1. Waris Dirie „Kwiat pustyni” (wydawnictwo Alma littera, tłum. Irma Paumickaitė)
Ta książka to prawdziwa historia, która wstrząsnęła światem. Waris Dirie urodziła się i wychowała w Somalii w Afryce. W miejscu, w którym kobiety nie mają praw, nie mają wolności, codziennie padają ofiarami przemocy i wyzysku. Mając zaledwie dwanaście lat, Waris miała wyjść za mąż za mężczyznę, który odpowiadał jej rodzicom i nikt nie mógł jej chronić. Postanowiła pobiec i wyruszyła w niezwykle trudną, wręcz nie do zniesienia dla dziecka podróż. Po długich zmaganiach szczęście się do niej uśmiechnęło – na dziewczynę zwróciła uwagę agencja modelek, a Waris stała się modelką o międzynarodowej renomie. Wykorzystuje swoją popularność, by mówić o trudnej sytuacji dziewcząt w Afryce, a ta autobiograficzna książka ujawnia jeszcze więcej okropności, z jakimi się borykają.
2. Colleen Hoover „Czego mi brakowało, gdy spałeś” (wydawnictwo Baltos lankos, tłum. Mykolė Lukošienė)
Colleen Hoover jest prawdziwą mistrzynią emocjonalnych książek, które zgłębiają problemy małżeństwa. Pisze z taką wrażliwością, dotykając tak bolesnych strun w ludzkich sercach, że czytając nie czuje się jednej łzy po drugiej. Ta książka nie jest wyjątkiem. Graham i Quinn poznali się w najgorszym dniu w ich życiu. W korytarzu, za którego drzwiami narzeczony dziewczyny zdradził ją miłością Grahama. I choć tragikomiczna scena mogła zakończyć się dramatem, kraksami, łzami i najgorszymi bójkami, Graham z godnością stawił czoła zdradzie z Quinnem. Poszli razem do baru, porozmawiali i po jakimś czasie… wzięli ślub. Chociaż nie jest to historia, którą lubisz opowiadać znajomym, ich związek był godny pozazdroszczenia. Takiej pasji, komfortu, otwartości, pewności siebie i czystego uczucia nie zagraliby nawet najlepsi aktorzy. Szczęście przepełnione. Dopóki rodzina nie zdecyduje się na dzieci. Porażka, przytłaczające szczęście i wciąż głęboka miłość to fundamenty tej książki Collena Hoovera.
3. Lisa Gardner „Kocham cię jeszcze bardziej” (wydawnictwo Sofoklis, przeł. Albinas Šorys)
„Kocham cię jeszcze bardziej” to jedyny detektyw na liście, który zadziwi wszystkich fanów suspensu, nieoczekiwanych zwrotów akcji i thrillerów. Ta książka rozpoczyna serię książek Lisy Gardner o śledczej Tessie Leoni. Tylko tutaj nie występuje jako detektyw, ale jako ofiara i przestępca. Tessa dzwoni na policję do domu rodzinnego. Funkcjonariusze znajdują kobietę ciężko pobitą, a jej męża Briana zastrzelonego z broni służbowej kobiety. Tessa wyznaje, że zabiła go podczas obrony. Jednak jej wnuczka Sofi jest nieobecna w domu. Policja rozpoczyna poszukiwania dziecka, ale zeznania Tessy również budzą niekończące się podejrzenia. To jedna z tych kryminałów, od których nie można się oderwać, a napięcie pali do stóp.
4. Serena Burdick „Bezimienne dziewczyny” (wydawnictwo Balto, tłum. Jūratė Žeimantienė)
Kolejna prawdziwa historia z XX wieku. Nowy Jork i działający tam zakład karny dla niesfornych dziewcząt. Podczas gdy zakład karny twierdził, że żyje według zasad chrześcijańskich, reedukując nawet najbardziej niesforne dziewczęta, za jego murami działy się straszne rzeczy. Nieludzkie kary, przemoc, praca przymusowa i wyzysk – tak wyglądała codzienność mieszkańców domu. Aby uratować siostrę ze schroniska, Efe wchodzi tam celowo, ale kiedy zdaje sobie sprawę, że popełniła błąd, jest już za późno, by ją poprawić. Efe musi przeżyć i uratować siebie. Inna mieszkanka domu, Meiblė, wplątuje Efe w swój niebezpieczny plan, aw warunkach przetrwania zaczyna się nawiązywać prawdziwa przyjaźń. Wrażliwa, ale szokująca książka, która spodoba się każdemu, kto kocha prawdziwe i szokujące historie.
5. „Malibu on the Wave” Taylor Jenkins Reid (wydawnictwo Svajonių knogos, przekład Gabrielė Šilobritaitė)
Autor bestsellerów Taylor Jenkins Reid przedstawia kolejną powieść o pozornie wspaniałym życiu bogatych i sławnych. Mick Riva to największa amerykańska gwiazda rocka. Jest uwielbiany przez wszystkich oprócz czworga zaginionych dzieci. Nina, Jay, Hades i Kitty musieli sami dorosnąć, zarobić pieniądze i samodzielnie wyjść z kłopotów. Rodzeństwo starszej siostry Niny, która poświęciła swoje życie osobiste, dorosło i teraz tworzy własne szczęście. Nina stała się znaną surferką, modelką, ale to nie przyniosło szczęścia. Jej mąż właśnie ją opuścił, a tętniące życiem życie na wybrzeżu Malibu już jej nie uszczęśliwia. Dziś w jej domu odbywa się słynna coroczna impreza Niny Rivy, na której spotykają się najbardziej znane i najpiękniejsze twarze. Dopiero gdy nabierze tempa i pojawią się niespodziewani goście, wszystko nie będzie takie piękne. Doprawiona dramatyzmem i intrygą powieść może stać się lekką, ciekawą, ale zupełnie niebanalną lekturą na wakacje.
