Polska wypowiedziała umowę z Rosją o gazociągu Jamał-Europa

„Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu, by całkowicie uniezależnić kraj od rosyjskiego gazu. Od zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem” – zapowiedziała na Twitterze A. Moskwa.

„Od wielu lat rząd konsekwentnie realizuje strategię mającą na celu dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. Przygotowywaliśmy się do rozwiązania umowy z Gazpromem pod koniec 2022 roku i zaprzestania kupowania gazu do Rosji” Minister powiedział polskiej agencji prasowej PAP.

Powiedziała, że ​​decyzja o wycofaniu się z umowy gazociągu Jamał-Europa była „naturalnym krokiem” po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu do Polski pod koniec zeszłego miesiąca po odmowie wycofania się. dla nich w rublach.

„Kiedy Rosja, de facto z naruszeniem postanowień umowy przestała nam zaopatrywać, rząd polski podjął decyzję o rozwiązaniu umowy ze względu na naruszenie istotnych warunków” – podkreśliła A. Moskwa.

„Jesteśmy zaangażowani w rosyjską wojnę o dostawy surowców energetycznych, gazu. Ważne jest, aby uwolnić Polskę od monopolu Gazpromu” – powiedział Piotr Najimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Dodał, że przełomowym momentem w tym zakresie jest decyzja gabinetu Mateusza Morawieckiego z 13 maja o rozwiązaniu tzw. porozumień jamalskich.

Ponad 2 tys. km Gazociąg Jamał-Europa, budowany od Torzhok w rejonie Tweru przez Białoruś i Polskę do Frankfurtu nad Odrą w Niemczech, osiągał w 2006 roku 33 mld m3 przepustowości nominalnej rocznie. Odcinek tego gazociągu w Polska ma 683 kilometry długości z pięcioma tłoczniami.

W ostatnich miesiącach Gazprom prawie nie wykorzystał możliwości tego gazociągu.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *