Zdjęcie: Arūnas Milašius.
Rosja zakazała transakcji współpracy wojskowo-technicznej z pięcioma litewskimi firmami zajmującymi się naprawą, techniczną i handlową uzbrojenia samolotów i śmigłowców. Sankcje odwetowe zostały nałożone na łącznie 74 firmy i organizacje z „wrogich krajów”. Same firmy twierdzą, że obecnie nie współpracują z rosyjskimi klientami.
Dodano sekcję „Lista honorowa”
Z ogłoszenia zamieszczonego na stronie rosyjskiego rządu wynika, że na liście znajdują się litewskie firmy „Aviabaltika aviation Ltd”. (taka firma nie jest zarejestrowana w centrum rejestracji, ale w opisie swojej działalności jest identyfikowana jako „Aviabaltika” ), „Helisota”, „Defensus”, „ASU Baltija” , Defense.
Kowieńskie przedsiębiorstwo naprawy śmigłowców „Helisota” jest kontrolowane przez lotniczą grupę biznesową „Avia Solutions Group” zarządzaną przez Gediminasa Žiemelisa. Aviabaltika, firma zajmująca się naprawą helikopterów, sprzętem lotniczym i sprzętem, działająca w Kownie w Karmėlavie, jest własnością Jurijsa Borisovsa.
Firma „Defensus”, zarejestrowana w Wilnie, prowadzi działalność doradczą związaną z rynkiem sprzętu i produktów specjalnych, sprzedaje broń i odzież specjalistyczną. Od października kontrolowana jest przez osobę fizyczną oraz łotewskie przedsiębiorstwo „Scand energo system”.
Defensa, zarządzana przez wileńską jednoosobową firmę Arveka, sprzedaje broń i inne towary dla wojska i organów ścigania. Kowieńska firma „ASU Baltija” świadczy usługi naprawy i konserwacji samolotów, jest własnością czterech osób fizycznych.
„Rząd zatwierdził listę firm zagranicznych objętych sankcjami w zakresie współpracy wojskowo-technicznej. Na liście znajdują się 74 organizacje z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Litwy, Słowacji, z Polski, Czech, Czarnogóry, Estonia i Stany Zjednoczone. Transakcje w zakresie współpracy wojskowo-technicznej z firmami z tej listy są zabronione” – poinformował w oświadczeniu rosyjski rząd.
Według niego uchwała została podpisana 5 listopada i częściowo modyfikuje uchwałę z 11 maja.
„Rezolucja została przygotowana zgodnie z dekretem prezydenckim „W sprawie zastosowania specjalnych ekonomicznych środków odwetowych w związku z wrogimi działaniami niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych”. W maju 2022 r. rząd zgodnie z tym dekretem zatwierdził wykaz osób prawnych objętych specjalnymi środkami ekonomicznymi. Obejmowało ponad 30 podmiotów, z których większość to dawne spółki zależne Gazpromu” – czytamy w rosyjskim dokumencie rządowym.
Rosyjska Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej może oferować tymczasowe zezwolenia na „pewne transakcje” ze spółkami giełdowymi lub ich spółkami zależnymi.
Wspinaj się na listę honorową
Vilma Vaitiekūnaitė, kierownik ds. komunikacji lotniczej grupy biznesowej „Avia Solutions Group” zarządzanej przez Gediminasa Žiemela, która kontroluje kowieńską firmę naprawczą śmigłowców „Helisota”, mówi, że to „zaszczyt” dla firmy, aby znaleźć się na takiej liście, a sankcje ogłoszone przez Rosję dla firmy są „śmieszne”.
„Bardzo się cieszymy, że znajdujemy się na tej liście, bo zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie Helisota ogłosiła, że przestanie naprawiać wszystkie rosyjskie śmigłowce, bo takie działania są po prostu moralnie niemożliwe” – powiedział V. Vaitiekūnaitė z BNS.
„To rosyjskie oświadczenie rok po naszej decyzji wydaje się nieco śmieszne” – dodała.
Jak poinformował przedstawiciel Avia Solutions Group, Helisota obecnie wykonuje naprawy dla rosyjskich samolotów, ale nie dla rosyjskich klientów. Obecnie firma świadczy wszystkie usługi serwisowe i konserwacyjne samolotów tylko dla śmigłowców Airbus i Robinson.
BNS nie był jeszcze w stanie skontaktować się z firmą Aviabaltika aviation Ltd., która jest własnością lub jest powiązana z firmą zajmującą się naprawą śmigłowców, sprzętem i sprzętem lotniczym „Aviabaltika” działającą w Kownie, Karmėlavie i kowieńską firmą „ASU Baltija”, która zajmuje się naprawą samolotów i usługi konserwacyjne.
Aviabaltika należy do Jurija Borysowa, byłego doradcy obalonego prezydenta Rolandasa Paksa i jednego z największych zwolenników jego kampanii. „ASU Baltija” jest zarządzana przez cztery osoby fizyczne.
Asta Bataitytė, dyrektor wileńskiej firmy „Defensus”, która sprzedaje broń i odzież specjalistyczną, powiedziała BNS, że firma nie współpracowała z Rosją i nie planuje tego zrobić.
„Nigdy z nimi nie pracowaliśmy i nie planujemy” – powiedziała.
Defensus zajmuje się również doradztwem związanym z rynkiem sprzętu i produktów specjalnych. Od października kontrolowana jest przez osobę fizyczną oraz łotewskie przedsiębiorstwo „Scand energo system”.
Przedstawiciel firmy „Defensa”, która sprzedaje broń i inne towary dla wojska i organów ścigania, również powiedział BNS, że firma nigdy nie współpracowała z rynkiem rosyjskim i nie ma takich planów.
Obroną zarządza wileńska spółka Arveka, kontrolowana przez jedną osobę.
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”