminy Kowno i gminy złożyli wieniec pamiątkowy na Cmentarzu Żołnierzy Aukštųi Šanųi.
„Dzisiaj w Kownie upamiętniono 89. rocznicę lotu transatlantyckiego Lituanica i tragiczną śmierć pilotów Steponasa Dariusa i Stasiosa Girėnasa. wycieczka rozsławił Litwę na całym świecie, a lot pilota został oceniony jako jeden z najdokładniejszych w historii lotnictwa. Przebył nie mniej niż 6411 km i był w powietrzu przez 37 godzin. 11 minut Pozostaną na zawsze dzielnymi bohaterami lotnictwa i naszego narodu, którzy z determinacją dążyli do celu” – pisze Urząd Miejski w Kownie „Facebook” Rachunek.
„Co się dzieje w Kownie„przypomina, że w 1933 roku słynni piloci polecieli z Nowego Jorku do Kowna samolotem „Lituanica”, przekroczyli Ocean Atlantycki i 17 lipca zmarłypo katastrofie samolotu w lesie Pščelnik.
Lot między dwoma kontynentami trwał 37 godzin. 11 minut, 6411 przejechanych kilometrów. Stało się to jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych na Litwie, ponieważ było drugim osiągnięciem lotu bez lądowania w ówczesnym świecie lotniczym, wpisując się w historię lotów transatlantyckich.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.