Ta decyzja została podjęta 13 maja. Na Radzie Obrony Litwy i Polski, która odbyła się w Wilnie. W jej trakcie odbyło się dwustronne spotkanie szefów krajowych ośrodków cyberbezpieczeństwa Litwy i Polski.
– Jesteśmy sąsiadami na co dzień borykającymi się z bardzo podobnymi zagrożeniami cybernetycznymi, dlatego bliższa współpraca bilateralna pozwoli nam lepiej bronić powierzonej nam infrastruktury – mówi Deividas Stumbras, po dyrektora Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Obrony Narodowej.
Podczas spotkania z generałem brygady Karolisem Molendą, Komendantem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego – Dowództwem Cybernetycznym, omówiono również najbliższe plany operacyjne, gdyż obie instytucje podpisały na początku maja dwustronne porozumienie o współpracy. Porozumienie).
„Nasi specjaliści nawiązali już bezpośrednie kontakty i tworząc w kwietniu wspólny zespół, wzięli udział w największym na świecie ćwiczeniu technicznym z zakresu cyberobrony Locked Shields, gdzie doskonale bronili zaufanej infrastruktury i zajęli drugie miejsce wśród ponad dwudziestu zespołów” – powiedział D. , Stumbry.
Oprócz udziału w ćwiczeniu, umowa o współpracy dwustronnej pomiędzy krajowymi ośrodkami cyberbezpieczeństwa Litwy i Polski przewiduje ściślejszą komunikację w zakresie zarządzania incydentami cybernetycznymi, wymianę doświadczeń oraz wymianę informacji o zagrożeniach i podatnościach cybernetycznych.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”