6. Beata Tiškevich „Vyvenimas” (wydawnictwo Balto)
Kolejna autobiografia na liście. W bardzo osobistej książce, prezenterce telewizyjnej i radiowej, aktorce, twórczyni projektów społecznych, Beata Tiškevič dzieli się bolesnymi, wrażliwymi, niepokojącymi doświadczeniami i historiami, które pomogły jej się podnieść, które zainspirują wielu czytelników. Niewygodne, nieprzyjemne, bolesne tematy do rozmów nie są dla Beaty tematem tabu. W książce opowiada historie swojego życia, których nigdy wcześniej nie słyszano i dzieli się swoimi spalonymi przeżyciami. „Vyvenimas” to książka, która powinna znaleźć się w rękach kogoś zagubionego lub rozczarowanego życiem, kto szuka czegoś, czego mógłby się trzymać, by dalej płynąć.
7. Aušra Kurienė „Jak wychować człowieka” (wydawnictwo Alma littera)
Bardzo łatwo jest zgubić się w książkach dla rodziców. Niektórzy zachęcają do surowszych zachowań, inni mówią o rodzicielstwie bliskości. Młodzi rodzice również otrzymują porady z zagranicy, porównywanie swojego dziecka do innego może również prowadzić do rozpaczy. Aušra Kurienė, psycholog-konsultant i psychoterapeuta od 35 lat, stara się ułatwić życie rodzicom iw swojej niezwykle popularnej książce dokonała przeglądu głównych pojawiających się pytań i zebrała wiele wskazówek, jak zachować się w często zagmatwanych sytuacjach. Główną ideą książki jest pomoc rodzicom w wychowaniu szczęśliwych i zdrowych ludzi, a nie naśladowanie nieistniejących doskonałych przykładów, w pogoni za którymi często zapominamy o prawdziwych zasadach rodzicielstwa.
8. Sarah Penner „The Missing Pharmacist” (wydawnictwo Dream Books, przeł. Edvardas Vaišvila)
Enigmatyczna książka o Londynie w 1791 roku i mieszkający na odosobnionej ulicy aptekarz, który stał się największym postrachem ówczesnych ludzi. W swoim sklepie Nela znalazła lekarstwa na bóle brzucha, głowy i kości, ale jej głównymi klientami są ludzie, którzy nie narzekają na zupy. Nela jest sprzedawczynią trucizn. Pomaga kobietom pozbyć się brutalnych mężów, kochanków, ojców czy braci. Jedyną zasadą Nelli jest to, że trucizna nie powinna szkodzić kobiecie. Pewnego razu niesamowity klient udaje się do apteki po odpowiedź. Dziewczyna, która ma zaledwie dwanaście lat. Eliza, inteligentna, sprytna i skąpa, zaprzyjaźnia się z Nelą, a ta przyjaźń zmienia życie obojga. Ta powieść, pełna zarówno tajemnic, jak i niespodzianek, a nawet odrobiny dramatyzmu, spodoba się każdemu, kto szuka ciekawej historii z mroczniejszymi tonami.
9. Bessel Van Der Kolk „Ciało wie wszystko” (wydawnictwo Liutai ne avys, przeł. Diana Urbonė)
Stres, kontuzje, zespół stresu pourazowego – wszystko to pozostawia ślad w naszym organizmie. Wielu nie wie, jak sobie z tym poradzić, jak wrócić do normalnego rytmu życia. Ta książka jest kompletnym przewodnikiem, który mówi i radzi, jak się zachowywać, co robić i co robić, aby wyzdrowieć po urazach ciała, umysłu i serca. Korzystając z prawdziwych historii swoich pacjentów, autor przystępnym językiem pisze o nowatorskich i zapomnianych już metodach leczenia ciała, gdy jest ono rozregulowane problemami psychicznymi.
10. „Shiltinė” Mary Beth Keane (wydawnictwo Baltos lankos, tłum. Vytautas Petrukaitis)
Maria jest doskonałą kucharką. Jego posiłki są legendarne, podobnie jak jego pracodawcy. Bogate lub zamożne rodziny zawsze wynajmują Mary i zawsze chowają kogoś ze swojej rodziny. Słynny szef kuchni po prostu „sieje” śmierć, więc bardzo szybko lekarze ją doganiają, wyprowadzają z domu i zamykają na odosobnionej wyspie, gdzie jest nieustannie badana, zabierana i szuka odpowiedzi na proste pytanie : Jak? Jak kobieta, która najwyraźniej roznosi chorobę, może sama nie zachorować? Wyrwana z domu, pracy, życia Mary nie wie już, co robić. Idzie do sądu, wynajmuje adwokata, walczy o swoją podstawową wolność, ale jej walka jest jak z wiatrakami. „Shiltinė” to prawdziwa opowieść o bezobjawowym nosicielu strasznej choroby z 1907 roku, która spodoba się tym, którzy lubią odkrywać niesamowite historie.
Zainteresowany książką? Sprawdź, czy mieszka na platformie wymiany książek BOOKSWAP, gdzie w łatwy i szybki sposób możesz zamienić stare książki na nowe historie! A jeśli książki tam nie ma, dodaj ją do listy życzeń i otrzymaj wiadomość, gdy tylko pojawi się na platformie wymiany.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.