Prezydent RP Andrzej Duda. Zeskanowane zdjęcie
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział we wtorek, że jego kraj nie przekaże samolotów wojskowych Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją, ponieważ byłoby to uznane za „interwencję wojskową”. Bułgaria i Słowacja również odmówiły wydania samolotów.
Dodano pozycję Bułgarii i Słowacji.
A. Duda wyraził to stanowisko na wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem podczas wizyty w polskiej bazie lotniczej w Łasku, gdzie przebywają myśliwce F-15 i F-16 członków NATO, Polski i Stanów Zjednoczonych. zaparkowany.
„Nie wysyłamy naszych samolotów, bo to oznaczałoby interwencję wojskową w konflikcie. NATO nie jest stroną w tym konflikcie” – powiedział A. Duda na pytanie, czy Polska wyśle samoloty do sąsiedniego kraju, bo już wysłała broń i amunicja.
Podobnie jak Polska, rządy Bułgarii i Słowacji odrzuciły ostatnio pomysł wysłania samolotów wojskowych na Ukrainę, donosi Politico.
Tymczasem ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że piloci tego kraju przybyli do Polski w poniedziałek, aby odebrać samoloty dostarczone przez kraje UE. Według Politico ukraiński parlament zapowiedział poparcie w tweecie. Mówi się, że z 70 samolotów 28 przyleci z Polski, 12 ze Słowacji i 30 z Bułgarii.
Jednak te ostatnie strony zaprzeczyły tej informacji.
Kiril Petkow, premier Bułgarii, tłumaczył, że w samym kraju brakuje działających samolotów i ich części, że nie ma wystarczającej liczby myśliwców do ochrony swojej przestrzeni powietrznej, nie mówiąc już o wypożyczeniu ich Ukrainie.
„Słowacja nie dostarczy Ukrainie wojskowych myśliwców” – powiedział we wtorek przedstawiciel słowackiego ministerstwa obrony, cytuje portal.
Te różne stanowiska zniweczyły pierwsze starania UE o zostanie logistycznym koordynatorem pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według Politico, rozmowa o krajach przekazujących myśliwce została wywołana przez szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepa Borrella, który zszedł z ekranu, aby zasugerować taką możliwość podczas niedzielnej konferencji prasowej.
Według unijnych dyplomatów nieformalnie zwrócił się do Bułgarii, Polski i Rumunii, które nadal używają sowieckich myśliwców, czy mogłyby je przekazać Kijowowi.
Zachodni sojusz wojskowy po raz pierwszy wysłał część sił szybkiego reagowania na swoją wschodnią flankę w odpowiedzi na rosnące obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Podczas wizyty w Polsce Stoltenberg powiedział, że NATO „nie ma zamiaru wysyłać wojsk na Ukrainę ani przenosić samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”